Instalacje elektryczne krok po kroku - kompleksowy poradnik dla każdego

Instalacja elektryczna w domu - co trzeba przewidzieć?

Montaż instalacji elektrycznej jest nieodłącznym elementem budowy każdego budynku użytkowego. Prace instalacyjne muszą być dobrze zaplanowane, a jednocześnie przeprowadzone z należytą starannością. Dlatego podpowiemy na co zwrócić uwagę i co przewidzieć przed rozpoczęciem prac.

Dobry projekt to podstawa

Instalacja elektryczna jest częścią układu niskiego napięcia. Stanowi układ przewodów elektrycznych, rozprowadzonych po całym budynku. Instalacja elektryczna rozpoczyna się na zaciskach wyjściowych zewnętrznej linii energetycznej. Z kolei jej koniec przypada na wpustach oświetleniowych i gniazdkach wtyczkowych. Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym powinna być rozprowadzona przez doświadczonego i certyfikowanego elektryka.

Schemat domowej instalacji elektrycznej to podstawa, bez której nie warto rozpoczynać żadnych prac montażowych. To właśnie w tym dokumencie znajdują się najważniejsze wytyczne dotyczące poszczególnych elementów instalacyjnych. Dokument powinien zostać wykonany przez doświadczonego fachowcowi. Od precyzji jego obliczeń zależeć będzie rozmieszczenie i liczba punktów elektrycznych, dobór materiałów, czy najlepszy przebieg instalacji.

Instalacje elektryczne zasilające dom powinny być dobrze dopasowane do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Dlatego przed stworzeniem schematu warto wykonać przynajmniej wstępny projekt pomieszczeń. Plan kuchni, łazienki czy salonu wskaże nam rozmieszczenie najważniejszych sprzętów. To z kolei ułatwi ulokowanie włączników elektrycznych i gniazdek w optymalnej lokalizacji.

Czasem zdarza się, że instalacje elektryczne zostają zaprojektowane bez konsultacji z inwestorem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Brak współpracy pomiędzy fachowcem, a domownikami sprawi, że instalacje elektryczne nie będą optymalnie dopasowane do potrzeb całej rodziny.

Tworzenie schematu bez konsultacji z inwestorem może się również wiązać z koniecznością modernizacji dokumentów. Jest to niepotrzebny wydatek. Co więcej, niektóre modernizacje sięgają tak daleko, że lepszym pomysłem byłoby wykonanie schematu od nowa.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Określenie zapotrzebowania na energię elektryczną jest bardzo ważnym etapem zmierzającym do wykonania instalacji. Obliczając zapotrzebowanie na energię elektryczną warto wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które pobierają prąd. Przeanalizujmy ilość sprzętów RTV i AGD, które znajdą się w domu jednorodzinnym. Określmy liczbę stanowisk komputerowych, specyfikę oświetlenia budynku, moc i lokalizację pralek, lodówek, zmywarek oraz wszystkich innych urządzeń, które regularnie pobierają energię elektryczną. Określenie realnego zapotrzebowania poboru prądu powinno też uwzględniać zasilanie wszystkich elementów, które znajdują się po za budynkiem. Przemyślmy kwestię oświetlenia ogrodu i montażu dodatkowych, zewnętrznych urządzeń elektrycznych. Im lepiej przygotujemy się do tego zadania, tym łatwiej będzie wykonać optymalny montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Jak zrobić instalację elektryczną w domu? – wybieramy fachowca

Wybór doświadczonego wykonawcy jest równie ważny jak wykonanie dobrego schematu instalacyjnego. Montaż instalacji elektrycznej nie należy do najłatwiejszych, a wszelkie niedoróbki będą trudne do naprawienia. Dlatego do prac warto wybierać jedynie sprawdzoną, doświadczoną ekipę.

Przed wyborem konkretnego wykonawcy warto zapoznać się z aktualną ofertą rynkową. Dobrze będzie przejrzeć oferty przynajmniej kilku lokalnych monterów. Ceny usług mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak koszt nie powinien być jedynym kryterium wyboru. Równie ważne (a może i ważniejsze) okazuje się doświadczenie i renoma wykonawcy. Jeśli chcemy aby elektryka w domu była wykonana w sposób należyty, unikajmy najtańszych fachowców, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia.

Cennik usług elektrycznych znajdziesz tu.

Specyfika montażu instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne mogą być przeprowadzone na kilka popularnych sposobów. To właśnie od metody montażu zależą koszty, walory wizualne oraz komfort użytkowy instalacji. Elektryka w domu może być przeprowadzona na cztery sposoby

Podtynkowe instalacje elektryczne – tego rodzaju elektryka w domu składa się z okrągłych przewodów elektrycznych, ukrytych w peszlach. W celu wykonania instalacji trzeba wykonać specjalne bruzdy w ścianach oraz sufitach. Bruzda musi pomieścić peszle i umożliwić stworzenie przynajmniej 1 cm warstwy tynku. Montaż instalacji elektrycznej może być dość kosztowny i czasochłonny. Jednak zyskuje dużą popularność ze względu na możliwość łatwej wymiany przewodów elektrycznych. W razie konieczności przewody można wyciągnąć i przeprowadzić nowe okablowanie.

Natynkowe instalacje elektryczne – montaż instalacji elektrycznej nie jest tu szczególnie skomplikowany. Elektryka w domu nie chowa się pod warstwą tynku. Przewody zostają poprowadzone na ścianie. Instalacja natynkowa wykorzystuje specjalne listwy maskujące, które ukrywają przewody elektryczne. Całość montuje się na otynkowanych już ścianach. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się niskim stopniem skomplikowania prac. Instalator nie musi wykonywać bruzd w tynku, a montaż instalacji nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania generalnego remontu pomieszczeń. Co więcej, natynkowa elektryka w domu jest łatwa do wymienienia.

Jedynym ważnym mankamentem okazuje się widoczność listew maskujących. Tego rodzaju instalacje elektryczne zazwyczaj montuje się tuż przy podłodze. Jednak na ścianie nadal widać wybrzuszenia, które mogą zaburzać estetykę pomieszczeń. Dlatego instalacja natynkowa rzadko znajduje zastosowanie w nowych budynkach. Częściej montujemy ją w przypadku wykonywania remontów i rozbudowywania instalacji w starszych domach.

Wtynkowe instalacje elektryczne – są bardzo chętnie wybierane do nowych budynków. Montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu polega na ułożeniu na ścianach wielożyłowych, płaskich przewodów elektrycznych. Tego rodzaju elektryka w domu nie wymaga kucia ścian. Przewody zostają zamaskowane pod warstwą tynku, a dom zyskuje możliwość szybkiego wykończenia. Niestety przewody wtynkowe nie są tak łatwe do zmodernizowania jak przewody w instalacji podtynkowej. Jest to jedyny istotny mankament tego rozwiązania.

Podłogowe instalacje elektryczne – każdy nowoczesny dom i mieszkanie mogą posiadać instalacje rozprowadzone pod podłogą. Rozmieszczenie instalacji musi być bardzo dobrze rozplanowane i wykonane ze szczególną starannością. Kable elektryczne ukryte pod podłogą muszą też znajdować się w ochronnych peszlach. Ich zadaniem będzie zabezpieczenie instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wspomnieć, że do wykonania instalacji podłogowej trzeba wybierać jedynie doświadczonych fachowców. Wszelkie niedoróbki i poprawki okazują się trudne do wykonania po wykończeniu podłogi.

Dodatkowe przyłącza też mają znaczenie

Każdy dom jednorodzinny powinien posiadać kompletną instalację elektryczną, która zaspokoi całościowe potrzeby mieszkańców. Przed rozpoczęciem prac warto pomyśleć o dodatkowych przyłączach elektrycznych. Będą to:

Domofon – stał się już standardem wyposażenia domów jednorodzinnych. Przyłącze pod domofon polega na rozprowadzeniu ziemnych kabli teletechnicznych. Pierwszym elementem całej instalacji jest zasilacz telefonu. Przewody od zasilacza należy wyprowadzić na zewnątrz budynku, gdzie łączy się je z kablami teletechnicznymi. Przekrój przewodów we wnętrzu domu oraz na zewnątrz powinien być taki sam.  

Bramy wjazdowe – automatyka do bram to kolejne rozwiązanie, które sprawia, że dom nabiera większej funkcjonalności.  Automatyczne bramy wymagają zasilana prądem sieciowym 230 V. Do wykonania przyłącza przeważnie stosuje się ziemne okablowanie miedziane, otulone płaszczem PCW. Warto też wiedzieć, że nieliczne napędy do bram wykorzystują prąd o obniżonym natężeniu, wynoszącym zaledwie 24 V. Należy to zaplanować przed rozpoczęciem prac montażowych.

Oświetlenie ścieżek i ogrodu –dobrze wykonane oświetlenie podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. Co więcej, przekłada się na poprawę walorów estetycznych całej posesji. Eleganckie oświetlenie ścieżek oraz ogrodu musi być starannie przemyślane i odpowiednio wykonane. Okablowanie musi posiadać dodatkową powłokę ochronną z PCW, które odizoluje je od wilgotnego podłoża. Przewody prowadzące do urządzeń świetlnych powinny być też oznaczone niebieską folią. Montujemy ją na głębokości ok. 15 cm. Folia będzie wyznaczała miejsce przebiegu kabli elektrycznych i uchroni instalację przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi. Same przewody elektryczne powinny zostać wkopane na głębokość ok. 60 cm.

Czy potrzebuje pomiarów elektrycznych?

Każdy dom i mieszkanie warto co pewien czas poddać pomiarom elektrycznym. Po raz pierwszy wykonujemy je po zakończeniu montażu całej instalacji elektrycznej. Konieczność przeprowadzenia pomiarów występuje także po zakończeni generalnego remontu pomieszczeń.

Pomiary elektryczne umożliwiają oddanie instalacji do użytku. Nie możemy wykonać ich samodzielnie. Do przeprowadzenia pomiarów potrzebny będzie fachowiec, który posiada certyfikat kwalifikacyjny grupy G1.

Do zadań osoby przeprowadzającej pomiary elektryczne należy między innymi pomiar rezystencji uziemień oraz pełna kontrola instalacji elektrycznej w puszkach. Osoba przeprowadzająca pomiary musi też skontrolować urządzenia instalacyjne oraz pętle zwarcia. Pozytywne dokonanie pomiarów elektrycznych otwiera drogę do odbioru instalacji.

Po oddaniu budynku do użytku warto przeprowadzać także dodatkowe, cykliczne pomiary elektryczne. Zaleca się wykonywanie ich nie rzadziej niż raz na pięć lat. Dzięki temu zyskujemy pewność, że instalacja elektryczna działa z pewną sprawnością, a jej użytkowanie nie stanowi zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa oraz zdrowia.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym powinien uwzględniać warunki panujące w pomieszczeniach. Dotyczy to w szczególności wnętrz, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza. Kuchnie oraz łazienki posiadają szczególne wymagania. Ze względu na podwyższony poziom wilgoci i możliwość przypadkowego zachlapania montuje się gniazdka bryzgoszczelne. Wejście gniazd jest tu osłonięte specjalną klapką. Dzięki temu nawet przypadkowe zachlapanie nie stanowi ryzyka zamoczenia przewodów instalacyjnych.  Elektryka w domu powinna też uwzględniać minimalną odległość włączników oświetleniowych i gniazd elektrycznych. Warto zastosować bezpieczną odległość od kranów, kabin prysznicowych oraz wanien. Minimalna odległość pomiędzy gniazdem elektrycznym, a instalacjami wodnymi to 60 cm. Dla zachowania pełni bezpieczeństwa warto też zachować odpowiednią odległość od podłogi. W przypadku kuchni i łazienki przyjmuje się, iż minimalna wysokość gniazd elektrycznych wynosi 120 cm. Z kolei minimalna wysokość włączników światła to 140 cm. Włączniki zamontowane na mniejszej wysokości byłyby mniej bezpieczne oraz mało komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Budowa każdego domu wiąże się z koniecznością wykonania instalacji elektrycznych. To właśnie one zapewniają dostęp do prądu oraz oświetlenia pomieszczeń. Dobrze wykonana instalacja elektryczna powinna uwzględniać wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników. Pierwszym etapem prac jest stworzenie schematu instalacji elektrycznych. Ten schemat wchodzi w skład dokumentacji budowlanej, Musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego fachowca, który wybierze przewody elektryczne oraz określi ich optymalny przebieg. Zaleca się, by schemat został stworzony we współpracy z inwestorem. Dzięki temu można będzie określić liczbę przewodów elektrycznych doprowadzonych do salonu, kuchni czy sypialni.

Instalacja elektryczna powinna uwzględniać potrzeby przyszłych użytkowników. A co za tym idzie, przed stworzeniem schematu należy wstępnie rozplanować lokalizacje urządzeń RTV i AGD. Dzięki temu instalator poprowadzi przewody elektryczne we właściwe miejsce. Dobrze byłoby, gdyby liczba przewodów elektrycznych nieco przewyższała potrzeby domowników. Dzięki temu zapewnimy sobie wydajną pracę instalacji nawet w przypadku podwyższonego zapotrzebowania na energię (np. przez dołączenie kolejnego sprzętu grającego, czy nowego urządzenia AGD).

Przewody elektryczne służą także do montażu oświetlenia. Dlatego przed rozpoczęciem instalacji warto rozplanować cały system świetlny. Pamiętajmy o pozostawieniu przewodów elektrycznych na kinkiety, czy przyszłe oświetlenie sufitowe. Przeprowadzanie instalacji elektrycznych po zakończeniu tynkowania będzie już bardziej problematyczne.

Przed montażem instalacji elektrycznej warto pomyśleć także o systemach bezpieczeństwa. Wiele nowoczesnych domów jednorodzinnych posiada alarmy antywłamaniowe czy systemy monitoringu, które podnoszą poziom bezpieczeństwa. Podczas planowania instalacji warto pomyśleć o rozplanowaniu przewodów elektrycznych, które zasilą owe systemy.

Jeśli interesuje Cię instalacja elektryczna, to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące tworzenia instalacji, kosztów inwestycyjnych, a także naprawy przewierconych przewodów elektrycznych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów. Zapraszamy!

Sprawdź także, co oznaczają kolory przewodów elektrycznych.