Eksplantacja domu z drewna - z jakim wydatkami trzeba się liczyć?
Dom z drewna to marzenie wielu osób. Jest piękny, naturalny, pozwala poczuć bliskość z przyrodą. Jednak mimo wielu zalet, osoby, które zdecydują się na mieszkanie w drewnianym domu, muszą liczyć się z kosztami eksploatacji. Czy są wysokie? Co pochłania największe kwoty?
Od czego zależą koszty eksploatacji domu z drewna?
We własnym domu odchodzą opłaty związane z czynszem, z którymi muszą się zmierzyć właściciele mieszkań, ale to nie znaczy, czy koszty eksploatacji są dużo niższe. Wysokość wydatków, z jakimi musi się liczyć właściciel nieruchomości z drewna, zależy od wielu paramentów. Ważny jest m.in.:
metraż domu,
rozmiar działki, na której jest położony,
stan techniczny budynku,
wyposażenie,
ilość osób, które będą mieszkać w domu,
stan termoizolacji budynku,
użyte technologie np. w oknach, które pozwolą ograniczyć straty ciepła.
Aby ograniczyć wydatki, warto już na poziomie projektu ustalić ważne szczegóły, określić, jakie materiały mają być wykorzystane, zadbać, aby zastosowano urządzenia i technologie, które ograniczą utratę ciepła.
Ogrzewanie domu jednorodzinnego z drewna
Koszty utrzymania domu jednorodzinnego to przede wszystkim ogrzewanie. Aby ograniczyć comiesięczne wydatki, warto zadbać, aby budynek miał odpowiednią termoizolację. Do wyboru jest kilka źródeł opału, które można wykorzystać do ogrzewania domu jednorodzinnego. Jest to:
Gaz ziemny – wydatki są uzależnione od rodzaju kotła. Najbardziej opłacalny jest kocioł kondensacyjny.
Olej opałowy – w tym wypadku również piec kondensacyjny pomoże obniżyć wydatki.
Olej opałowy – to najtańszy sposób ogrzewania, dobrym wyborem będzie piec na ekogroszek.
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym
Wydatki na prąd za zależne od ilości urządzeń elektrycznych, ich klasy energetycznej, sposobu życia, wieku i przyzwyczajeń domowników. Koszty są wyższe w przypadku, gdy w domu jednorodzinnym mieszka wielodzietna rodzina, nieustannie używana jest pralka, piekarnik czy inne urządzenia. Dużo prądu potrzebuje również oświetlenie zewnętrze, bramy z napędem, pompa ciepła itp. Aby obniżyć koszty eksploatacji domu, warto zmienić przyzwyczajenia, wyłączać urządzenia, gdy nie są używane. Dużym wydatkiem mogą być dodatkowe źródła poboru prądu, dlatego należy zastanowić się, czy są naprawdę niezbędne.
Eksploatacja domu z drewna - inne wydatki
Inne koszty utrzymania domu drewnianego, z którymi trzeba się liczyć to:
Woda użytkowa – najwięcej pieniędzy pochłania podgrzewanie wody. Można to robić za pomocą węgla kamiennego, gazu ziemnego, opału opałowego. Najdroższe jest podgrzewanie wody prądem.
Wywóz śmieci – opłaty są zależne do samorządów oraz ilości osób, zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym.
Opłaty za wodę i ścieki – są zależne od tego, czy właściciel ma własne ujęcie wody, czy jest podłączony do sieci wodociągowej. Rosną w sezonie letnim.
Remonty – wydatki zależą od stanu technicznego budynku. Nie są stałe, dlatego warto regularnie odkładać na nie pieniądze. W przypadku domu nowego wydatki nie są duże, można je niemal całkowicie ograniczyć. Aby zadbać o ładny i trwały wygląd drewnianego domu, warto zastosować sprawdzone produkty, np. Vidaron.
Podatek od nieruchomości– zależy od lokalnych władz, ale nie płaci się ich co miesiąc. Nie są wysokie, dlatego nie podnoszą znacząco kosztów eksploatacyjnych.
Domy z drewna są coraz chętniej wybierane. Są ekologiczne, drewno ma dobre właściwości zdrowotne, polecane jest dla alergików. Zapewnia dobrą wilgotność powietrza, dlatego mieszkanie w takim domu jest komfortowe. Utrzymanie domu nie jest tanie, ale dzięki zastosowaniu nowych technologii można je skutecznie obniżyć.
artykuł sponsorowany