Elewacje domów

Elewacje domów to innymi słowy powierzchnie zewnętrzne ścian budynków, wraz ze wszystkimi elementami (wnęki okienne, wnęki drzwiowe). Elewacja może posiadać zróżnicowane wykończenie. Jej specyfika zależy od typu budynku. Wykończenie elewacji przeważnie wykonuje się wraz z ociepleniem ścian zewnętrznych. Na wierzchu powstają estetyczne powłoki ochronne z tynków, paneli bądź kamieni elewacyjnych.

Elewacje w murowanych i drewnianych domach

Zapoznaj się z informacjami na temat elewacje domów. Nasze sprawdzone porady związane z elewacje domów pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?

Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?

Elewacje domów jednorodzinnych mogą przybierać wiele kolorów. Umiejętnie dobrana barwa podkreśli charakter otaczającej dom aranżacji, wizualnie poprawi wygląd bryły budynku i zapewni walory dekoracyjne. Jakie kolory farb elewacyjnych warto wybrać? Poniżej zaprezentujemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić ten trudny wybór.
, 26 października 2017

10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu

10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu

Wykonanie kompletnej termoizolacji budynku wpływa na odczuwalne ograniczenie kosztów ogrzewania. Niestety podczas tworzenia ocieplenia nietrudno o błędy budowlane, które zmniejszają skuteczność izolacji. Poniżej wskażemy listę najczęściej popełnianych błędów wykonawczych. Być może ich analiza pozwoli na uniknięcie niedoróbek w twoim budynku.
, 23 maja 2017

Cegła klinkierowa - zastosowanie, cena, wymiary, porady

Cegła klinkierowa - zastosowanie, cena, wymiary, porady

Cegła klinkierowa jest dość popularna, jeśli chodzi o materiały budowlane dostępne na rynku. Nadaje nawierzchniom tradycyjny, solidny wygląd i posiada wszechstronne możliwości zastosowania. Poniżej podpowiemy, czym charakteryzuje się klinkier, gdzie można go wykorzystać i jak przedstawia się cena jego zakupu.
, 2 marca 2017

Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2017

Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2017

Wykonanie ocieplenia i elewacji jest jednym z ostatnich etapów budowy domów jednorodzinnych. W Polsce największą popularnością cieszy się ocieplenie styropianem lub wełną mineralną. Koszt inwestycji zależy od wielu czynników, które wskażemy w niniejszym artykule. Poniżej zaprezentujemy także cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2017.
, 22 kwietnia 2017

Elewacja budynku – tynki cienkowarstwowe

Elewacja budynku – tynki cienkowarstwowe

Jednym z lepszych rozwiązań jeśli chodzi o elewację budynku jest tynk cienkowarstwowy. Jego popularność wynika z wielu zalet: jest plastyczny, skutecznie zabezpiecza ściany przed czynnikami atmosferycznymi, a do tego dzięki wielu dostępnym strukturom oraz kolorom tworzy estetyczną warstwę dekoracyjną.
, 16 lutego 2017

Ocieplanie domu styropianem, czy wełną mineralną? Poradnik krok po kroku

Ocieplanie domu styropianem, czy wełną mineralną? Poradnik krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością wykonania szczelnego ocieplenia. Przed rozpoczęciem prac należy wybrać optymalny materiał termoizolacyjny. Do wyboru mamy styropian oraz ocieplenie z wełny mineralnej. Który z powyższych materiałów warto wybrać? Na to pytanie odpowiemy krok po kroku w poniższym artykule.
, 22 października 2016

Styrodur - cena, zastosowanie, opinie, właściwości

Styrodur - cena, zastosowanie, opinie, właściwości

Styrodur czyli polistyren ekstrudowany to powszechnie stosowany materiał na ocieplenia w budownictwie. Obok styropianu i wełny mineralnej jest najpopularniejszym rozwiązaniem w systemach ociepleń budynków. Styrodur jest najbardziej zbliżony parametrami do styropianu przez co wiele osób myli te dwa produkty. Ma jednak nad nim pewną przewagę. Na czym ona polega? Przedstawiamy  ceny producentów oraz  cechy i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego.
, 15 maja 2017

Styropian EPS czy styropian XPS? A może grafitowy? Sprawdzamy!

Styropian EPS czy styropian XPS? A może grafitowy? Sprawdzamy!

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych służących do tworzenia termoizolacji i elewacji budynków. W ofertach producentów znajdziemy różne typy styropianu, różniącego się od siebie strukturą bądź parametrami technicznymi. Każdy z nich może sprawdzić się w nieco odmiennych warunkach. Dlatego w poniższym artykule porównamy styropian EPS i XPS, określimy ich przeznaczenie, a także przeanalizujemy, czy warto inwestować w produkty uszlachetnione grafitem.
, 15 października 2016

Blachy perforowane elewacyjne i możliwości ich zastosowania

Blachy perforowane elewacyjne i możliwości ich zastosowania

Blachy perforowane coraz częściej są stosowane na elewacjach budynków. Blachy elewacyjne posiadają funkcję ochronną, a dodatkowo spełniają rolę dekoracji. Panele elewacyjne z blachy stały się synonimem nowoczesnego wzornictwa. Za ich pomocą można osiągnąć przeróżne, zarówno eleganckie, jak i odważne wykończenia. Poznaj zalety rozwiązań wykorzystujących blachy perforowane a także możliwości ich zastosowania.
, 1 października 2016

Farba elewacyjna - co warto wiedzieć przed wyborem?

Farba elewacyjna - co warto wiedzieć przed wyborem?

Gdyby farba elewacyjna pełniła funkcje tylko dekoracyjną, sprawa przedstawiałaby się niezwykle prosto. Wybór zasadzałby się na wyborze koloru i można byłoby przystąpić do malowania elewacji. Niestety farba elewacyjna powinna mieć szereg parametrów które będą chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Wybór więc nie może być kwestią przypadku, jak również nie do końca sprawą gustu. Dowiedźmy się jak najwięcej o farbach zanim dokonamy właściwego wyboru.
, 21 września 2016

Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych

Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych

Atrakcyjny wygląd, funkcjonalność, odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne - to cechy które najlepiej oddają istotę nowoczesnych elewacji. Obecnie inwestorzy nigdy nie zostawiają tej kwestii na barkach przypadkowych rozstrzygnięć. Projekty domów zawierają szczegółowe informacje o wykończeniu elewacji. Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych są dobierane z coraz większą pieczołowitością, która oszczędza czas i pieniądze. Jakie są nowoczesne elewacje budynków? Odpowiemy na podstawowe i bardziej szczegółowe pytania.
, 21 września 2016

Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?

Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?

Wykonanie warstwy izolacyjnej na domu pozwala na uzyskanie odpowiedniego mikroklimatu w jego wnętrzu. Właściwe ocieplenie domu to nie tylko przyjemne ciepło w trakcie zimnych miesięcy, ale i niższe rachunki. Zobacz jaki jest koszt ocieplenia domu i jakie oszczędności dzięki temu odniesiesz.
, 10 kwietnia 2017

Jak wybrać styropian na ocieplenie i dlaczego nie wełnę mineralną?

Jak wybrać styropian na ocieplenie i dlaczego nie wełnę mineralną?

Doradcy z firmy Termo Organika - największego polskiego producenta systemów ociepleń - prezentują łatwą i prostą metodę na ograniczenie kosztów eksploatacji budynków. Kompletny System Ociepleń na bazie płyt styropianowych z rekomendacją Instytutu Technologii Budowlanych gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu dochodzące nawet do 63%. Zobacz, jaki jest koszt takiego ocieplenia domu.
, 27 marca 2017

Projekty domów tanich w budowie

Projekty domów tanich w budowie

Budowa domu jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego wielu inwestorów szuka sposobu na ograniczenie wydatków. W ofertach biur projektowych coraz częściej pojawiają się gotowe projekty domów tanich w budowie. Poniżej zaprezentujemy podstawowe zasady projektowe, które wpłyną na zmniejszenie wydatków. Odpowiemy także na pytanie, gdzie szukać projektów domów tanich w budowie i jak obliczyć ich realne koszty.
, 29 kwietnia 2016

Wszystko, co musisz wiedzieć o... - elewacje drewniane

Wszystko, co musisz wiedzieć o... - elewacje drewniane

Drewno idealnie wpisuje się w krajobraz. Takie elewacje są bliżej natury. Ich wygląd wpływa na estetykę całego otoczenia. Co wybrać jako materiał na naszą elewację? Deski modrzewiowe, sosnowe czy z drewna egzotycznego, a może termodrewno lub laminat HPL?
, 21 września 2016

Płytki elewacyjne zewnętrzne – ceny i zastosowanie, radzimy co wybrać!

Płytki elewacyjne zewnętrzne – ceny i zastosowanie, radzimy co wybrać!

Nieotynkowane budynki należą już do rzadkości. Obecnie zwracamy dość dużą uwagę na wygląd elewacji zewnętrznej i dbamy o jej odpowiedni design. Odpowiednio wykonane elewacje domów podnoszą walory wizualne całego otoczenia i sprawiają, że czujemy się w nim bardziej komfortowo. Do wykończenia nawierzchni coraz częściej wykorzystujemy nowoczesne płytki elewacyjne. To bardzo trwałe, estetyczne, a jednocześnie funkcjonalne produkty, które nadają aranżacjom eleganckiego charakteru. W poniższym opracowaniu zaprezentujemy zastosowanie i najpopularniejsze rodzaje płytek elewacyjnych, ustalimy orientacyjne ceny zakupu oraz wskażemy, czym sugerować się podczas ich wyboru.
, 21 września 2016

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Systemy rynien z PCV wprowadzono na rynek ponad 20 lat temu. Ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie deszczówki oraz ochrona elewacji domów. Owe zadania będą wspienione jedynie poprzez zakup dobrego jakościowo, poprawnie zamontowanego orynnowania. Przed zakupem tego typu produktów warto zaznajomić się z właściwościami tworzywa PCV, sposobem montażu rynien oraz z orientacyjnymi cenami.
, 28 kwietnia 2016

Kamień elewacyjny - cena, zastosowanie, porady użytkowe

Kamień elewacyjny - cena, zastosowanie, porady użytkowe

Kamienne elewacje domów cieszą się stałym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nic w tym dziwnego bowiem odpowiednio dobrany kamień dekoracyjny potrafi wyeksponować walory wizualne całego otoczenia i nadać mu luksusowy charakter. Aby osiągnąć ciekawy efekt wizualny należy wybrać odpowiedni rodzaj kamienia elewacyjnego, zadbać o jego trwałość oraz dopasować go do naszych indywidualnych preferencji. Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje kamieni elewacyjnych, scharakteryzujemy ich właściwości i opiszemy na co warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem tego typu elementów dekoracyjnych.
, 28 kwietnia 2016

Koszt ocieplenia domu - liczymy ceny krok po kroku

Koszt ocieplenia domu - liczymy ceny krok po kroku

Ocieplenie domu jednorodzinnego to droga inwestycja, do której warto się dobrze przygotować. Przed rozpoczęciem prac przy elewacji domu należy wybrać sprawdzonych fachowców i co najważniejsze – dobrać odpowiednie materiały izolacyjne - najczęściej styropian lub wełnę mineralną. Tak było też w naszym wypadku. W niniejszej relacji postaram się opisać krok po kroku, jak wyglądało oraz jaki był koszt ocieplenia domu.
, 12 maja 2017

Panele elewacyjne - cena, zastosowanie, porady

Panele elewacyjne - cena, zastosowanie, porady

Elewacja budynku to ważny element, który decyduje o walorach estetycznych całej nieruchomości oraz jej otoczenia. W ofertach handlowych znajdziemy wiele produktów, które skutecznie zdobią, a jednocześnie chronią nasze elewacje - elementy drewniane, kamień elewacyjny, czy standardowe tynki akrylowe. Równie ciekawe są jednak panele elewacyjne. Z pewnością warto zapoznać się z ich ogólną charakterystyką, zakresem cenowym oraz zastosowaniem.
, 21 września 2016

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Powolne niszczenie przewodów kominowych jest całkowicie normalnym procesem. Wnętrza kominów są stale narażone na działanie zmiennych temperatur i intensywnych smolnych osadów. Pod wpływem czasu na kominie tworzą się pęknięcia, które są pierwszym znakiem informującym o konieczności przeprowadzenia remontu. Czasem konieczne jest też frezowanie, które zwiększa średnice wlotu kominowego i umożliwia montaż wkładu żaroodpornego.
, 21 kwietnia 2016

Tynki ozdobne wewnętrzne - polecane rodzaje do różnych wnętrz

Tynki ozdobne wewnętrzne - polecane rodzaje do różnych wnętrz

Tynki są stosowane w budownictwie od bardzo wielu lat. Ich właściwości ochronne i dekoracyjne sprawiają, że trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowlę bez zastosowania tynku. W ofertach handlowych znajdziemy wiele rodzajów tynków dekoracyjnych przeznaczonych do wnętrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Odpowiedni tynk może stanowić niezwykłą ozdobę elewacji każdego domu, a jednocześnie podnosi jego żywotność i chroni przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często jest też wykorzystywany jako tańsza alternatywa dla kamienia dekoracyjnego. Zobacz, czy warto się nim zainteresować!
, 24 kwietnia 2017

Ile kosztuje elewacja i ocieplenie domu? Jaki rodzaj elewacji wybrać?

Ile kosztuje elewacja i ocieplenie domu? Jaki rodzaj elewacji wybrać?

Elewacja i ocieplenie domu jednorodzinnego to jeden z ostatnich ważnych etapów budowy domu. To dzięki elewacji nasz budynek będzie odpowiednio zaizolowany, jak również elegancki. Wykonanie dobrej jakościowo elewacji w istotny sposób wpłynie na styl całego otoczenia, zatem warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonać ją w sposób prawidłowy. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, powinniśmy przemyśleć jaki rodzaj ocieplenia i elewacji zastosujemy na naszym budynku. Najpopularniejsze są wełna mineralna i styropian. Zobaczmy, jaki jest koszt ocieplenia domu.
, 21 grudnia 2016

Ile kosztuje elewacja domu i jego ocieplenie?

Ile kosztuje elewacja domu i jego ocieplenie?

Wykonanie zewnętrznej elewacji jest jednym z ostatnich etapów budowy domu. Elewacja, oprócz walorów estetycznych pełni również inne role – izolacyjną oraz ochronną. Dlatego wybór odpowiedniego sposobu jej wykonania jest bardzo ważny, najczęściej uzależnia się go od rodzaju ścian i struktury obiektu. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd typów elewacji (wełna mineralna i styropian) i odpowiadających im rodzajów ścian oraz kompleksowy koszt ocieplenia domu.
, 21 września 2016

Elewacje domów - materiały, ceny, porady dla budujących

Wykonanie elewacji to jeden z końcowych etapów budowy domów jednorodzinnych. Umiejętnie wykończone elewacje sprawiają, że dom przybiera preferowaną stylistykę i staje się ozdobą otaczającej go działki. Na elewacji można tworzyć ciekawe ozdoby i wzory. Dzięki nowoczesnym tynkom kolor elewacji może przybierać niemal każdy odcień. Produkty dostępne w sprzedaży handlowej dają ogromne możliwości wykończeniowe. Nowoczesne powłoki elewacyjne nie służą wyłącznie do ozdoby. Ich zadaniem jest także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wilgoci oraz intensywnych promieni słonecznych. W ofertach handlowych znajdziemy kilka popularnych typów materiałów, które można wykorzystać na elewacji każdego budynku. Najpopularniejsze z nich to tynki, które dzielimy na:

Tynki akrylowe – to produkty o dużej odporności na działanie uszkodzeń mechanicznych i niskich temperatur. Kolor elewacji jest tu całkowicie dowolny. Bogate palety barw tynków akrylowych sprawiają, że dom może nabrać całkowicie uniwersalnego charakteru. Warto jedynie pamiętać, że akrylowe elewacje domów nie są zbyt odporne na działanie intensywnych promieni słonecznych.

Tynki silikatowe – można je wykonać na elewacji ocieplonej styropianem. Są to produkty odporne na działanie deszczu i zmiennych temperatur. Dobrze zabezpieczają dom, a jednocześnie sprawiają, że nabiera ciekawych walorów wizualnych. Kolor elewacji silikatowej może ulegać lekkiemu rozjaśnieniu pod wpływem promieni słonecznych.

Tynki silikonowe – to bardzo odporne produkty przeznaczone na elewacje domów. Odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV oraz na wilgoć. Kolor elewacji nie ulega odbarwieniu, dzięki czemu dom wygląda elegancko nawet po kilkunastu latach od zakończenia budowy.

Tynki mineralne – świetnie sprawdzają się na elewacji dolnych fragmentów budynku. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Czasem wykorzystuje się je jako wykończenie elewacyjne wokół drzwi (znacznie rzadziej wokół okna). Tynki mineralne nie ulegają odbarwieniu, a ich jedynym minusem pozostaje niewielka odporność na długotrwałe oddziaływanie wilgoci.

Jeśli interesują Cię elewacje domów, zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się tu jaki tynk sprawdzi się na elewacji, jak zabezpieczyć dom, zewnętrzne drzwi oraz okna. Podpowiemy Ci także ile kosztuje elewacja domów oraz ich ocieplenie. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij