Ekspres do kawy - czym kierować się przy wyborze?

Sekret najbardziej intensywnej i najbardziej aromatycznej kawy tkwi właśnie w expresie. Jest to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Liczne marki ekspresów do kawy (jak na przykład Samsung, Bosch czy Zelmer), różne rodzaje, opcje i sposoby parzenia sprawiają, że trudno odnaleźć się na rynku i wybór ekspresu kawowego staje się po prostu bardzo trudny.

Najczęściej wybierany jest ekspres ciśnieniowy. Wyróżnia się ekspresy ciśnieniowe ręczne i automatyczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Expres ręczny jest najtańszy, jednak potrzebny jest do niego także młynek elektryczny. Jedynie ekspres ciśnieniowy automatyczny od razu mieli kawę. Najczęściej jest także bardzo rozbudowany, wyposażony w wiele dodatkowych elementów, pozwala na przykład na spienienie mleka i zaprogramowanie proporcji kaw. Czasami sam dobiera odpowiednie proporcje mleka, wody i ziaren, by stworzyć idealne latte lub cappuccino z kilkucentymetrową pianką. Dlatego świetnie nadaje się dla firm, gdzie każdy ma inne upodobania co do rodzaju kawy.

Na rynku można znaleźć także przelewowe ekspresy. Ich zaletą jest łatwość obsługi i to, że pozwalają na przygotowanie większej ilości kawy na raz. Plusem ekspresu przelewowego jest także cena – są zacznie tańsze od tych ciśnieniowych. W tym wypadku również przyda się młynek elektryczny, ponieważ ciśnieniowy ekspres do kawy jest bardzo prostym urządzeniem i nie jest zaopatrzony w młynek. Zarówno ekspresy ciśnieniowe, jak i przelewowe są tworzone przez najbardziej uznanych producentów małego AGD, jak Samsung, Bosch czy Kenwood.

Ekspres kawowy na kapsułki czy na ziarna?

Na rynku pojawiło się w ostatnim czasie mnóstwo producentów kapsułek kawowych. Ekspres kawowy na kapsułki jest bardzo wygodny w użyciu. To mały ekspres, o kompaktowych rozmiarach, który będzie pasował do każdej kuchni, nawet mniejszej. Marki ekspresów do kawy współpracują z najbardziej znanymi producentami kaw. To świetne rozwiązanie dla firm, głównie ze względu na kompaktowe rozmiary i szybkość robienia naparu.

Kapsułkowy ekspres kawowy ma także tę zaletę, że najczęściej jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Mały ekspres o nowoczesnym kształcie, w intensywnej, ciekawej kolorystyce staje się dekoracją kuchni. Z tego względu ekspresy to nie tylko praktyczne, lecz także ozdobne akcesoria kuchenne.

Jednak ekspres do kawy na ziarna ma o wiele więcej zwolenników. Kawosze uważają, że napój jest o wiele bardziej aromatyczny i wyrazisty w smaku. Na dodatek masz możliwość wybrania jakości ziaren, stopnia palenia, ich zapachu czy gatunku. W przypadku kapsułek możesz wybierać jedynie spośród kilkunastu różnych smaków.

Dużą zaletą ekspresu kapsułkowego jest cena. Sam zakup jest o wiele tańszy, zwłaszcza w porównaniu do ciśnieniowych ekspresów automatycznych. Jeśli jednak chodzi o koszty eksploatacji jest już różnie. Przyjmuje się, że filiżanka mocnego espresso uzyskana z kawy o standardowej, sklepowej jakości (cena około 60 zł/kg) to 0,73 zł. Zrobienie jednego espresso z kapsułki to koszt około 1,4 zł. W przypadku kaw typu cappuccino czy latte cena jednej kawy wzrasta aż do 2,8 zł. To naprawdę duża różnica.