Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Co wybrać do domowych pomieszczeń
Przesuwane drzwi wielu osobom kojarzą się z nowoczesnymi, sterylnymi przestrzeniami – zbyt sterylnymi i praktycznymi, by męczyć się z ciężkimi, zapadkowymi klamkami. Rzeczywiście, takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni, jednak nie jest to pierwsze skojarzenie, jakie powinno nam przychodzić na myśl. Zakup drzwi w Białymstoku, Krakowie czy Gdańsku zawsze wygląda tak samo: decyzja, poszukiwania, kupno.
Artykuł powstał dzięki pomocy firmy W. Awruk Stolarka Budowlana
Wszelki asortyment zarówno drzwi przesuwnych, jaki i tradycyjnych dostępny jest wszędzie. To już nie te czasy, kiedy trzeba było jechać do miasta wojewódzkiego w poszukiwaniu inspiracji i wybranego modelu.
Japoński styl
Otóż przesuwne drzwi to wynalazek Japończyków sprzed ponad 2000 lat. W tradycyjnych japońskich domach można było (i wciąż mamy taką szansę) zobaczyć dwa rodzaje takich drzwi. Jedne nazywały się Shōji – był to ekran, który służył czasem do przegrodzenia pokoju na dwie części, a innym razem spełniały funkcję drzwi wejściowych. W miejscu szyby montowane były panele z papieru washi, który przepuszczał światło. Dziś papier ten znajduje się na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, ponieważ wytwarzany jest w tradycyjny sposób.
W Shōji, które możemy kupić obecnie, zamiast washi stosowane są różnego rodzaju syntetyczne substytuty. Istnieje wiele odmian Shōji, różniących się umiejscowieniem okienka, mocowaniem czy przeznaczeniem, a najpopularniejsze z nich to yokogarasu-shōji, gakubuchi-shōji, yukimi-shōji, koshidaka-shōji, tsuitate i byōbu.
Natomiast drugi rodzaj to Fusuma, który pełnie takie same funkcje i również tradycyjnie wykonywany jest z drewna i papieru, jednak w przeciwieństwie do Shōji nie przepuszcza światła i mogą na nim znaleźć się elementy ozdobne, np. malowidła.
Zarówno jedne, jak i drugie były inspiracją do powstania współczesnych drzwi przesuwnych, choć oczywiście nie znajdziemy już zbyt wielu podobieństw drzwi z tradycyjnego domku w Tokio do przesuwnych drzwi w Białymstoku czy Gnieźnie. Jak zatem wyglądają obecnie i w czym są lepsze lub gorsze od tradycyjnych drzwi skrzydłowych?
Drzwi przesuwne dziś
Współczesne wersje przesuwnych drzwi tworzone są na ogół z drewna lub szkła i montowane w metalowych prowadnicach. Przeważnie wybiera się je wtedy, gdy mamy do czynienia z wąskim pomieszczeniem, w którym otwieranie drzwi rozwieranych stanowi problem. W takim wypadku (jeśli jest taka możliwość) drzwi te nie zachodzą po otwarciu na ścianę, ponieważ chowa się je wewnątrz ściany, inaczej niż wyglądało to w tradycyjnych pomieszczeniach japońskich.
Ale częstszym powodem ich wybierania są po prostu względy estetyczne – nie ulega wątpliwości, że drzwi przesuwne świetnie komponują się ze minimalistycznym wystrojem, a to dla wielu jest ostateczny argument. Jeśli dochodzi do tego łatwość doboru odpowiedniego modelu takich drzwi na stronie internetowej firmy zajmującej się stolarką, jak W.Awruk, sytuacja staję się zupełnie prosta. Jednak rozwiązanie to ma też wielu krytyków. Co im zarzucają?
Drzwi przesuwne a rozwierane
Przeciwnicy drzwi na szynie często niżej cenią sobie ten sposób montażu, zarzucając mu mniejszą wytrzymałość, a przez to krótszy czas eksploatacji i częstą potrzebą renowacji, lub nawet kompletnej wymiany prowadnic. W rzeczywistości jednak wiele zależy tutaj od jakości materiałów wykorzystywanych do produkcji drzwi, a także tego, w jaki sposób są one wykorzystywane. Dla przykładu, najbardziej narażone na zużycie są drzwi frontowe i łazienkowe, których używa się najczęściej.
Tymczasem drzwi przesuwne to na ogół rozwiązanie, które stosuje się na ogół w salonach, gdzie zamykane są raczej rzadko. Zdecydowanym minusem jest natomiast utrudniona wymiana. W przypadku zużycia lub zepsucia drzwi klasycznych, można bez problemu wymienić je na nowe, dopasowane pod względem rozmiarów. Inaczej jest z drzwiami rozsuwanymi, które z reguły robione są na wymiar, przez co ich wymiana może trwać nawet kilka tygodni.
Takie rozwiązanie chwalą sobie jednak osoby niepełnosprawne, dla których jest ono wielkim ułatwieniem. Ważnym argumentem przeciwko jest jednak to, że zdecydowanie słabiej przylegają do framugi, przez co przepuszczają więcej zapachów, hałasów i ciepła. Mimo tego, nie mają sobie równych, jeśli potrzebujemy czegoś, co oddzieli część pomieszczenia, np. w przypadku przyjazdu gości, dając odrębny pokój sypialny, by po ich wyjeździe móc na powrót cieszyć się dużym, użytkowym pokojem.
Drzwi w Białymstoku – gdzie i jakie kupić, czym się kierować?
Niezależnie od tego, na jakie drzwi się zdecydujemy, wybierajmy zawsze tylko profesjonalne, cenione firmy. Przed zakupem możemy sprawdzić opinie na ich temat w Internecie, lub poradzić się znajomych osób, które korzystały z ich usług. To, na co warto zwrócić uwagę, to nie tylko klasa materiałów i precyzja wykonania drzwi, ale i jakość montażu (to ważne szczególnie wtedy, gdy zatrudniamy kogoś do montażu drzwi przesuwnych).
artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły
-
Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe - rodzaje, opinie, ceny, porady
-
Drzwi przesuwne do łazienki - rodzaje, opinie, najlepsze modele, ceny
-
Drzwi przylgowe - opis, zastosowanie, zalety, wady, producenci
-
Drzwi tarasowe przesuwne – rodzaje, opinie, ceny, porady dla kupujących
-
Drzwi przesuwne do pokoju - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
-
Drzwi ażurowe - ceny, zastosowanie, najlepsze modele
-
Drzwi przesuwne Porta – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
-
Drzwi bezprzylgowe - opis, opinie, ceny, producenci, porady zakupowe