Drzwi przesuwne - które warto wybrać, jak zaaranżować wnętrze?

Drzwi przesuwne to ciekawe rozwiązanie, które pasuje zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. W ofertach handlowych znajdziemy kilka podstawowych typów tych produktów. Każdy z nich wprowadzi do naszego wnętrza nieco inny efekt dekoracyjny i sprawdzi się w odmiennych sytuacjach, dlatego opiszemy rodzaje drzwi przesuwnych, wskażemy ich wady oraz zalety, a także podpowiemy, jak zaaranżować wnętrze.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Ocena: 4,7/5 (głosów 6)

Drzwi przesuwne w nowoczesnym wnętrzu

Rodzaje drzwi przesuwnych

W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje wewnętrznych drzwi przesuwnych, które znajdują zastosowanie nie tylko jako drzwi przesuwne do szafy. Główna różnica między poszczególnymi modelami polega na sposobie montażu oraz ostatecznym efekcie dekoracyjnym.

Drzwi chowane w ścianę – są bardzo estetyczne i pasują do dużych oraz małych pomieszczeń. Drzwi przesuwne chowają się w ścianie, dzięki czemu otwarte skrzydło jest całkowicie zamaskowane. Głównym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjny design oraz łatwość wkomponowania w każdą aranżację wnętrz. System drzwi przesuwnych znajduje się w łatwej do zamontowania kasecie. W ofercie sprzedaży znajdziemy kasety o różnej grubości. Dzięki temu możemy je łatwo dopasować do grubości ściany. Odpowiednio zamontowane drzwi wewnętrzne (np. Eclisse kaseta) tworzą ze ścianą jedną, gładką powierzchnię. Ściana może być wtedy zagospodarowana w dowolny sposób. Możemy umieszczać przy niej meble, a nawet powiesić obrazy. Dobrym przykładem będą tutaj drzwi przesuwne wewnętrzne firm Porta i DRE.

W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno eleganckie drzwi o standardowej szerokości, jak i produkty poszerzone. Dobrze dobrane drzwi chowane w ścianę mogą zwiększyć komfort przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Ich bogata paleta barw, kolorów i sposobów wykończenia sprawia, iż z łatwością dopasujemy odpowiedni produkt do charakteru naszej domowej aranżacji. Więcej, jeśli chodzi o drzwi przesuwne wewnętrzne, znajdziesz w tym artykule.

Opisując drzwi wewnętrzne chowane w ścianę, warto dodać, iż są to produkty przeznaczone do montażu podczas wykańczania pomieszczeń. Najlepiej byłoby, gdyby drzwi przesuwne zostały przewidziane w projekcie budowlanym. Dzięki temu będziemy w stanie przygotować odpowiedni otwór drzwiowy, a w czasie prac wykończeniowych dokładnie zamaskujemy kasetę. Drzwi chowane w ścianę możemy także zamontować w istniejącym już budynku, jednak prace montażowe będą bardziej skomplikowane. Wpasowanie kasety w otwór ścienny często wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. Alternatywą jest zamontowanie kasety na ścianie. Prace nie będą wtedy zbyt skomplikowane. Niestety na ścianie powstanie widoczny uskok, który może zmniejszyć walory dekoracyjne pomieszczenia.

Drzwi przesuwne naścienne – nie chowają się w ścianie tak, jak ich kasetowe odpowiedniki. Skrzydła drzwiowe, jeśli chodzi o drzwi przesuwne naścienne, poruszają się bezpośrednio przy ścianie i są stale widoczne z jednego pomieszczenia. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu w istniejącym już budynku. Tego rodzaju drzwi przesuwne wewnętrzne nie wymagają skomplikowanych prac monterskich. Drzwi przesuwne naścienne możemy je bez problemu zamontować w użytkowanym budynku, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Systemy przesuwne Porta czy DRE możemy zastosować we wnękach drzwiowych prowadzących do garderoby, salonu czy strefy jadalnej. W ofertach większych sieci sklepów (np. Leroy Merlin) odnajdziemy także gotowe prowadnice, elementy montażowe i mechanizm przesuwny naścienny.

Ciekawym rodzajem drzwi naściennych są produkty harmonijkowe. Drzwi harmonijkowe jako wewnętrzne drzwi przeważnie poruszają się po górnej prowadnicy. W przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników nie posiadają jednej zwartej konstrukcji skrzydła. W zestawie znajdują się przynajmniej trzy, połączone ze sobą elementy, które składają się na kształt harmonijki. Dzięki temu otwieranie skrzydła nie wiąże się z ograniczeniem przestrzeni ściany. Drzwi harmonijkowe mogą być zatem dobrym pomysłem w pomieszczeniach o wąskiej zabudowie. Ich jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania nieco szerszego otworu drzwiowego. Składająca się harmonijka zajmuje pewną przestrzeń otworu. Dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku drzwi o szerokości powyżej 90 cm. Jeśli chcesz poznać ceny montażu drzwi wewnętrznych lub interesują cię także drzwi zewnętrzne, znajdziesz je w tym miejscu.

Jaki materiał na drzwi przesuwne?

Wybierając drzwi wewnętrzne czy też drzwi przesuwne do szafy, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał użyty do produkcji skrzydeł. To od niego zależeć będzie komfort użytkowy oraz ostateczny efekt dekoracyjny. W ofertach sprzedaży znajdziemy:

Drzwi przesuwne drewniane i drewnopodobne – drzwi przesuwne z naturalnego drewna to rozwiązanie luksusowe. Są eleganckie, dobrze tłumią hałasy, a jednocześnie zapewniają długą żywotność. W drzwiach drewnianych często znajdują się ozdobne przeszklenia, które zwiększają walory dekoracyjne. W większości domów i mieszkań znajdziemy jednak przesuwne drzwi wewnętrzne z płyt pilśniowych. Jest to nieco tańsze rozwiązanie. Płyta pilśniowa może zostać wykorzystana na drzwi przesuwne do szafy wnękowej czy drzwi do garderoby. Bogata paleta wzorów i atrakcyjne ceny sprawiły, iż są to rozwiązania cieszące się powszechnym uznaniem.

Drzwi przesuwne szklane – w sprzedaży coraz częściej pojawiają się drzwi przesuwne szklane. Bez wątpienia to jedno z najbardziej dekoracyjnych rozwiązań, zwłaszcza jako drzwi przesuwne do szafy. Szkło wprowadza do pomieszczeń wrażenie lekkości. Dodatkowo świetnie komponuje się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Drzwi przesuwne szklane mogą być wykorzystane do połączenia strefy jadalnej z kuchnią, do salonu, do garderoby wybudowanej przy sypialni oraz do różnego typu pomieszczeń użytkowych. Szkło przepuszcza naturalne promienie słoneczne, dzięki czemu korytarze oraz pomieszczenia pozbawione okien mogą być lepiej doświetlone. W ofertach sprzedaży znajdziemy szkło przezroczyste, barwione oraz matowe. Możemy dopasować skrzydło drzwiowe do takich elementów, jak drzwi tarasowe czy drzwi balkonowe przesuwne. Wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji i indywidualnych potrzeb użytkowych. Nieco droższe drzwi przesuwne szklane mogą posiadać ozdobną, spersonalizowaną grafikę. Drzwi szklane przesuwne to dobre rozwiązanie do domu z jeszcze jednego względu - świetnie sprawdzi się także szafa z drzwiami przesuwnymi (w wersji również na wymiar czy z lustrem).

Warto pamiętać, że szkło posiada także swoje wady. Najważniejszą z nich będą problemy z utrzymaniem w czystości. Drzwi przesuwne szklane łatwo łapią zanieczyszczenia. Na szkle uwidaczniają się ślady palców, a nawet drobny kurz i pył. Dlatego wybierając tą opcję musimy liczyć się z koniecznością częstego mycia skrzydeł. Więcej na temat drzwi przesuwnych szklanych znajdziesz w tym artykule.

Drzwi przesuwne wewnętrzne z tworzyw sztucznych – to kolejne ciekawe rozwiązanie, które możemy dopasować do nowoczesnych aranżacji pomieszczeń. Tego rodzaju drzwi przesuwne do pokoju są dosyć lekkie i świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Mogą posiadać efektowne wzory oraz powierzchnię, która przepuszcza rozproszone promienie słoneczne. Dużym atutem tego rozwiązania są także atrakcyjne ceny zakupu. Niestety produkty wykonane z tworzyw sztucznych z reguły nie posiadają dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ich istotnym minusem jest także słaba izolacja akustyczna pomiędzy pomieszczeniami.

Odpowiedni rozmiar drzwi to klucz do eleganckiego wnętrza

Wybierając drzwi przesuwne do pokoju czy drzwi do garderoby, musimy określić optymalną szerokość skrzydła. W ofertach sprzedaży pojawiają się czasem produkty szczególnie wąskie, o szerokości 60 cm. Niestety takie rozwiązanie sprawdza się jedynie w wyjątkowo małych przestrzeniach. Wąskie drzwi wewnętrzne utrudnią komfortowe użytkowanie i nie zapewnią optymalnego efektu dekoracyjnego. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będą produkty o rozmiarze 80-90 cm. Jest to typowa szerokość jednoskrzydłowych drzwi przesuwnych oraz produktów rozwieralnych. Jeśli nasze pomieszczenie posiada większą przestrzeń, warto przemyśleć kwestię montażu szerszych skrzydeł. Dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne mogą znacząco podnieść walory wizualne pomieszczenia. Co więcej, szersza wnęka pozwoli na wygodne użytkowanie oraz bezproblemowe przenoszenie mebli, sprzętów RTV i AGD. Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne do wnętrz i przesuwne drzwi tarasowe mogą posiadać szerokość 120 do 240 cm. Idealnie sprawdzą się do oddzielenia strefy kuchennej od jadalni. Ponadstandardowa szerokość będzie też efektownie wyglądała w salonie oraz przy przestronnych pracowniach. Otwarcie drzwi sprawi, że oba oddzielone pomieszczenia stworzą większą, efektowną całość. Aby nie popełnić żadnych błędów, przeczytaj także porady dotyczące zakupu drzwi pokojowych, które znajdziesz w tym artykule.

Ile kosztują przesuwne drzwi wewnętrzne?

Ceny drzwi przesuwnych zależą od rodzaju skrzydła, materiału użytego do ich wypełnienia, rozmiarów oraz rodzaju systemu jezdnego. Najtańsze w zakupie będą naścienne, pilśniowe drzwi wewnętrzne z jednym skrzydłem. Tanie drzwi kupimy już od kwoty 500 zł. Nieco droższe będą jednoskrzydłowe drzwi wewnętrzne z naturalnego drewna. Tutaj minimalne ceny zakupu wynoszą 700-800 zł. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy także drewniane drzwi przesuwne do pokoju, których cena zakupu przekracza 2000 zł.

Za naścienne drzwi przesuwne szklane trzeba zapłacić przynajmniej 1000 zł. Modele o większych rozmiarach i będą już kosztowały powyżej 1500 zł. W podobnej cenie nabędziemy drzwi balkonowe przesuwne i przestronne, szklane drzwi tarasowe.

Ceny drzwi przesuwnych ukrytych w kasecie będą nieco wyższe. Za dobrej jakości produkty pilśniowe (np. DRE czy Porta) zapłacimy ok. 600 zł, w podobnej cenie nabędziemy drzwi przesuwne z tworzyw sztucznych. Drewniane drzwi wewnętrzne w kasecie to wydatek rzędu minimum 1000 zł. Jeszcze droższe będą modele ze szkła. W tym wypadku cena zakupu przeważnie przekracza kwotę 2000 zł za modele z jednym skrzydłem.

Większe drzwi przesuwne szklane, drzwi przesuwne do szafy wnękowej i przestronne drzwi do garderoby są przeważnie produkowane na indywidualne zamówienie. Ceny (na przykład drzwi Porta czy DRE) zostają wtedy naliczane wedle rozmiarów skrzydeł i spersonalizowanych wymagań klienta.

Przed dokonaniem wyboru zwróć uwagę na detale

Oferta sprzedaży drzwi przesuwnych jest bardzo bogata. Nasz wybór może być podyktowany jedynie czynnikami ekonomicznymi bądź estetycznymi. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić także uwagę na jakość i specyfikę działania poszczególnych elementów drzwi. Z pewnością przeanalizować bliżej:

  • Jakość i sposób montażu systemu jezdnego.
  • Jakość wózków – wózki to elementy prowadzące, dzięki którym skrzydło przesuwa się po szynie. Do wyboru mamy wózki łożyskowe oraz kulkowe. Pierwsza opcja lepiej sprawdzi się w przypadku skrzydeł o większej masie. Zwróćmy też uwagę na ilość wózków. Przy jednym skrzydle muszą znajdować się przynajmniej dwa wózki. W produktach szerszych rekomenduje się zastosowanie większej ilości wózków, mocowanych przy pomocy regulowanych chwytaków.
  • Jakość wykonania skrzydła.
  • Ograniczniki otwarcia – nie są wymagane, jednak poprawiają komfort użytkowania skrzydła. Ograniczniki wyhamowują drzwi w końcowej fazie otwierania. Przy okazji ułatwiają zamykanie, popychając skrzydło specjalnymi sprężynami.
  • Obecność nakładek – drzwi przesuwne do szafy i drzwi oddzielające pomieszczenia często zostają wyposażone w elastyczne nakładki. Znajdują się one na krawędziach skrzydeł drzwiowych. Dzięki nim otwieranie oraz zamykanie nie generuje niemiłych dla ucha hałasów. Co więcej, nakładki mogą być też skutecznym zabezpieczeniem przeciw przytrzaśnięciu palców.

Jeśli nadal wahasz się, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, w tym artykule znajdziesz porównanie drzwi tradycyjnych i przesuwnych.

, aktualizacja 4 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij