Dywan ze sznurka – rodzaje

Mając na myśli zrobiony dywan na szydełku ze sznurka bawełnianego, tak naprawdę można wymienić kilka rodzajów, jeżeli chodzi o jego wykonanie. Pierwszy podział będzie dotyczył materiału, z jakiego został on wykonany. Wśród nich wymienić możemy:

 • Dywanik ze sznurka bawełnianego – dziergane w ten sposób dywany są z bawełnianego sznurka dostępnego w różnych kolorach. W ich środku znajduje się poliestrowy rdzeń, dzięki czemu pozwalają na zrobienie nieco sztywniejszych dywanów. Ich średnica wynosi ok. 5 mm.
 • Ręcznie robiony dywan z włóczki T-shirt Yarn – głównym materiałem jest bawełniana przędza pochodząca z recyklingu. Osiąga szerokość od 1,5 do 2 cm. Zwykle uzyskuje się ją z bawełnianych koszulek, skąd wzięła się nazwa przędzy. Ręcznie robiony dywan z włóczki T-shirt Yarn w porównaniu do dywanu ze sznurka jest bardziej elastyczny. Jeśli szukasz porad i inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o dywanach pokojowych.

Dywan ze sznurka można podzielić również pod względem sposobu wykonania. W tym przypadku wyróżnimy:

 • Dywan robiony na drutach – zwykle wykonuje się dywaniki prostokątne lub kwadratowe. Do jego wykonania stosuje się druty o średnicy od 8 do 12 mm.
 • Ręcznie robiony dywan na szydełku – dzięki szydełku, możemy uzyskać okrągły dywanik, który plecie się oczkiem ścisłym lub półsłupkiem. Jeśli chcesz oszacować wydatki na zakup dywanu, wykorzystaj ten kalkulator kosztów wykończenia lub remontu wnętrz.

Ostatni podział dywanów ze sznurka, dotyczy ich kształtu, wzoru oraz koloru. Odpowiednio dopasowany schemat, wpływa na jakość wykonania dywanu. W ten sposób wyróżnimy:

 • Dywan okrągły, kwadratowy, prostokątny -  są to najczęściej spotykane kształty dywanów plecionych ze sznurka
 • Dywanik ze sznurka bawełnianego jednokolorowy lub wielokolorowy – wykorzystując konkretny schemat, możemy łączyć ze sobą różne kolory w odpowiednim momencie
 • Dywan ze sznurka pleciony oczkiem ścisłym, półsłupkiem, słupkiem, podwójnym słupkiem – stosując konkretny wzór, dywan pleciony ze sznurka może być bardzo ścisły, lub posiadać o wiele luźniejszy splot. Można wybrać schemat dywanu, zawierającego różne falbanki lub trójwymiarowe wstawki.

Dywanik ze sznurka bawełnianego – producenci i przykładowe ceny

Chcąc zakupić gotowy dywan na szydełku, najczęściej tego typu oferty możemy znaleźć na serwisach poświęconych rękodziełu. W tego typu sklepach wystawiane są produkty oferowane przez pojedynczych rękodzielników. Oczywiście istnieją sklepy, a dokładniej producenci oferujący klasyczne dywany plecione ze sznurka. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dywanach.

Dywan ze sznurka to świetne rozwiązanie. Możesz kupić gotowy produkt lub zrobić go samodzielnie na szydełku ze sznurka bawełnianego.
Dywan ze sznurka – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady zakupowe

Wśród licznych sklepów oferujących sprzedaż tego typu produktów wymienić możemy m.in.:

 • Dywan na szydełku, średnica 100 cm, ad-home.pl – 245,00 zł
 • Dywan ze sznurka okrągły, średnica 120 cm – baczewskadesign.pl – 290,00 zł
 • Dywanik ze sznurka bawełnianego, kolorowe okręgi, średnica 120 cm – 400,00 zł
 • Dywanik ze sznurka bawełnianego okrągły, średnica 80 cm, serwis DaWanda – 160,65 zł
 • Dywan okrągły pleciony ze sznurka, średnica 150 cm, serwis DaWanda – 246,00 zł
 • Dywan pleciony ze sznurka Mandala Lace, serwis DaWanda – 330,00 zł
 • Dywan pleciony ze sznurka Pastelowy, średnica 120 cm, serwis DaWanda – 359,00 zł
 • Chodnik na szydełku ręcznie robiony w kolorze czarnym, serwis DaWanda – 310,00 zł
 • Klasyczne dywany, robiony na drutach, serwis DaWanda – 300,00 zł

A może zainteresuje cię także artykuł o dywanach turkusowych?

Są to przykłady na klasyczne dywany dziergane na specjalne zamówienie. Jeżeli jednak ktoś posiada wzór na taki dywan i chce się podjąć samodzielnego dziergania, może bez problemu zakupić bawełniany sznurek. Jego ceny utrzymują się na następującym poziomie:

 • Sznurek bawełniany 100 m długości, średnica 5 mm, Lovely Cottons – 15,90 zł
 • Sznurek bawełniany o długości 50 m, średnica 5 mm, Sznur – 9,50 zł
 • Sznurek bawełniany o długości 100 m, średnica 5 mm, Sznur – 15,90 zł
 • Sznurek bawełniany Glitter o długości 100 m, średnica 5 mm, Sznur – 16,90 zł

Chodnik na szydełku – wzór na samodzielne wykonanie

Już wiadomo, że klasyczne dywany dziergane własnoręcznie wcale nie są aż tak trudnym wyzwaniem. Należy tylko znaleźć odpowiedni schemat. Do najłatwiejszych z nich zalicza się wzór na okrągły chodnik na szydełku, który jest wykonany oczkiem ścisłym. Ponieważ robótkę zaczyna się od wykonania magicznego kółka, na którym dzierga się kilka lub kilkanaście półsłupków. Później oczkiem ścisłym obrabiamy robótkę dookoła. Pamiętając, by przy każdym kolejnym okrążeniu dodawać stosunkowo coraz więcej oczek.

Modne dywany w super cenach

Natomiast dywan robiony na drutach w kształcie prostokąta, nie wymaga od nas pamiętania o dodawaniu oczek. Ponieważ na druty nabieramy już odpowiednią ich ilość. Następnie przerabiamy całość ściegiem prawym, lewym lub na zmianę. Niezależnie od tego, czy chcemy wykonać chodnik na szydełku lub dywan robiony na drutach, na początku musimy się przyzwyczaić do dość grubej i nietypowej przędzy. Dywan ze sznurka bawełnianego na szydełku to doskonały wybór do każdego pomieszczenia. A może zainteresuje cię także artykuł z cennikiem prania dywanów?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny