Energooszczędność na poddaszu – które rozwiązania sprawdzą się najlepiej?
Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. Zwrot ku dużym przeszkleniom sprawił, że w obecnej ofercie stolarki okiennej znajdziemy produkty o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Dodatkowo możemy zdecydować się na przesłony, które zimą poprawiają izolacyjność okna, a latem chronią wnętrza przed nagrzewaniem, dzięki czemu nie musimy zużywać prądu na klimatyzację.
Światło dzienne powinno być podstawowym źródłem oświetlenia wnętrz w ciągu dnia. Duże przeszklenia zmniejszają zużycie energii na oświetlenie, ale też pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku. Poza wielkością przeszkleń niezwykle istotnym czynnikiem jest dobór odpowiednich okien i ich rozmieszczenie. Powierzchnia dachu jest najefektywniejszą przestrzenią do doprowadzenia światła do wnętrz i doświetlenia pomieszczeń. Okna dachowe mogą przepuszczać nawet dwa razy więcej światła niż pionowe umieszczone w ścianie szczytowej. Można je montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub w zestawach, także z oknami kolankowymi, uzyskując bardzo duże przeszklone powierzchnie. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie okien względem stron świata. Duże przeszklenia powinny znaleźć się od strony południowej tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do ogrzania i oświetlenia wnętrz. Pokoje od południa będą nasłonecznione przez większą część dnia – można w nich zaplanować salon lub jadalnię. Do pomieszczeń od wschodu mocne światło wpada rano, dlatego w tych wnętrzach najlepiej urządzić sypialnię, by słońce budziło nas o poranku. Od strony północnej, która jest najsłabiej oświetlona, najlepiej zaplanować pomieszczenia, w których dostęp promieni słonecznych nie jest kluczowy np. pomieszczenia gospodarcze.
Izolacyjność okna to podstawa
Jeśli zależy nam na korzystnym bilansie energetycznym powinniśmy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności i jednocześnie gwarantujące pozyskiwanie energii słonecznej, które pomogą nam obniżyć rachunki za prąd. W segmencie stolarki okiennej takim rozwiązaniem są trzyszybowe okna dachowe wykonane w specjalnej konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła. Na ich energooszczędność ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania cieplnej energii słonecznej mierzony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej (g=0,55). Trzyszybowe okna dachowe występują w wersji drewnianej oraz drewniano-poliuretanowej, całkowicie odpornej na wilgoć, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w łazience i kuchni.
Konstrukcja ThermoTechnologyTM okien drewnianych VELUX GLL i okien drewniano-poluiretanowych VELUX GLU.
Jeśli zależy nam na oszczędności energii wybierajmy rozwiązania, które zagwarantują nam szczelne połączenie okna z dachem, zapobiegające tworzeniu mostków termicznych. Pewność poprawnego montażu zyskamy decydując się na wysokiej jakości, kompleksowy system: kołnierz uszczelniający dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne, które umożliwią wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np. systemu ciepłego montażu VELUX BDX, który wraz z paraizolacją BBX chroni przed stratami ciepła i umożliwia prawidłowe połączenie okna z dachem. System ten składa się z ramy izolacyjnej BDX, wokółokiennej izolacji BFX oraz teleskopowej rynienki odwadniającej odprowadzającej wilgoć powstającą pod pokryciem poza obrys okna. Rama izolacyjna wykonana z wysokoizolacyjnego elastycznego polietylenu efektywnie ociepla zewnętrzną powierzchnię okna i jest idealnie dopasowana do okna i konstrukcji dachu. Wokółokienna izolacja w postaci harmonijki, którą dekarz rozwija naokoło okna, gwarantuje szczelność i ochronę przed wiatrem i wilgocią. Ciepły montaż VELUX to trwałe rozwiązanie chroniące przed powstawaniem mostków termicznych. Zapewnia uzyskanie o 3° C wyższej temperatury wewnętrznej powierzchni okna, a także umożliwia przedłużenie gwarancji na okna o kolejne 10 lat.
Jak zadbać o komfort termiczny o każdej porze roku?
Istotnym elementem wpływającym na komfort termiczny wnętrz są osłony zewnętrzne. Latem naturalnymi sposobami ochrony przed słońcem są rolety zewnętrzne lub markizy, które zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, skutecznie minimalizując ilość wpadającego ciepła do pomieszczenia. Pozwalają one nawet na całkowitą redukcję zużycia energii na klimatyzację. Z rolet zewnętrznych będziemy korzystać także zimą, gdyż poprawiają one izolacyjność okna dbając o komfort termiczny na poddaszu domowników.
Czy inteligentne rozwiązania sprzyjają oszczędzaniu energii?
Energooszczędność domu zależy także od naszych nawyków, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które zwolnią nas z obowiązku pamiętania o czynnościach redukujących zużycie energii. Montaż zarówno okien dachowych, jak i rolet przyniesie oczekiwane korzyści, jeśli będziemy z nich aktywnie korzystać. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy osłony zewnętrzne podniesione. Latem przeciwnie – wychodząc z domu opuszczajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. Na ogół żyjemy jednak w pośpiechu i często zapominamy o wietrzeniu i kontroli klimatu w pomieszczeniach. W takim przypadku warto rozważyć zautomatyzowanie procesu zamykania i otwierania okien dachowych i rolet. Dodatkowo produkty elektryczne i solarne VELUX mają wbudowany czujnik deszczu. Dzięki temu system samodzielnie zamknie okno, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu.
W roletach elektrycznych i solarnych udogodnieniem w użytkowaniu sprzyjającym redukcji opłat za prąd jest możliwość połączenia ich systemem VELUX ACTIVE, który umożliwia zdalne zamykanie i otwieranie okien dachowych i rolet za pomocą aplikacji w telefonie niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy. System może samodzielnie dbać o optymalne warunki w domu, gdyż stale monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza i stężenie CO2 w domu za pomocą czujników wewnętrznych. Jeśli w Twoim domu zacznie robić się zbyt ciepło lub zbyt zimno, zanim poczujesz wilgoć lub nieprzyjemny zapach, system może samodzielnie zdecydować czy otworzyć okna. System bazuje także na aktualnej prognozie pogody, dzięki czemu chroni pomieszczenia przed przegrzaniem, samodzielnie opuszczając rolety lub markizy, gdy otrzyma informację z najbliższej stacji pogodowej o zbliżającej się fali gorąca. Z kolei, gdy przewidywane będą opady, automatycznie zamknie okna.
Darmowa energia
Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, obecnie możemy także zdecydować się na okna i rolety zasilane solarnie. Dostępne są produkty z wbudowanym silnikiem VELUX INTEGRA®, ale silnik solarny, zasilany darmową energią słoneczną, można zamontować też w łatwy sposób na oknach otwieranych od góry w każdym momencie, nawet po urządzeniu wnętrz. Solar z wbudowanym ogniwem automatycznie ładuje akumulator zasilający okno. Do podgrzewania panelu solarnego wykorzystywana jest minimalna ilość energii, więc nawet w trakcie opadów śniegu bateria będzie działać. Zobacz więcej na stronie VELUX
artykuł sponsorowany