Elektryczny podgrzewacz wody - który najlepiej wybrać?
Każdy współczesny budynek mieszkalny powinien posiadać dostęp do ciepłej wody użytkowej. Istnieje wiele sposobów na podgrzewanie c.w.u. Jednym z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych pozostają elektryczne podgrzewacze wody. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto zapoznać się z rodzajami podgrzewaczy oraz ich specyfikacją techniczną, jak również z kosztami jego użytkowania oraz dodatkowymi opcjami, które mogłyby pomóc na przykład oszczędzać wodę i energię elektryczną.
Szukasz sprawdzonych fachowców? Znajdziesz ich zawsze wśród naszych firm budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego podgrzewacz elektryczny jest dobrym wyborem?
Elektryczny podgrzewacz wody gwarantuje wysoką skuteczność oraz bezobsługową pracę. Może być bezpiecznie użytkowany o każdej porze roku i świetnie sprawdza się w budynkach pozbawionych dostępu do sieci komunalnej. Urządzenie jest najczęściej wykorzystywane w okresie wiosenno letnim i uniezależnia mieszkańców od kotła na paliwo stałe. W ofertach producentów znajdziemy także podgrzewacze gazowe. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt eksploatacji. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo wyższych kosztów eksploatacyjnych, podgrzewacze elektryczne cieszą się znacznie większym uznaniem. Wiąże się to z bezpieczeństwem pracy tego typu urządzeń I brakiem konieczności montażu instalacji gazowej.
Pamiętajmy także, że podgrzewacze elektryczne mogą podgrzewać ciepłą wodę użytkową na dwa sposoby (przepływowo bądź pojemnościowo). Urządzenia przepływowe i pojemnościowe posiadają nieco odmienną specyfikę pracy i warto scharakteryzować je pojedynczo.
Czym jest podgrzewacz przepływowy?
Elektryczny podgrzewacz przepływowy to niewielkie urządzenie grzewcze, które uruchamia się natychmiast po odkręceniu kranu. Podgrzewacz posila się dużą ilością energii elektrycznej, wystarczającej do natychmiastowego podgrzania ciepłej wody użytkowej. Z chwilą zakręcenia kurków urządzenie przestaje pracować. Tego typu podgrzewacze powinny być montowane jak najbliżej ujęcia wody. Pamiętajmy, że woda znajdująca się pomiędzy urządzeniem, a kranem nie jest podgrzewana. Jeśli podgrzewacz przepływowy będzie zainstalowany zbyt daleko, wówczas ciepła woda dotrze do kranu dopiero po pewnym czasie. Wiąże się to z większym zużyciem wody, a jednocześnie z wydłużeniem czasu pracy podgrzewacza.
W ofertach popularnych sklepów znajdziemy podgrzewacze jednopunktowe oraz wielopunktowe.
Jednopunktowy podgrzewacz przepływowy – jak sama nazwa wskazuje, urządzenie zasila jeden kran. Przeważnie montuje się je bezpośrednio przy umywalce, zlewozmywaku czy kabinie prysznicowej. Niektóre podgrzewacze są już wyposażone w baterię, wylewkę oraz rączkę natryskową. Jednopunktowy podgrzewacz przepływowy jest urządzeniem o niewielkiej mocy (zazwyczaj 6 kW). Szczególnie dobrze sprawdza się przy umywalkach łazienkowych. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się podgrzewacze wyposażone w czujnik na podczerwień. Dzięki niemu urządzenie włącza się bezdotykowo i zapewnia większą higienę. Czas zakończenia pracy to zazwyczaj 20 sekund, jednak lepsze jakościowo podgrzewacze posiadają możliwość regulacji.
Większość jednofazowych podgrzewaczy posiada tzw. hydrauliczną regulację temperatury wody. Oznacza to, że przy włączeniu niższego strumienia wody otrzymamy wyższą temperaturę. Po silniejszym odkręceniu kranu woda będzie nieco chłodniejsza. Bardziej rozbudowane podgrzewacze posiadają regulację skokową. Przy niewielkim poborze wody urządzenie działa na połowę mocy. Z kolei przy silniejszym przepływie podgrzewacz zaczyna pracować z pełną wydajnością. Tego typu rozwiązanie jest często stosowane przy kabinach prysznicowych i zlewozmywakach.
Wielopunktowy podgrzewacz przepływowy – to bardziej zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozwala na zasilenie kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Posiada znacznie większą moc niż jednofazowe odpowiedniki. Dzięki temu jest w stanie podgrzewać wodę do kilku punktów jednocześnie. Pewną trudnością jest optymalne umiejscowienie podgrzewacza. Pamiętajmy, że urządzenie nie ogrzewa wody znajdującej się pomiędzy podgrzewaczem a kranem.
Bardziej zaawansowany elektryczny podgrzewacz wody powinien posiadać sterownik elektroniczny. Dzięki temu użytkownik będzie mógł regulować pożądane ciśnienie wody oraz jej temperaturę. Tego typu rozwiązanie stosuje się najczęściej w podgrzewaczach trójfazowych, zdolnych zasilić kilka punktów jednocześnie. Przed ich zakupem warto jednak określić przybliżoną moc urządzenia. Okazuje się, że wiele podgrzewaczy wielopunktowych działa wydajnie tylko wtedy, gdy w jednym czasie zasilany jest pojedynczy punkt poboru c.w.u.
Czym jest pojemnościowy podgrzewacz wody?
Pojemnościowy podgrzewacz wody to innymi słowy terma, która podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę użytkową. Urządzenie jest szczególnie przydatne w domach jednorodzinnych pozbawionych dostępu do sieci komunalnej. Pojemność standardowego podgrzewacza pojemnościowego wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. W środku znajduje się termostat, który utrzymuje stałą temperaturę wody. Pojemnościowy podgrzewacz wody posiada też specjalną warstwę termoizolacyjną (najczęściej z pianki poliuretanowej), która zapobiega szybkiemu wychładzaniu. Terma posiada znacznie większe rozmiary niż podgrzewacze przepływowe. Najczęściej montuje się ją w piwnicach, garażach i pomieszczeniach gospodarczych (w ostateczności także w łazience). Proces instalacji jest dość skomplikowany i powinien zostać wykonany przez doświadczonego fachowca.
Warto też zaznaczyć, że ciepła woda użytkowa jest ogrzewana bezpośrednio w podgrzewaczu. Oznacza to, że woda pozostająca pomiędzy urządzeniem, a kranem ulega wystudzeniu i nie ma ponownej możliwości jej ogrzania. Jest to pewien problem w sytuacji, gdy elektryczny podgrzewacz wody zasila kilka oddalonych od siebie punktów. Dlatego w ofertach handlowych pojawiły się podgrzewacze umożliwiające podłączenie przewodów cyrkulujących. Dzięki temu woda zalegająca w rurach nie ulega wychłodzeniu i wypływa natychmiast po odkręceniu kranu. Pamiętajmy jednak, że tego typu rozwiązanie wiąże się z koniecznością wykonania izolacji termicznej na rurach doprowadzających wodę.
Jak dobrać podgrzewacz wody elektryczny?
Każdy elektryczny podgrzewacz wody powinien być dobrany do potrzeb użytkowników. Najłatwiej będzie wybrać jednopunktowy podgrzewacz przepływowy. W tym wypadku zwracamy jedynie uwagę na moc urządzenia, temperaturę zimnej wody, a także na temperaturę wody ogrzanej. Przyjmujemy, że urządzenie o mocy 6 kW będzie w stanie podgrzać do 6 litrów wody na minutę (temperatura wody zimnej to ok. 100C, a temperatura docelowa to 500C). Taka ilość wystarczy do zasilenia prysznica, zlewozmywaka czy umywalki. Jednak w przypadku urządzeń kilku punktowych moc 6 kW będzie niewystarczająca. Powinniśmy ją dobrać adekwatnie do ilości punktów poboru i zużycia c.w.u. Dobrze będzie, jeśli wielopunktowy, przepływowy podgrzewacz wody zostanie wyposażony w sterownik elektroniczny. Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort użytkowy i będziemy mieli możliwość łatwej regulacji temperatury c.w.u.
Wybierając pojemnościowy podgrzewacz wody warto zwrócić uwagę na jego moc oraz pojemność. Owe parametry powinny być do siebie dobrze dopasowane, bowiem ich polaczenie odpowiada za szybkość podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dlatego w pierwszej kolejności określamy nasze zapotrzebowanie na c.w.u. W domach jednorodzinnych z reguły montuje się termy o pojemności nieprzekraczającej 150 l. Jest to pojemność, która z pewnością wystarczy do zaspokojenia potrzeb kilkuosobowej rodziny. Do podgrzania wody w tego typu bojlerze wystarczy grzałka o mocy 2 do 3 kW.
Które podgrzewacze są najczęściej wybierane przez konsumentów?
Większość osób decyduje się na ogrzewacze pojemnościowe. Za owym rozwiązaniem przemawia niższy koszt użytkowania, a także komfort eksploatacji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują odpowiednio dużą przestrzenią, a ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest wysokie. Pojemnościowy podgrzewacz wody dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Może być dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących długie kąpiele. Niestety zajmuje dużo miejsca i potrzebuje czasu na nagrzanie wody.
Tymczasem podgrzewacz przepływowy ogrzewa cwu w kilka sekund (co wymaga zużycia dużej mocy). Jego montaż jest szczególnie polecany w miejscach o niewielkim metrażu. Urządzenia przepływowe zajmują znacznie mniej miejsca niż ich pojemnościowe odpowiedniki. Możemy je ukryć za szafkami i użytkować o każdej porze. Pamiętajmy jedynie, że podgrzewacz przepływowy nie sprawdzi się w budynkach o dużym zapotrzebowaniu na c.w.u. Tego typu urządzenia znacznie lepiej radzą sobie z podgrzewaniem jednego punktu poboru wody. Są zatem dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących szybkie prysznice, których zapotrzebowanie na cwu jest bardzo niskie.