Dywan vintage – najważniejsze informacje

Z jakiego materiału wykonuje się dywany w stylu vintage?

Dywany orientalne i produkty zainspirowane stylem vintage mogą zostać wykonane z materiału naturalnego, a także z tworzyw sztucznych. Oba rozwiązania niosą za sobą indywidualną paletę wad oraz zalet.

Dywan retro wykonany z naturalnej wełny lub bawełny jest jednym z najbardziej eleganckich rozwiązań. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele modeli dywanów tradycyjnych, które zaskakują swoim eleganckim charakterem. Większość modeli dobrze sprawdzi się z pomieszczeniach zainspirowanych stylem klasycznym, folkowym, naturalistycznym, a nawet dworkowym. Wełniany dywan retro okazuje się bardzo odporny na intensywne użytkowanie. Nie odbarwia się ani nie zmienia swojego kształtu. Naturalna wełna lub bawełna wygląda bardzo elegancko, dzięki czemu zdobi pomieszczenie mieszkalne. Jeśli szukasz porad i inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o dywanach pokojowych.

Niestety naturalne dywany orientalne czy wełniany dywan retro posiadają także pewne ograniczenia oraz wady. Jedną z nich z pewnością okaże się dość wysoka cena zakupu. Dotyczy to w szczególności produktów ręcznie tkanych. Za ręcznie tkany, luksusowy dywan vintage trzeba czasem zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście w ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco tańsze dywany orientalne. Mimo wszytko zastosowanie materiału naturalnego wpływa na zwiększenie kosztów.

Drugim rozwiązaniem jest dywan klasyczny z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszy się tu polipropylen, który zapewnia wysoki komfort użytkowy, a także trwałość produktów. W ofercie sprzedaży znajdziemy chociażby modne dywany shaggy czy dywany płaskie. Wybór zależy wyłącznie od upodobań inwestora. Produkty w stylu vintage elegancko zdobią pomieszczenia mieszkalne i nadają im ciekawych walorów wizualnych. Jeśli chcesz oszacować wydatki na zakup dywanu, wykorzystaj ten kalkulator kosztów wykończenia lub remontu wnętrz.

Wybierając dywan vintage z tworzywa sztucznego otrzymujemy atrakcyjne ceny zakupu. Co więcej, nasz dywan klasyczny będzie odporny na działanie wilgoci. Jego atutem okaże się też łatwość do utrzymania w czystości. Dzięki swoim zaletom, sztuczne dywany shaggy czy dywany orientalne z tworzyw sztucznych stają się nieco praktyczniejsze niż ich odpowiedniki wykonane z tworzyw naturalnych.

Jak powstają dywany patchwork?

Wybierając dywan czarno biały, kolorowy lub patchwork pastelowy warto zaznajomić się z ciekawym procesem produkcyjnym. Tego rodzaju dywan vintage powstaje z kilkunastu, a czasem i kilkudziesięciu elementów. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dywanach.

Pierwszym krokiem jest zebranie kilku niewielkich dywanów naturalnych i wykonanie tak zwanej dekoloryzacji. Podczas tego etapu nasz patchwork pastelowy lub dywan czarnobiały są naprzemiennie myte i suszone na słońcu.

Po zakończeniu dekoloryzacji następuje proces barwienia oraz ponowne suszenie na słońcu. W ten sposób otrzymujemy dywan vintage o niepowtarzalnych wzorach. Na koniec następuje podszywanie dywanów tradycyjnych. Produkt zostaje zszyty wytrzymałymi łatami oraz dodatkowo podszyty bawełną.

Nasz dywan patchwork pastelowy lub dywan czarno biały jest już niemal gotowy. Poszczególne łaty dywanu zostają odpowiednio rozmieszczone, a następnie zszyte w jedną całość. W ten sposób otrzymujemy patchwork pastelowy lub wielobarwny o pożądanych rozmiarach.

Dywany w stylu vintage to idealne dopełnienie klasycznych aranżacji. Sprawdzają się w salonie, jadalni i sypialni, gdzie mogą zaperezntować swoje piękno.
Dywany vintage - opis, rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci

Dywany nowoczesne kontra dywan klasyczny – sprawdzamy opinie użytkowników

Jak sprawdzają się dywany nowoczesne?

Dywany nowoczesne (na przykład dywany shaggy) posiadają eleganckie wzornictwo, które świetnie sprawdzi się we współczesnych domach i mieszkaniach. Dobrej jakości modele zaskakują swoją trwałością i funkcjonalnością. Jednocześnie zdobywają przychylne opinie użytkowników. A może zainteresuje cię także artykuł o dywanach syntetycznych?

Podobnie jak w przypadku dywanów tradycyjnych, tak i tutaj mamy bardzo duże możliwości wyboru wzorów, materiałów oraz barw. Dzięki temu każdy znajdzie dywany nowoczesne, które elegancko skomponują się z aranżacją mieszkalną.

Wybierając modny dywan czarno biały lub produkt w pasy, możemy podkreślić wybrany fragment aranżacji. Co więcej, dywany nowoczesne wcale nie muszą być drogie w zakupie. Jest to jeden z dużych atutów.

Wady i zalety dywanów tradycyjnych

Dywan klasyczny posiada ponadczasowy charakter. Świetnie sprawdzi się w aranżacjach zainspirowanych stylem rustykalnym, dworkowym czy nawet orientalnym. Ciekawe wzornictwo zwraca na siebie uwagę, a dobrze dobrany dywan staje się efektownym uzupełnieniem stylu aranżacyjnego. A może zainteresuje cię także artykuł o dywanach turkusowych?

Niestety dywan klasyczny, na przykład produkt w stylu vintage, nie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Bogate zdobienia najlepiej sprawdzają się w dużych, dobrze doświetlonych wnętrzach. Nadmiar wzorów ulokowanych w niewielkim pokoju mógłby sprawiać wrażenie przytłoczenia.

Dobrze dobrany, klasyczny dywan vintage świetnie sprawdzi się w domkach drewnianych. Produkt może być równie wygodny w użytkowaniu, jak dywany nowoczesne. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno produkty luksusowe, jak i te z niższej półki cenowej.

Znani producenci dywanów w stylu vintage

Modne dywany w super cenach

Wybierając dywan vintage warto zapoznać się z ofertami znanych i renomowanych producentów. W naszym kraju dużą popularnością cieszą się dywany marki Agnella. Ciekawe modele odnajdziemy także w ofercie firmy Chemex.

Szukając bardziej luksusowych dywanów patchwork warto też zapoznać się z ofertą firmy CarpetVista. W ofercie sprzedaży znajdziemy między innymi luksusowe dywany perskie typu patchwork. Za ręcznie tkany, klasyczny produkt wełniany zapłacimy kilka tysięcy złotych. Ekskluzywne dywany vintage i nie tylko to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny