Duże okna - plusy i minusy

Duże okna to obecnie bardzo popularny trend w budownictwie. Są spełnieniem snów już nie tylko projektantów i architektów, ale także coraz częściej osób stawiających własny dom. Posiadają szereg zalet, ale też kilka wad, które należy wziąć pod uwagę decydując się na ich wybór. W tym artykule przybliżymy Wam wady i zalety okien wielkoformatowych.

Duże okna

Na początek warto pamiętać, że decyzję o wielkości okien w domu należy podjąć już na etapie kupna lub przygotowania projektu budynku. To niezwykle istotne dla trwałości konstrukcji (znaczenie ma zarówno rozpiętość nadproży, jak i wytrzymałość filarów międzyokiennych) oraz estetyki - proporcje i rozmieszczenie okien przesądzają bowiem o ostatecznym wyglądzie elewacji. Późniejsze zmiany w projekcie mogą więc negatywnie wpłynąć nie tylko na wygląd, ale też wytrzymałość konstrukcji.

Zalety dużych okien

Przyjrzyjmy się teraz zaletom dużych okien. A jest ich naprawdę sporo - począwszy od względów estetycznych, a kończąc na niższych rachunkach za prąd.

Duże przeszklenia są estetyczne i nowoczesne

Nowoczesna architektura stawia na estetykę i funkcjonalność domu, a otwarte przestrzenie są jednym z dominujących trendów, z którym łączą się również wielkoformatowe okna. Duże okna znakomicie pasują do prostych form typowych dla nowoczesnej architektury i w takich głównie budynkach powinny być wykorzystywane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaadaptować je do projektów bardziej tradycyjnych. To pozwoli wprowadzić trochę nowoczesności do standardowych brył budynków.

Duże okna

Duże okna to więcej światła

Budynek z wielkoformatowymi oknami nie tylko wygląda nowocześnie, ale jest też maksymalnie doświetlony. Dzięki temu zapewniamy sobie większą dawkę światła dziennego, co (szczególnie jesienią i zimą, gdy dni są krótkie) pozytywnie wpływa na nasz nastrój, jak i pozwala na pewne oszczędności związane z dodatkowym doświetleniem pomieszczeń sztucznym światłem. Okna umieszczone na nasłonecznionej elewacji umożliwiają też wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania pomieszczenia.

Duże okna pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń

Z dostępem do dziennego światła wiąże się również jego wpływ na wygląd pomieszczenia. To nie nowość, że jasne wnętrza wydają się większe. A dzięki zamontowaniu dużych okien, nawet niewielki salon będzie prezentował się lekko i przestronnie. Duże okna sprawiają też, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dzięki oknom wielkoformatowym jesteśmy bliżej natury

Duże drzwi tarasowe (czytaj więcej) i okna dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli zajmują powierzchnię od podłogi aż po sufit. Takie rozwiązanie sprawdza się w domach jednorodzinnych z ogrodem tuż za szybą – dzięki temu czujemy bliskość uspokajającej natury. I nawet w deszczowy dzień, widok na własny ogród, którego kolory zmieniają się wraz z porami roku, jest niezwykle uspokajający. Takie otwarcie na ogród pozwoli nam na dodatkowe optyczne powiększenie mieszkania. A odpowiednia aranżacja przestrzeni może sprawić, że pomieszczenia będą niemal połączone z otoczeniem.

Duże okna

Wady dużych okien

Oprócz dużej liczby zalet, duże okna mają też swoje wady, które jednak można zniwelować, jeśli zawczasu się z nimi zapoznamy. Poniżej znajdziecie listę minusów, które mogą wpływać na komfort przebywania w pomieszczeniach z dużymi oknami.

Ciepło, coraz cieplej...

Wśród zalet dużych okien wymienialiśmy ich przepuszczalność światła oraz ciepła, co pozwala na pewne oszczędności związane z oświetleniem czy ogrzewaniem pomieszczenia. Jednak jeśli okna usytuowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej, zyski ciepła od okien mogą stać się uciążliwe w okresie letnim.

Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. wystarczy bowiem zainstalować np. odpowiednie rolety zewnętrzne (czytaj więcej) lub zasłony, aby odgrodzić się od uciążliwych latem promieni słonecznych. Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą również dodatkowe korzyści, jak np. zwiększenie poczucia bezpieczeństwa poprzez podniesienie walorów antywłamaniowych domu, odizolowanie mieszkańców od hałasów płynących z zewnątrz czy gwarancja zachowania pełnej prywatności domowników.

Duże okna

Zimno, coraz zimniej...

Typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność cieplną niż ściana zewnętrzna. Ponadto w miejscu jego osadzenia może powstawać mostek termiczny, zwiększający straty ciepła. O ile zatem możemy zaoszczędzić na rachunkach za światło, to zimą teoretycznie mogą wzrosnąć nasze opłaty za ogrzewanie.

Teoretycznie bo okna wysokiej klasy i ich prawidłowo przeprowadzony montaż to gwarancja optymalnej izolacyjności cieplnej i komfortu termicznego. Obawy o to, że duże okna podwyższą nasze rachunki za ogrzewanie są, przy dostępnych rozwiązaniach technologicznych, zupełnie nieuzasadnione.

Decydując się zatem na wybór dużych okien i drzwi tarasowych, sprawdzajmy ich właściwości i parametry techniczne, takie jak: rodzaj pakietów szybowych, klasę szczelności okien, wypełnienie gazem czy współczynnik przenikalności cieplnej Uw (im jest on niższy, tym straty energii mniejsze). Na rynku są już dostępne wielkoformatowe okna o współczynniku wynoszącym zaledwie 0,5 W/m2K.

Duże okna są droższe

Pisząc o minusach dużych okien należy wspomnieć również o ich cenie. Duże okna będą naturalnie droższe od swoich mniejszych odpowiedników. Ich wybór należy więc dobrze zaplanować w budżecie. Niemniej jednak jest to wydatek, który warto potraktować jako uzasadnioną inwestycję - w piękny, jasny i komfortowy dom, z której zalet będziemy korzystać przez długie lata.

Pamiętajmy także o tym, żeby planując rozmieszczenie nietypowej stolarki, wziąć pod uwagę możliwość umycia okien. Co prawda powierzchnie szyb, które znajdują się poza zasięgiem rąk domowników nie wymagają tak częstego czyszczenia, ale mimo to należy mieć świadomość, że chcąc je umyć być może będziemy zmuszeni do wsparcia się drabiną lub skorzystania z pomocy z zewnątrz.

Duże okna

Jak dobrać odpowiednie okna?

Przed wyborem stolarki okiennej warto zastanowić się, jaki jest charakter naszej nieruchomości, jakie jest jej usytuowanie (m.in. względem kierunków świata) oraz jakie są potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników.

Wybór odpowiedniego materiału stolarki jest ważny ze względu na rozmiary, jakie mogą osiągać okna danego typu. Jeśli okno ma być naprawdę duże, to ze względów konstrukcyjnych warto rozważyć wybór aluminium jako materiału, z którego zostanie wykonane – jego użycie pozwala bowiem na tworzenie konstrukcji o bardzo dużych powierzchniach.

Istotnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na duże przeszklenia, jest ich funkcjonalność. Bardzo dużą popularnością cieszą się rozwiązania przesuwne, które pozwalają na zaoszczędzenie cennego miejsca wewnątrz pomieszczenia i dzięki zastosowaniu niskiego progu umożliwiają komfortowe przemieszczanie się między domem a ogrodem, czy tarasem. Dodatkowo nowoczesne systemy przesuwne gwarantują komfortową obsługę nawet dużych skrzydeł, które możemy lekko otworzyć lub zamknąć bez użycia dużej ilości siły.
Duże przeszklenia sprawdzą się również w wersjach nieotwieranych – stałe szklenie może być bardzo wyrazistym elementem wystroju wnętrza, gwarantującym doskonałe doświetlenie np. klatki schodowej czy kuchni.

Wybierając duże okna należy także zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne, takie jak: materiał i szerokość profilu okiennego, liczbę komór, rodzaj zastosowanych pakietów szybowych, współczynnik przenikalności cieplnej, klasę szczelności okien, rodzaj okuć czy wyposażenie dodatkowe. Wszystkie te elementy ostatecznie zadecydują o tym, czy będziemy z naszego wyboru zadowoleni. Dobrze dobrane parametry zapewnią nam bowiem odpowiedni poziom izolacji termicznej i sprawią, że z korzystaniem z okien nie będzie trudności.

Aby dokonać właściwego wyboru lub rozwiać pojawiające się wątpliwości najlepiej udać się do salonu sprzedaży, gdzie profesjonalny doradca pomoże nam wybrać najlepszą opcję, odpowie na nasze pytania, a nawet przygotuje wyceny interesujących nas wariantów.

Duże okna

Artykuł powstał przy współpracy z firmą DAKO - producentem okien i drzwi. 

artykuł zewnętrzny

Ocena: 0,0/5 (głosów 0)
, aktualizacja 18 stycznia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
wp okna dachowe okna drewniane okna pcv
Komentarze (2)
  • 20 stycznia 2019 03:01 - ~Anna napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Duże okna to duża szyba która jest bardzo ciężka, może samoistnie pęknąć, samoistnie pęknięcie nie podlega gwarancji, cena dużej bezpiecznej szyby wraz z wymianą to koszt ok. 1000-2000 wzwyż, gdy jest zamontowana na piętrze to trzeba doliczyć ssawki jakieś tam wysięgniki itp itd następnie ok 2000 zł, opcja ta jest więc raczej dla bogatych.

  • 28 marca 2019 10:03 - ~bogaty napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    prawda, jak kogos nie stać na takie okna to poporstu robi małę, i tyle, a jak stac to musi sie liczyc z eksploatacja okna proste. Co tutaj dodawać i ująć.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Abakus Okna - opinie, ceny, najlepsze produkty w ofercie, porady przy zakupie
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Dako - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
Okna Schuco - opinie, ceny, przegląd oferty, popularne modele, porady przy zakupie
MS Okna i Drzwi - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne modele, porady przy zakupie
MS Okna i Drzwi - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne modele, porady przy zakupie
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Okna Sokółka - opinie, popularne rodzaje okien, ceny, porady przy zakupie
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Eko Okna - opinie, ceny, popularne produkty producenta okien
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Okna ze szprosami - opis, zalety, wady, opinie, ceny okien, porady przy wyborze
Drzwi i okna tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady przy wyborze
Drzwi i okna tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady przy wyborze
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Folia na okna samoprzylepna - rodzaje, ceny, zastosowanie, sposób montażu, porady
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Wybór i zakup okien - jak to zrobić?
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Moskitiery na okno - dachowe, zwykłe, drzwi balkonowe - co wybrać
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien drewnianych - zobacz, ile kosztują okna drewniane
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Cennik okien PCV 2019 - sprawdź ceny okien plastikowych
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Montaż okna dachowego krok po kroku - poradnik praktyczny
Okna tarasowe z drzwiami - rodzaje, ceny, opinie, porady
Okna tarasowe z drzwiami - rodzaje, ceny, opinie, porady
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.
Okna PCV o najlepszej izolacji - ranking producentów, porady przy wyborze.

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij