Dywany - rodzaje, ceny, producenci, opinie, porady przy zakupie, inspiracje

Producenci ładnych dywanów oferują produkty tradycyjne i nowoczesne, zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych, zawsze z dbałością o funkcjonalność oraz atrakcyjny design. Nasz artykuł pomoże ci  wybrać dywan do mieszkania.

Jak wybierać dywany?

O jakości dywanów świadczą ich gęstość i waga. Dywany miękkie i puszyste, często dekorowane  wspaniałymi wzorami, charakteryzują się dużą ilością punktów, czyli pojedynczych nitek, przypadających na 1metr kw. Najwięcej takich punktów posiadają dywany, wykonane z cienkich włókien, np. jedwabne lub wełniane. Im włókna grubsze, tym mniejsza będzie ilość punktów i mniej dokładny wzór. Dywany shaggy, wykonane z grubych nici, mieszczą około 50 000 nitek na 1 m2, podczas gdy dywany wełniane – około 500 000 pęczków na 1 m2. Większą gęstość posiadają dywany tkane maszynowo.

Wysokość i gęstość runa również wpływa na wagę dywanu. Wyższa waga 1m2 dywanu oznacza wyrób jakościowo lepszy. Dywan wełniany cechuje waga ok. 850 g/m2, natomiast dobry dywan syntetyczny może ważyć od 1400 do 3000 g/m2. Jeśli porównujemy dywany z tego samego włókna, wybierzmy ten cięższy, pomimo wyższej ceny, ponieważ:

  • będzie lepszej jakości,
  • gęste i miękkie runo zapewni komfort naszym stopom,
  • dywan wyciszy i zapewni wnętrzu przyjemną temperaturę otoczenia.

Wielkie znaczenie ma materiał, do którego mocowane jest runo. Dywany do salonu, najczęściej z runem na miękkim podłożu filcowym, spełniają swoją rolę dekorując pomieszczenie, jednocześnie wyciszając je i ocieplając. Jeśli wybieramy dywaniki łazienkowe, zwróćmy uwagę na obecność podłoża wodoodpornego. Na płytki w holu warto zastosować dywany na podłożu z pianki, natomiast podkład jutowy wykorzystuje się na nawierzchnie z ogrzewaniem podłogowym. Wszelkie informacje o właściwościach dywanu powinna zawierać metka.

Jakie są rodzaje dywanów?

Na rynku znajduje się tak wiele ofert dywanów, że wybór tego wymarzonego, który spełni oczekiwania estetyczne i funkcjonalne, może okazać się dość trudny. Zwróćmy uwagę na wysokość runa i sposób tkania:

  • Popularne są dywany gładkie, o wysokości runa 2,5 cm. Takie dywany pokojowe, zachowujące kształty tradycyjne – kwadratowe i prostokątne, a także owalne lub okrągłe, nadają się do wyodrębnienia poszczególnych stref użytkowych, do zastosowania w pokoju dziecięcym, w przedpokoju oraz w sypialni.
  • Włochacze charakteryzuje wysokość runa dochodząca do 10 cm. Są to tzw. dywany shaggy, estetyczne, miękkie i ciepłe. Najczęściej nabywane są do sypialni, bowiem współtworzą miłą i przytulną atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi. Nowoczesne dywany shaggy sprawdzą się również w salonie.
  • Modne i eleganckie pętelkowe dywany do salonu tkane są metodą cięto-pętelkową (cut & loop ). Jeśli dywan wyróżnia się pętelkami wyższymi i niższymi, co nadaje mu oryginalną fakturę, mamy do czynienia ze splotem scroll.

W zależności od przeznaczenia, możliwości finansowych oraz gustu, możemy zaopatrzyć się w dywany wełniane, wykonane z innych włókien naturalnych oraz z włókien sztucznych.

  • Dywany wełniane należą do wyrobów ekskluzywnych. Są miękkie, odporne na odkształcenia i zabrudzenia. Nie elektryzują się, a ich wyjątkowość polega na dobroczynnym oddziaływaniu na klimat pomieszczenia – wchłaniają wilgoć, oddając ją, gdy jest zbyt suche powietrze.
  • Dywany jedwabne są produktem luksusowym i kosztownym, wyrabianych z kokonów jedwabnika morwowego. Ich zaletą, poza wyjątkową urodą, jest lekkość i odporność na zniszczenia. Sprawiają wrażenie chłodnych i połyskliwych.
  • Chętnie kupowane są dywany bawełniane, należące do produktów wykonanych z włókien naturalnych o właściwościach antystatycznych, odpornych na zabrudzenia. Dość szybko tracą atrakcyjny wygląd, mechacąc się.
  • Wśród dywanów wykonanych z włókien sztucznych, wyróżniają się dobre gatunkowo dywany polipropylenowe, poliamidowe, poliestrowe, akrylowe oraz wiskozowe. Możemy zastosować je w każdym pomieszczeniu, bowiem wyglądają atrakcyjnie, są odporne na ścieranie i zabrudzenia.

Zaopatrując się w dywan, warto wziąć pod uwagę oddziaływanie zastosowanego włókna na nasze zdrowie. Biorąc pod uwagę opinie lekarzy-alergologów, jeśli cierpimy na dolegliwości alergiczne, nie rozkładajmy na podłogach dywanów wełnianych, bawełnianych, akrylowych i wiskozowych. Najodpowiedniejsze będą dywany wykonane z włókien sztucznych, takich jak włókna polipropylenowe, poliamidowe i poliestrowe. Właściwości antyalergiczne mają dywany jedwabne.

Nowoczesne dywany czy dywany tradycyjne?

Poszukując na rynku ładnych dywanów, zwracamy uwagę na ich styl, kolorystykę i funkcjonalność. Duży wybór interesujących nas wyrobów odnajdziemy w sieci sklepów, oferujących dywany KOMFORT. W nowoczesnych wnętrzach chętnie stosowane są włochacze shaggy. Modne szare nowoczesne dywany podkreślają biały wystrój skandynawskiej sypialni, a także złagodzą zamierzoną surowość nowoczesnej aranżacji, wykorzystującej beton, stal i szkło. Pomieszczenia o stylistyce romantycznej ozdobi kremowy shaggy , jako dywanik przy toaletce lub przy łóżku. Za tego typu dywany KOMFORT zapłacimy od około 70 zł za model Portofino 2017 Pearl, do około 1000 zł -  za bardzo puszysty model Dazzle Silver.

Duży wybór dywanów, o zróżnicowanych kształtach i ciekawej kolorystyce, znajdziemy w sklepach IKEA.  Dywany z wysokim runem, tkane maszynowo, dostępne są w cenie od 120 zł do 600 zł. Wśród bogatej oferty wyróżniają się szare nowoczesne dywany. Natomiast dywany IKEA tkane płasko, zwracające uwagę atrakcyjnymi geometrycznymi, pasiastymi i kwiatowymi wzorami. Nowoczesne dywany sprawdzą się jako ozdoba salonu, jadalni lub przedpokoju. Za wielobarwny dwustronny model KARBAK zapłacimy około 100 zł,  zielono-niebieski model  ROSKILDE kosztuje około 350 zł, a za dywan z krótkim włosem, o łagodnym kwiatowym wzorze - model VALLOBY-  zapłacimy około 500zł.

Dywany IKEA tkane ręcznie cenione są za kreatywność i talent wykwalifikowanych rzemieślników. Miłośnicy ręcznej roboty chętnie dekorują nimi stylowe pomieszczenia. Dywany tkane są w Indiach. Za unikalny szary model KATTRUP zapłacimy około 1400 zł. Tkany płasko kremowy, kwiecisty model ALVINE kosztuje około 1000 zł. Za ręcznie tkany dywan TILST musimy zapłacić jedynie 130 zł.

Co wyróżnia dywany specjalnego przeznaczenia?

Do takich dywanów zaliczają się dywany tarasowe, dywaniki łazienkowe, a nawet dywany dla dzieci. Te ostatnie wymagają szczególnej uwagi, bowiem oprócz walorów estetycznych, atrakcyjnych dla dziecka, powinny zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie. Wśród licznych propozycji zwracają dywany z różnymi kolorowymi motywami. Wzór literek może sprzyjać nauce czytania, chłopcy z przyjemnością wyjdą na domowe dywanowe boisko do piłki, a wszystkie maluchy z radością powitają wizerunki bajkowych bohaterów. Dywany dla dzieci nie mogą wywoływać alergii, dlatego lepiej nabyć wyrób ze sztucznych włókien. Istotną sprawą jest dbałość o właściwe czyszczenie dywanów, zgodnie ze wskazówkami producenta.

Wybierając akcesoria łazienkowe zwracamy uwagę na ich zastosowanie w mokrym środowisku. Dywaniki przed wannę lub kabinę prysznicową zawierają spodnią część antypoślizgową, co zapewnia bezpieczne ich wykorzystanie. Wykonane z poliestru, wypełnione pianką memory, odznaczają się miękkością, szybko wysychają i łatwo utrzymać je w czystości. Nadają się także do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Właściwie dobrane akcesoria łazienkowe, o ciekawym wzornictwie, nawiązujące do tematyki morskiej lub wykorzystujące nowoczesne trendy, podkreślą stylistykę naszej łazienki. Ceny za 3-częściowy komplet dywaników wynosi około 40 -200 zł.

Dywanami specjalnego przeznaczenia są również dywany tarasowe. Najlepiej w tej roli sprawdzą się produkty z włókien sztucznych lub wykonane ze sznurka lub z bambusa. Dywany tarasowe, w kształcie prostokąta, owalne lub okrągłe, mogą stanowić wspaniałą dekorację, współtworzącą całość z sąsiadującym z tarasem salonem. Oprócz praktycznych produktów płasko tkanych, możliwe jest wykorzystanie wodoodpornych dywanów o długim runie.