Gniazdka kuchenne podszafkowe a duże sprzęty AGD

W celu podłączenia dużych sprzętów AGD, czyli lodówki, piekarnika, zmywarki, należy wybrać gniazdka elektryczne o mocy 230 V. Tego typu gniazdo powinno być zamontowane przynajmniej 30 cm od podłogi, np. w szafce ze zlewozmywakiem. W przypadku płyty elektrycznej niezbędna będzie również puszka podtynkowa, którą montuje się do gniazdka elektrycznego. Gniazdo do okapu natomiast powinno być ukryte za wyciągiem lub w szafce kuchennej znajdującej się obok niego. Najwięcej trudności sprawi nam rozmieszczenie gniazd wtykowych przeznaczonych do zasilenia dużego AGD, które są na stałe ustawione w kuchni. Jeśli chcemy zaprojektować zabudowę kuchni, wtedy gniazdka kuchenne należy umieścić na ścianie w sąsiednich szafkach. Wszelkie inspiracje i porady na temat mebli kuchennych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Gniazdo meblowe a małe AGD

Podczas aranżacji przestrzeni kuchennej, warto pamiętać o rozmieszczeniu gniazd wtykowych nad blatem kuchennym. To, ile ich wybierzemy, zależy w dużym stopniu od potrzeb domowników. W praktyce jednak wystarczą nam maksymalnie trzy gniazda elektryczne. Toster, maszynkę do mięsa czy mikser użytkujemy rzadziej niż czajnik elektryczny, dlatego już na etapie wyboru mebli kuchennych, warto zastanowić się, w których miejscach powinny znajdować się gniazdka elektryczne. W przypadku urządzeń, z których aktywnie korzystamy, najlepiej sprawdzi się gniazdo naścienne.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również zastosowanie gniazda nablatowego, które doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje kuchenne. Wykorzystana w nim fotokomórka zapobiega schowaniu gniazda wówczas, gdy jest do niego podłączona wtyczka. Innym sposobem może okazać się umieszczenie gniazda od spodu szafki kuchennej.  Ich atutem jest małe ryzyko zalania, a także walory estetyczne, ponieważ nie są one eksponowane. Na ich niekorzyść przemawia to, że konieczne jest podłączenie sprzętów w górze, co przekłada się na wiszące kable, które prezentują się nieestetycznie.

Gniazda elektryczne podszafkowe – jak je rozplanować?

Włączniki do oświetlenia blatu kuchennego możemy zamontować pod szafkami kuchennych lub na ścianie obok nich. Możemy też wykorzystać lampki bezgniazdkowe, które włączają się, gdy wyczują wokół siebie ruch. Prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia sufitowego, które wyglądem przypomina lampki biurowe.

Większość szafek stojących ma wysokość 0,8 m, dlatego zalecana wysokość instalacji gniazd meblowych mieści się w zakresie 0,85-1,15 m. Gniazdka kuchenne zamontowane nad szafką stojącą są gwarancją łatwiejszego użytkowania różnego rodzaju sprzętów AGD. Sprawdź także w tym miejscu wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu podszafkowym kuchennym.Cena

Producenci gniazdek elektrycznych mogą pochwalić się szeroką gamą produktów, które możemy dostosować do aranżacji każdej kuchni. Oryginalny design przekłada się na cenę osprzętu. Przykładowo białe, plastikowe gniazdka elektryczne mogą nas kosztować kilka złotych. Droższe będą kolorowe gniazda meblowe, do których produkcji wykorzystano tworzywo podatne na zarysowania. Za takie produkty przyjdzie nam zapłacić ok. 10 zł za sztukę. Największą inwestycją będzie zakup modeli z drewnianymi lub szklanymi ramkami, które mieszczą się w zakresie cenowym 100-400 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny