Energia wiatru - pozyskiwanie do produkcji prądu

W celu zrozumienia czym właściwie jest energetyka wiatrowa, należy najpierw zapoznać się z podstawami, czym jest wiatr. Mamy tutaj na myśli przemieszczające się poziomo masy powietrza, w wyniku różnic ciśnienia atmosferycznego. Im większe różnice ciśnienia, tym mamy do czynienia z większą prędkością wiatru. Obecnie energia kinetyczna wchodzi w skład odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu pozwala ona na wytworzenie energii elektrycznej. Pozyskiwanie prądu najczęściej odbywa się przy pomocy turbin wiatrowych.

Największą zaletą pozyskiwania prądu z energii wiatrowej, jest brak stosowania dodatkowych źródeł energii, w tym spalania paliwa. Dodatkowo energia wiatrowa jest niewyczerpywalna i darmowa, przez co jej wykorzystywanie nie wpływa na zmniejszenie zasobów w środowisku naturalnym. Jak już wspomniano, pozyskiwanie energii elektrycznej odbywa się przy pomocy turbin wiatrowych.

Innowacyjne elektrownie wiatrowe działają w oparciu o prądnicę. wykorzystując przy tym doświadczenie zebrane w lotnictwie. W momencie, gdy wiatr napotyka na swojej drodze łopaty rotoru, pojawia się opór. W związku z tym dochodzi do wprawienia w ruch łopat, które następnie napędzają wirnik do ruchu obrotowego. Ten z kolei element przenosi energię obrotową do generatora. Dzieje się to za pośrednictwem przekładni oraz wału. Ostatecznie generator odpowiedzialny jest za przekształcenie energii obrotowej w energię elektryczną.

Energetyka wiatrowa w Europie i na świecie

W 2019 roku odnotowano na świecie ogólną moc elektrowni wiatrowych na poziomie 651 GW. Natomiast w Europie ten wynik wyniósł aż 205 GW. Wśród krajów, które mają największy udział energii wiatru na świecie, zaliczają się niewątpliwie Stany Zjednoczone oraz Chiny. Za tymi krajami plasuje się także Brazylia, Niemcy oraz Indie. Chociaż w 2019 roku Indie pod tym względem wyprzedziły Brazylię.

Energetyka wiatrowa w Europie z każdym rokiem zajmuje coraz większą część na tle pozostałych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Na pierwszym miejscu wśród krajów znajduje się Dania, która produkuje prąd z energii wiatrowej, prawie z 50-procentowym udziałem na skalę całego kontynentu. Jedną trzecią udziału zajmuje Irlandia, a zaraz za nią znajduje się Portugalia.

Polska zajmuje niespełna 1% światowego udziału, jeżeli chodzi o moc elektrowni wiatrowych. Największa farma wiatrowa znajduje się w Margoninie produkująca moc na poziomie 120 MW. Jednocześnie w pobliżu tej miejscowości znajduje się 60 turbin wiatrowych typu Gamesa G90. Drugie miejsce pod względem produkowanej mocy znamionowej, zajmuje Farma Wiatrowa Banie-Kozielice. 53 turbiny typu 25x Vestas V100 2MW produkują moc na poziomie 106 MW. Również w województwie zachodniopomorskim, a dokładniej w Marszewie, znajduje się Farma Wiatrowa z 50 turbinami, które wytwarzają moc znamionową na poziomie 100 MW. Nieco mniejszą moc produkuje Farma Wiatrowa w Kopaniewie, a także w Karścinie. Ogólnie największe natężenie wiatrowni w Polsce znajduje się w północno-zachodnim regionie naszego kraju. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odnawialnych źródłach energii.

Odnawialne źródła energii


Inne metody produkcji prądu

Energetyka wiatrowa w Polsce, jak i również na świecie rozwija się najprężniej na tle innych odnawialnych źródeł energii. Warto wspomnieć również o innych formach pozyskiwania prądu. Na szczególną uwagę zasługuje energetyka wodna oraz energia słońca. Ciekawym sektorem pozyskiwania energii elektrycznej, który cieszy się coraz większą popularnością jest fotowoltaika dla firm.

Wiatraki z bliska, a także energetyka wiatrowa w Polsce i w Europie - co warto wiedzieć, koszty, opinie
Co warto wiedzieć o energetyce wiatrowej, czyli opinie, ceny, koszty inwestycji, opłacalność, energetyka w Polsce

Wiemy już, że energia wiatru pozwala na wytwarzanie prądu elektrycznego praktycznie w każdym miejscu na świecie. Niestety takiego potencjału nie posiada energetyka wodna, która wymaga odpowiednich warunków. Hydroenergetyka jest możliwa przy akwenach wodnych występujących na naturalnie lub sztucznie wytworzonych spadkach terenu. Szacuje się, że w Polsce energetyka wodna pozwala na uzyskanie mocy na poziomie ok. 12 TWh w skali roku. Zatem dzięki wodzie pozyskujemy ok. 1,5 % energii elektrycznej w stosunku do pozostałych źródeł.

Energia wiatrowa, czy też energetyka wodna nie są dostępne w zasięgu ręki każdego inwestora. W związku z tym rozwiązaniem na coraz droższe rachunki może być fotowoltaika dla firm. Do jej zalet zalicza się bardzo duża dostępność paneli, a także coraz niższy koszt ich zakupu. Ponadto fotowoltaika dla firm traktowana jest coraz częściej jako doskonała inwestycja, która zwraca się po ok. 6-7 latach użytkowania. Natomiast w kolejnych latach panele fotowoltaiczne zaczynają generować zysk. Ponadto fotowoltaika dla firm pozwala na skorzystanie z wielu przystępnych dotacji.

Jak widzimy, energia wiatru jest raczej źródłem pozyskiwania energii elektrycznej dedykowanej na dużą skalę. Oczywiście energia wiatrowa może być również wykorzystywana w przypadku prywatnych gospodarstw domowych. Jednak popularność turbin wiatrowych o małej mocy nie jest tak popularna, jak panele solarne lub fotowoltaiczne. Choć oczywiście energia wiatrowa skrywa w sobie dużo większy potencjał.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny