Dywan glamour – jak go wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Wnętrza glamour – pełne błysku i przepychu, tak lubiane przez wiele osób, a jednocześnie przez część uważane za kiczowate, zwłaszcza gdy są one przesadzone. Mogą być one jednak wyjątkowo piękne, zwłaszcza jeżeli urządzimy je za smakiem i z zachowaniem odpowiedniego umiaru. Elementami, bez których wiele wnętrz tego typu się nie obędzie, są właśnie dywany w stylu glamour.
Zadanie dywanu – błysk czy cicha dekoracja?
Dopasowanie odpowiedniego dywanu do stylu glamour nie jest zadaniem łatwym. To, od czego powinno zaczynać się takie wyzwanie, jest określenie roli, jaką w danej przestrzeni ma pełnić dywan. Opcje są głównie dwie, obie skrajne. Jedną z nich jest absolutny pierwszy plan dywanu, który mamy zamiar kupić. Przez to dywan będzie dosłownie lśnił i rzucał się w oczy każdego, kto wejdzie do danego pomieszczenia. Inną opcją jest ta bardziej dyskretna – wtedy dywan ma być obecny we wnętrzu glamour, jednak nie będzie on pierwszoplanowym dodatkiem, a tylko jedną z licznych dekoracji, podczas gdy oczy osób wchodzących do danego pomieszczenia w pierwszej kolejności mają kierować się ku innym jego elementom.
Dywan glamour – naturalny czy sztuczny?
Podobnie, jak w przypadku dywanów innego typu, można zdecydować się albo na dywan wykonany z materiałów naturalnych, albo dywan z materiałów sztucznych, przy czym każdy rodzaj będzie posiadał inne plusy i minusy.
Jednym z najpopularniejszych naturalnych materiałów jest wełna. Dywany z niego wykonane doskonale będą chronić przed chłodem, a dodatkowo są estetyczne i przyjemne w dotyku. Innym rozwiązaniem są dywany wykonane z bawełny – te będą odporne na elektryzowanie, dzięki swoim właściwościom antystatycznym. Olbrzymim plusem jest również łatwość w ich czyszczeniu, a dodatkowo mają niewielkie tendencje do blaknięcia, dzięki czemu kolor dywanu będzie długo cieszył nasze oczy.
Ostatnią z opcji naturalnych dywanów jest jedwab – materiał, sam w sobie, naprawdę luksusowy. Olbrzymim plusem będzie jego niewielka waga oraz fakt, że jest on odporny na zabrudzenia. Zapewne będzie również posiadał stylowy połysk, dzięki czemu idealnie sprawdzi się, kiedy naszym celem będzie zwracanie uwagi i przyciąganie wzroku w danym pomieszczeniu właśnie przez umieszczony w nim dywan.
Dywany wykonane z materiałów sztucznych to najczęściej te z poliestru. Są one bardzo miłe w dotyku, co podkreśla wielu klientów decydujących się na te modele dywanów. Warto pamiętać, że parametr ten nie będzie tak dobrze prezentował się w przypadku dywanów z wiskozy, te jednak zaliczają się do naprawdę wytrzymałych i to dla wielu jest ich najważniejszym atutem.
Dużą zaletą wszystkich dywanów z materiałów sztucznym bezapelacyjnie jest fakt, że dbanie o nie jest prostsze, a dodatkowo będą one niszczyć się i zużywać wolniej, niż dywany naturalne. Są one dodatkowo tańsze, co dla niektórych może być bardzo istotne.
Dywany dla alergików – który wybrać?
W przypadku, gdy jesteśmy alergikiem, jednak chcemy posiadać dywan, lepszą opcją okażą się dywany wykonane z materiałów sztucznych. To właśnie je łatwiej utrzymać w porządku, i są zdecydowanie bardziej polecane przez osoby z alergiami.
Mitem jest informacja o tym, że dla alergików powinno decydować się jedynie na dywany z krótkim włosiem – to właśnie te z długim będą miały szanse na wyłapywanie kurzu z powietrza, jednak w ich przypadku konieczne będzie nie tylko ich regularne odkurzanie, ale również czyszczenie na mokro.
Rozmiar dywanu – jak go dobrać?
Bazą do wyboru odpowiedniego dywanu powinna być jego funkcjonalność. Dywan nie może blokować możliwości otwierania się szaf czy drzwi wejściowych, dlatego dobrze sprawdzić, gdzie sięga ich promień, gdy je otwieramy. Poza tym dywany muszą zostać prawidłowo dopasowane do danej przestrzeni i tu dużo zależy od tego, czy dywany mają błyszczeć i zwracać na siebie uwagę, czy być dyskretnymi, acz widocznymi dodatkami?
Warto pamiętać, że sam dywan nie może przytłaczać, dlatego nie powinien zajmować dosłownie niemal całej dostępnej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Dywany są jednak również po to, by wnosić element dekoracji, a oznacza to, że muszą być one widoczne – staje się to problemem, gdy docelowo mają znajdować się po kanapą lub innym meblem. Wtedy warto tak dobrać ich rozmiar, by spod kanapy (lub innego mebla) wystawał on na przynajmniej 30-40 cm.
Dywany glamour – krótkie czy długie włosie?
Włośnie, zwane również runem, to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu dywanów. Jego miękkość będzie zależna od tego, na dywan, z jakiego materiału się decydujemy, lecz koniecznie trzeba zwrócić również uwagę na długość oraz gęstość włosia.
To, co powinniśmy sprawdzić, to ilość pęczków włosia na 1 m2. Zazwyczaj ich ilość nie przekracza 400-500 tys. pęczków, są jednak dywany, które potrafią mieć ich raptem 100 tys. Duża gęstość bezapelacyjnie będzie wpływała na atrakcyjność danego dywanu i to, jak się prezentuje. Trudniejsze za to będzie jego odkurzanie i czyszczenie, a odwrotną sytuację będziemy mieli w przypadku dywanów o niskiej ilości pęczków włosia na 1 m2 – łatwość sprzątania będzie się tutaj łączyć z mało atrakcyjnym wyglądem.
Jeżeli chcemy ocieplić wnętrze, dobrym rozwiązaniem okaże się długie włosie. Pamiętajmy jednak - jego czyszczenie będzie znacznie trudniejsze niż w przypadku dywanu z krótkim włosiem.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z dywanami - https://carpetsandmore.pl/dywany/dywany-glamour/