Dzieci - zbiór porad dotyczących wychowania i zdrowia dzieci

Wychowywanie dzieci jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań, z jakim mierzą się dorośli. Nie oszukując się, jest też po prostu trudne. Bycie rodzicem to nie tylko zapewnianie maluchom utrzymania. To szereg wielu codziennych czynności i zachowań, których trzeba się nauczyć. Od tego zależy zdrowie i szczęście pociech. Warto, zatem korzystać z naszego zbioru porad dotyczących zajmowania się najmłodszymi. Jakie informacje można w nim znaleźć?

Zanim w domu zamieszka dziecko

Dzieci to dla rodziców prawdziwy skarb i duma. Trzeba jednak pamiętać, że przysparzają też wiele nowych obowiązków. Po pierwsze dorośli muszą dowiedzieć się, na czym polega prawidłowa opieka nad bobasem. Noworodek wymaga codziennej pielęgnacji, kamienia a po paru miesiącach także zabawy. Ponadto zawsze trzeba zwracać szczególną uwagę na jego zdrowie. Kolejne istotne kwestie to wyposażenie pokoju dziecięcego oraz zakup ubrań i akcesoriów. Na dalszych etapach rozwoju dziecka do powyższej listy dochodzi wychowanie. Zapewnienie mu bezpieczeństwa, przekazanie zasad moralnych i nauka życia w społeczeństwie.

Zamieszkanie bobasa w domu powinny poprzedzić solidne przygotowania. Podstawowym krokiem jest skompletowanie wyprawki. To niezbędne produkty, do których należą miedzy innymi:

  • ubranka – body, kaftaniki, koszulki, majteczki, śpioszki oraz czapeczki, skarpetki, rękawiczki,
  • rzeczy ułatwiające karmienie – biustonosze, poduszki, wkładki oraz butelki, sterylizatory,
  • akcesoria kąpielowe – wanienki, termometry do wody, ręczniki, okrycia kąpielowe, leżaczki,
  • kosmetyki – mydła, oliwki, balsamy, kremy przeciw odparzeniom, kremy ochronne.

Ważne są także akcesoria do przewijania takie jak przewijaki, nawilżane chusteczki, pieluszki.

Noworodek musi znaleźć się w komfortowym środowisku. Dlatego kompletując wyprawkę nie można zapomnieć o wyposażeniu pokoju dla dziecka. Pierwszym elementem jest bezpieczne i wygodne łóżeczko. Obok niego powinna stanąć kołyska lub leżaczko-bujaczek z możliwością zamocowania zabawki. W pokoju powinny znaleźć się także meble będące ułatwieniem dla rodziców. Chodzi tu o kanapy lub fotele oraz szafki do przechowywania dziecięcych kosmetyków i innych rzeczy. Równie ważne jest radyjko, przez które słychać, co dzieje się w pomieszczeniu. Po rozwinięcie tej części artykułu zapraszamy na nasza stronę.

Dieta, zabawa i nauka oraz dbanie o zdrowie

Wiek ma spore znaczenie w kwestii pokarmów. Do szóstego miesiąca życia, dziecko żywi się wyłącznie mlekiem. Po tym czasie karmienie piersią lub butelką można zacząć rozszerzać.  Do jadłospisu stopniowo wprowadza się pokarmy stałe. Na początku jest to zwykle kleik ryżowy a następnie płatki zbożowe. Kolejne pozycje to ugotowane, rozdrobnione warzywa oraz obrane owoce. Około 8-9 miesiąca życia dzieci mogą zacząć jeść mięso. Roczne dziecko powinno spożywać pięć posiłków dziennie. Jego dieta powoli zaczyna przypominać, tę, którą stosują rodzice. Zawsze muszą znajdować się w niej warzywa i owoce.

W pierwszych latach życia dziecka zabawa nie jest tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nierozerwalnie łączy się z nią nauka, poznawanie otoczenia, nowych dźwięków, kolorów, kształtów. Dlatego też zabawki powinny oferować walory edukacyjne. Dobrym przykładem są tu:

  • komplety drewnianych klocków, sortery, kolorowe układanki, wierze typu piramida,
  • kolorowe książeczki z literkami, zwierzętami, przedmiotami, maty edukacyjne,
  • odkrywcze domki, różne tablice manipulacyjne, ciekawe puzzle, bezpieczne przytulanki.

Oczywiście zestawy zabawek zmieniają się wraz z wiekiem dziecka i jego upodobaniami.

Opisywana wcześniej kwestia karmienia w naturalny sposób łączy się ze zdrowiem. Odpowiednio karmione, małe dziecko będzie dobrze się rozwijać. Jednakże problemy z chorobami pojawią się prędzej czy później. W związku z tym rodzice muszą nauczyć się jak sobie radzić z niegroźnymi dolegliwościami. Powinni także umieć rozpoznać podstawowe objawy poważniejszych chorób. Na tyle by pewne zachowania malucha były alarmujące. Szybkie udanie się do lekarza pozwoli uniknąć niebezpiecznych komplikacji. Zbiór porad dotyczących nauki, zabawy oraz zdrowia dzieci znajduje się na naszej stronie. Zachęcamy by się z nim zapoznać.

Wychowanie to podstawa

Przed dziećmi i rodzicami, co jakiś czas stają różne wyzwania. Do ważnych należy bez wątpienia pójście do przedszkola a później szkoły. Dla maluchów wiąże się to z ciekawością i radością, ale też obawami. Koniecznością odnalezienia się wśród rówieśników i w nowym otoczeniu. Tymczasem dorośli muszą sobie poradzić w wyborem placówki, do której zapiszą dziecko. Do tego dochodzą kolejne, kosztowne wyprawki. Nie zapominamy oczywiście o obawach przed posłaniem malucha w nowe miejsce. Co ważne, działania rodziców nie kończą się na znalezieniu szkoły i zakupach. Czeka na nich o wiele więcej obowiązków.

Poza zapewnieniem komfortowych warunków do życia, powinnością rodziców jest wychowanie dziecka. To wieloetapowy i długotrwały proces. Z pozoru każdy dorosły wie, czym jest, w praktyce jednak bywa z tym różnie. Zatem wychowanie to fizyczne, umysłowe oraz moralne ukształtowanie młodego człowieka. Do tego dochodzi zagwarantowanie mu bezpieczeństwa zdrowotnego i psychicznego. Innymi słowy dbanie o dobry stan organizmu oraz obdarzanie miłością, czułością, zrozumieniem i zainteresowaniem. Rodzice muszą zwracać uwagę na zainteresowania dziecka, wsłuchiwać się w jego problemy i potrzeby.

Umysłowe i moralne kształtowanie malucha nie jest łatwe. Często pojawiają się małe lub większe komplikacje. Szczególnie, gdy dziecko osiągnie wiek nastoletni. Dlatego już od najmłodszych lat należy przedstawiać mu zasady i normy działające w społeczeństwie. Wyjaśniać, jakie zachowania są absolutnie niedopuszczalne. Trzeba również zadbać o to by w domu panowały jasne reguły. Obowiązujące wszystkich domowników a nie tylko najmłodszych. Wielu dorosłych zapomina o tej zasadzie. Temat wychowania jest obszerny a w tym artykule poruszyliśmy go jedynie powierzchownie. Po więcej przydatnych informacji i porad zapraszamy na naszą stronę.