Jak działa ekspres przelewowy?

Zasada działania ekspresów przelewowych jest bardzo prosta. Nad szklanym dzbankiem umieszczony jest pojemnik, który wykłada się filtrem i wypełnia zmieloną kawą. Przez drobne kawowe ziarenka przesącza się woda, która skrapla się w postaci mocnego, aromatycznego naparu. Wszystko działa podobnie jak zwykła kawiarka przelewowa, z tym, że w kawiarce przez ziarenka przesącza się para wodna, w ekspresie jest to woda.

Przelewowy ekspres do kawy to niezwykle wygodne urządzenie. W zasadzie wystarczy tylko chwila naszej pracy – włożenie filtra i zasypanie kawą i kilka chwil pracy ekspresu, by uzyskać kilka filiżanek smacznej, aromatycznej kawy. Dobrej jakości ekspresy przelewowe potrafią zaparzyć naprawdę świetny, bardzo mocny i intensywny napar. Nie musisz mieć o wiele droższych ekspresów ciśnieniowych czy automatycznych, by cieszyć się smakiem naprawdę wspaniałej kawy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekspresach do kawy.

Rodzaje ekspresów przelewowych

Zaparzacz przelewowy pojawił się w latach 90 i od razu stał się niezwykle popularny. Później niestety musiał ustąpić bardziej zaawansowanym ekspresom ciśnieniowym czy automatycznym. Wraca w wielkim stylu – obecne ekspresy przelewowe mają niewiele wspólnego z tymi wcześniejszymi. Są o wiele bardziej rozbudowane.

Przede wszystkim standardem jest już ekspres z termosem lub płytą grzewczą. Jest on bardzo wygodny, ponieważ zaparzona raz kawa nie traci temperatury i jest ciągle ciepła. Dzięki temu nie marnuje się i nie musisz zaparzać nowych porcji. Na dodatek pojawił się także ekspres przelewowy z młynkiem. Często dołączony jest do niego także spieniacz do mleka, dzięki któremu możesz zrobić wspaniałą kawę latte lub inną tego rodzaju. Sprawdź także ten artykuł o ekspresie do kawy z młynkiem.

Ekspres przelewowy czy automatyczny ekspres do kawy?

Ekspres przelewowy ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że góruje nad ekspresami automatycznymi lub ciśnieniowymi. Przede wszystkim jest o wiele tańszy niż inne. Jego eksploatacja także jest tańsza niż innych ekspresów – pobiera mniej prądu i nie wymaga przeprowadzania płukania całego układu.

Być może przygotowanie kawy nie jest dużo szybsze niż w przypadku ekspresu automatycznego, ale z pewnością możesz zrobić jej więcej na raz. To najlepsza opcja, kiedy przychodzą goście – litr zaparzonej kawy wystarczy na kilka filiżanek, w przypadku ekspresu automatycznego musisz każdą robić osobno, co niestety dość długo trwa.

Eskpres do kawy, czyli ekspres przelewowy podczas parzenia kawy oraz polecany zaparzacz przelewowy wraz z cenami
Ekspres przelewowy do kawy - najlepsze modele, opinie, ceny

Ekspres przelewowy jest idealny, jeśli lubisz zwykłą czarną (lub białą) kawę. Jeśli jesteś fanem latte czy cappuchino, musisz niestety trochę więcej czasu spędzić na jej przygotowaniu, spieniając mleko osobno. Ekspres do kawy przelewowy zbiera więc dobre opinie od osób, którym na co dzień wystarczy zwykła kawa, ale które cenią jej smak i nie chcą pić rozpuszczalnej. Nadaje się świetnie do biur – wystarczy zaparzyć jeden dzbanek, by każdy dostał swoją porcję.

Czas na najlepszą kawę!

Ekspres przelewowy – ceny podstawowych modeli

Podstawowy ekspres przelewowy to nie jest duży wydatek. Tego rodzaju sprzęt w swojej ofercie mają zarówno specjalistyczne marki, jak i najbardziej znani producenci sprzętu AGD. Bardzo dużą popularnością cieszy się ekspres przelewowy Philips HD7407. Kosztuje zaledwie 170 zł, a ma bardzo wiele przydatnych funkcji. Możesz na przykład zastopować kapanie by nalać sobie kawy do filiżanki, a potem znów włączyć robienie kawy. Ekspres ma także funkcję podtrzymywania temperatury i timer, dzięki któremu możesz ustawić godzinę parzenia się kawy, żeby obudził cię jej zapach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciśnieniowym ekspresie do kawy?

Jeszcze tańszy jest ekspres Bosch CompactClass. Ceny wahają się w okolicach 130 zł. Ten niestety nie ma termosu ani płyty podgrzewającej. Za to ma opcję automatycznego wyłączenia dopływu prądu, dzięki czemu oszczędza energię.

Również profesjonalna firma DeLonghi w swojej ofercie ekspres przelewowy o najprostszych funkcjach. Kawiarka przelewowa ICM 15210.1 kosztuje około 160 zł. Masz możliwość ustawienia mocy kawy. Nie jest to model z termosem. Także ma opcję automatycznego wyłączania, by oszczędzać energię elektryczną. Warto rozważyć ekspresy przelewowe tej marki.

Porównanie ekspresów przelewowych popularnych marek

Marka

Nazwa modelu

Moc

Pojemność dzbanka

Cena

Philips

HD7407

1000 W

1,2 l

170

Bosch

CompactClass

1100 W

1,2 l

130

DeLonghi

ICM 15210.1

900 W

1,25

160

Ekspres przelewowy z młynkiem – opinie o modelach

O wiele bardziej zaawansowane są ekspresy przelewowe z młynkiem. Uzyskana z nich kawa według wielu osób ma lepszy smak, ponieważ świeżo zmielone ziarna są bardziej intensywne. Są także bardziej aromatyczne, więc taka kawa z pewnością każdego postawi na nogi. Zaparzacz przelewowy z młynkiem to już nieco wyższy wydatek, chociaż i tak ceny to tylko ułamek kwoty, którą trzeba wyłożyć na ekspres automatyczny.

Ekspres przelewowy z młynkiem Russel Hobbs kosztuje około 550 zł, a jest bardziej automatyczny. Został wyposażony w cyfrowy wyświetlacz, na którym możesz dopasować stopień zmielenia ziaren kawy, moc naparu, czy ustawić godzinę, o której ma zacząć automatycznie działać.Kolejnym modelem, który zasługuje na uwagę, jest Mellita Aroma Fresh, ekspres do kawy z młynkiem. Jest wyposażony w możliwość nastawienia godzinę załączenia się parzenia i cieszyć się świeżą kawą od razu po wstaniu z łóżka, możesz także wybrać jedną z trzech opcji – słabą, średnią i mocną kawę. Cena tego ekspresu wynosi około 600 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki ekspres do kawy wybrać.

Model z młynkiem ma w swojej ofercie także parka Philips. To Grind and Brew, ekspres wyposażony w system podgrzewania kawy, który pozwala na utrzymanie jej ciepłej przez dwie godziny. Ten model ma zamontowana specjalną uszczelkę. Dzięki temu możesz wsypać więcej ziaren do pojemnika, a one nie będą wietrzeć – zawsze będą świeże i aromatyczne. Cena ekspresu wynosi około 600 zł. Ekspresy przelewowe cieszą się rosnącą popularnością.

Porównanie ekspresów przelewowych z młynkiem

Marka

Model

Moc

Pojemność dzbanka

Pojemność pojemnika na ziarna

Cena

Russel Hobbs

Allure 20060-65

1000 W

1,5 l

250 g ziaren

549 zł

Melita

Aroma Fresh 1021-01

1000 W

1,35 l

250 g ziaren

530-600 zł

Philips

Grind and Brew

1000 W

1,2 l

350 g ziaren

600 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny