Dywany perskie - klasyka gatunku ręcznie robionych dywanów klasycznych

Oryginalne dywany perskie po dziś dzień tkane są ręcznie w Iranie, dawnej Persji. Ich charakterystyczne wzory zna cały świat. Irańskie dywany to prawdziwa elegancja i kunszt. Nie dziwne więc, że hurtownie dywanów inspirują się nimi, tworząc mechanicznie podobne, tańsze wersje.

Te prawdziwe dzieła sztuki niegdyś zdobiły jedynie podłogi królewskich pałaców. Dzisiaj na tak ekskluzywne dywany może sobie pozwolić więcej osób. Choć warto pamiętać, że ceny tych oryginalnie, ręcznie robionych dywanów klasycznych są dość wysokie. Jeśli szukasz porad i inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o dywanach pokojowych.

Tradycją produkcji dywanów perskich jest specjalny, niezwykle mocny splot. Znana od wieków zasada im więcej węzłów na metr kwadratowy tym lepiej, praktykowana jest po dziś dzień. Zarówno gęstość węzłów, jak i wzory mają niebagatelny wpływ na jakość dywanów oraz ich ceny. Im więcej i bardziej wymyślny wzór, tym dywany perskie są droższe. Jednakże ich solidne wykonanie zaskarbiło sobie duże kręgi zwolenników, wyrażających pozytywne opinie o produktach.

Dywany perskie - rodzaje oraz cena

Rodzaje dywanów perskich

Do najbardziej popularnych należą dywany tureckie. Charakteryzuje je specjalny splot symetryczny. Nadaje on dywanom geometryczne wzory, które wzbudzają zachwyt. Typowe dywany perskie wykorzystują splot perski, czyli asymetryczny. Pozwala on tworzyć bardziej złożone oraz bogatsze dywany orientalne. Jeśli chcesz oszacować wydatki na zakup dywanu, wykorzystaj ten kalkulator kosztów wykończenia lub remontu wnętrz.

Co istotne, oryginalne dywany perskie powstają jedynie z naturalnych włókien. Zwykle z bawełny, niekiedy połączonej z wełną, bądź jedwabiem. Dlatego też wśród dywanów wełnianych możemy również spotkać jedwabne dywany. Najpopularniejsze wzory może znaleźć pod tajemniczo brzmiącymi nazwami: Meszhed, Hamadan, Kerman i Sziraz. To style dywanów wełnianych, które charakteryzują się grubszą odmianą i produkowane są z przędzonej wełny. Dywany te nie są jednak bogate we wzory, raczej charakterystyczne są dla nich minimalistyczne, geometryczne wzory.

Hurtownie dywanów, które tworzą produkty na styl dywanów perskich, wykorzystują włókna syntetyczne. Dzięki temu cena takich dywanów klasycznych jest o wiele niższa. Wykorzystanie syntetycznych włókien ma także wpływ na większą odporność na zabrudzenia. Takie produkty są alternatywą, dzięki której przeciętny Polak może sobie pozwolić na luksusowe wzory inspirowane perskimi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dywanach.

Dywany perskie są bardzo popularne. Bywają drogie, ale są naturalne i bardzo trwałe. Tak naprawdę mogą być także dobrą inwestycją.
Dywany perskie - opinie i ceny, rodzaje, porady zakupowe

Ile kosztują dywany perskie?

Dywany perskie to luksusowe wyposażenie wnętrza. Dywany orientalne nadają się do wnętrz inspirowanych Orientem. Niemniej jednak doskonale sprawdzą się w klasycznych, kolonialnych oraz loftowych aranżacjach. Jeśli chcesz dodać do swojego wnętrza luksusu i elegancji, postaw na ekskluzywnedywany perskie.

Dywany tureckie nie należą do najtańszych. Za taki dywan musisz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Wśród dostępnych w sieci ofert, możesz też spotkać dywany używane. To pewnego rodzaju alternatywa dla osób ceniących sobie styl, ale chcących zaoszczędzić. Używane dywany nie są jednak bez wad, dlatego zawsze trzeba produkt zobaczyć na żywo.

Ceny za irańskie dywany perskie są różne. Za dywan wełniany o wymiarach 200x200 zapłacimy blisko 10 000 złotych. Choć znajdą się i droższe. Wszystko zależy od tego, jakie wzory i styl wykorzystano w czasie produkcji. Niewielkie dywany orientalne tkane ręcznie, o wymiarach 61x67 cm kupisz za około 1 000 zł. Pięknie zdobione, duże, irańskie dywany prostokątne to koszt około 5 000 - 6 000 zł. Warto prześledzić oferty, ponieważ niektóre sklepy mają atrakcyjne promocje. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także artykuł z poradami, jak urządzić salon z szarą sofą.

Kupujemy dywany perskie - na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, te ekskluzywne dywany sprawdzą się w wielu aranżacjach. Wszędzie tam, gdzie się pojawią, nadają wnętrzu luksusu oraz elegancji. Żywe, piękne kolory oraz wzory sprawiają, że pomieszczenie nabiera przytulności i zarazem zyskuje ekstrawagancję. Miłośnicy naturalnych materiałów mają duży wachlarz wzorów, dzięki czemu dopasują dywan do swojego wnętrza i gustów.

Decydując się na zakup, w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj produkcji. Czy oferowane dywany należą do tych ręcznie robionych, czy może pochodzą z produkcji maszynowych. Za ręcznie robione cena będzie bardzo wysoka, za te maszynowe produkcje zdecydowanie niższa. Perskie dywany mimo wyskich cen cieszą się sporą popularnością. A może zainteresuje cię także artykuł o dywanach turkusowych?

Modne dywany w super cenach

Kolejną ważną sprawą jest miejsce, w którym dywan będzie leżał. Choć historia udowodniła, że oryginalne dywany indyjskie potrafią wytrwać i setki lat, to jednak należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Regularne odkurzanie oraz częste wietrzenie to podstawa. Dzięki temu zachowasz miękkość włókien. Jeśli jednak dojdzie do poważnego zabrudzenia, lepiej nie czyścić takich dywanów samemu. Dywany indyjskie najlepiej jest oddać do pralni, która specjalizuje się w czyszczeniu dywanów perskich.

Dywany perskie, ze względu na oryginalność, zachwycają i sprawiają, że nie można przejść koło nich obojętnie. Zależnie od gustów można dobrać dywan do każdego wnętrza. Osoby, które cenią sobie delikatność, wybierają jedwabne dywany. Nie dziwne więc, że popularność perskich dywanów nadal jest bardzo wysoka. Doskonałe opinie o produktach poszerzają grono nabywców tych ekskluzywnych dywanów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny