Duże okna

Na początek warto pamiętać, że decyzję o wielkości okien w domu należy podjąć już na etapie kupna lub przygotowania projektu budynku. To niezwykle istotne dla trwałości konstrukcji (znaczenie ma zarówno rozpiętość nadproży, jak i wytrzymałość filarów międzyokiennych) oraz estetyki - proporcje i rozmieszczenie okien przesądzają bowiem o ostatecznym wyglądzie elewacji. Późniejsze zmiany w projekcie mogą więc negatywnie wpłynąć nie tylko na wygląd, ale też wytrzymałość konstrukcji.

Zalety dużych okien

Przyjrzyjmy się teraz zaletom dużych okien. A jest ich naprawdę sporo - począwszy od względów estetycznych, a kończąc na niższych rachunkach za prąd.

Duże przeszklenia są estetyczne i nowoczesne

Nowoczesna architektura stawia na estetykę i funkcjonalność domu, a otwarte przestrzenie są jednym z dominujących trendów, z którym łączą się również wielkoformatowe okna. Duże okna znakomicie pasują do prostych form typowych dla nowoczesnej architektury i w takich głównie budynkach powinny być wykorzystywane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaadaptować je do projektów bardziej tradycyjnych. To pozwoli wprowadzić trochę nowoczesności do standardowych brył budynków.

Duże okna

Duże okna to więcej światła

Budynek z wielkoformatowymi oknami nie tylko wygląda nowocześnie, ale jest też maksymalnie doświetlony. Dzięki temu zapewniamy sobie większą dawkę światła dziennego, co (szczególnie jesienią i zimą, gdy dni są krótkie) pozytywnie wpływa na nasz nastrój, jak i pozwala na pewne oszczędności związane z dodatkowym doświetleniem pomieszczeń sztucznym światłem. Okna umieszczone na nasłonecznionej elewacji umożliwiają też wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania pomieszczenia.

Duże okna pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń

Z dostępem do dziennego światła wiąże się również jego wpływ na wygląd pomieszczenia. To nie nowość, że jasne wnętrza wydają się większe. A dzięki zamontowaniu dużych okien, nawet niewielki salon będzie prezentował się lekko i przestronnie. Duże okna sprawiają też, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dzięki oknom wielkoformatowym jesteśmy bliżej natury

Duże drzwi tarasowe (czytaj więcej) i okna dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli zajmują powierzchnię od podłogi aż po sufit. Takie rozwiązanie sprawdza się w domach jednorodzinnych z ogrodem tuż za szybą – dzięki temu czujemy bliskość uspokajającej natury. I nawet w deszczowy dzień, widok na własny ogród, którego kolory zmieniają się wraz z porami roku, jest niezwykle uspokajający. Takie otwarcie na ogród pozwoli nam na dodatkowe optyczne powiększenie mieszkania. A odpowiednia aranżacja przestrzeni może sprawić, że pomieszczenia będą niemal połączone z otoczeniem.

Duże okna

Wady dużych okien

Oprócz dużej liczby zalet, duże okna mają też swoje wady, które jednak można zniwelować, jeśli zawczasu się z nimi zapoznamy. Poniżej znajdziecie listę minusów, które mogą wpływać na komfort przebywania w pomieszczeniach z dużymi oknami.

Ciepło, coraz cieplej...

Wśród zalet dużych okien wymienialiśmy ich przepuszczalność światła oraz ciepła, co pozwala na pewne oszczędności związane z oświetleniem czy ogrzewaniem pomieszczenia. Jednak jeśli okna usytuowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej, zyski ciepła od okien mogą stać się uciążliwe w okresie letnim.

Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. wystarczy bowiem zainstalować np. odpowiednie rolety zewnętrzne (czytaj więcej) lub zasłony, aby odgrodzić się od uciążliwych latem promieni słonecznych. Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą również dodatkowe korzyści, jak np. zwiększenie poczucia bezpieczeństwa poprzez podniesienie walorów antywłamaniowych domu, odizolowanie mieszkańców od hałasów płynących z zewnątrz czy gwarancja zachowania pełnej prywatności domowników.

Duże okna

Zimno, coraz zimniej...

Typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność cieplną niż ściana zewnętrzna. Ponadto w miejscu jego osadzenia może powstawać mostek termiczny, zwiększający straty ciepła. O ile zatem możemy zaoszczędzić na rachunkach za światło, to zimą teoretycznie mogą wzrosnąć nasze opłaty za ogrzewanie.

Teoretycznie bo okna wysokiej klasy i ich prawidłowo przeprowadzony montaż to gwarancja optymalnej izolacyjności cieplnej i komfortu termicznego. Obawy o to, że duże okna podwyższą nasze rachunki za ogrzewanie są, przy dostępnych rozwiązaniach technologicznych, zupełnie nieuzasadnione.

Decydując się zatem na wybór dużych okien i drzwi tarasowych, sprawdzajmy ich właściwości i parametry techniczne, takie jak: rodzaj pakietów szybowych, klasę szczelności okien, wypełnienie gazem czy współczynnik przenikalności cieplnej Uw (im jest on niższy, tym straty energii mniejsze). Na rynku są już dostępne wielkoformatowe okna o współczynniku wynoszącym zaledwie 0,5 W/m2K.

Duże okna są droższe

Pisząc o minusach dużych okien należy wspomnieć również o ich cenie. Duże okna będą naturalnie droższe od swoich mniejszych odpowiedników. Ich wybór należy więc dobrze zaplanować w budżecie. Niemniej jednak jest to wydatek, który warto potraktować jako uzasadnioną inwestycję - w piękny, jasny i komfortowy dom, z której zalet będziemy korzystać przez długie lata.

Pamiętajmy także o tym, żeby planując rozmieszczenie nietypowej stolarki, wziąć pod uwagę możliwość umycia okien. Co prawda powierzchnie szyb, które znajdują się poza zasięgiem rąk domowników nie wymagają tak częstego czyszczenia, ale mimo to należy mieć świadomość, że chcąc je umyć być może będziemy zmuszeni do wsparcia się drabiną lub skorzystania z pomocy z zewnątrz.

Duże okna

Jak dobrać odpowiednie okna?

Przed wyborem stolarki okiennej warto zastanowić się, jaki jest charakter naszej nieruchomości, jakie jest jej usytuowanie (m.in. względem kierunków świata) oraz jakie są potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników.

Wybór odpowiedniego materiału stolarki jest ważny ze względu na rozmiary, jakie mogą osiągać okna danego typu. Jeśli okno ma być naprawdę duże, to ze względów konstrukcyjnych warto rozważyć wybór aluminium jako materiału, z którego zostanie wykonane – jego użycie pozwala bowiem na tworzenie konstrukcji o bardzo dużych powierzchniach.

Istotnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na duże przeszklenia, jest ich funkcjonalność. Bardzo dużą popularnością cieszą się rozwiązania przesuwne, które pozwalają na zaoszczędzenie cennego miejsca wewnątrz pomieszczenia i dzięki zastosowaniu niskiego progu umożliwiają komfortowe przemieszczanie się między domem a ogrodem, czy tarasem. Dodatkowo nowoczesne systemy przesuwne gwarantują komfortową obsługę nawet dużych skrzydeł, które możemy lekko otworzyć lub zamknąć bez użycia dużej ilości siły.
Duże przeszklenia sprawdzą się również w wersjach nieotwieranych – stałe szklenie może być bardzo wyrazistym elementem wystroju wnętrza, gwarantującym doskonałe doświetlenie np. klatki schodowej czy kuchni.

Wybierając duże okna należy także zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne, takie jak: materiał i szerokość profilu okiennego, liczbę komór, rodzaj zastosowanych pakietów szybowych, współczynnik przenikalności cieplnej, klasę szczelności okien, rodzaj okuć czy wyposażenie dodatkowe. Wszystkie te elementy ostatecznie zadecydują o tym, czy będziemy z naszego wyboru zadowoleni. Dobrze dobrane parametry zapewnią nam bowiem odpowiedni poziom izolacji termicznej i sprawią, że z korzystaniem z okien nie będzie trudności.

Aby dokonać właściwego wyboru lub rozwiać pojawiające się wątpliwości najlepiej udać się do salonu sprzedaży, gdzie profesjonalny doradca pomoże nam wybrać najlepszą opcję, odpowie na nasze pytania, a nawet przygotuje wyceny interesujących nas wariantów.

Duże okna

Artykuł powstał przy współpracy z firmą DAKO - producentem okien i drzwi. 

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny