Od czego zaczynamy budowanie domu? Pierwsze kroki do urzędu

Przed przystąpieniem do budowy musimy załatwić wszystkie sprawy formalne. Po zakupie działki przeglądamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego/warunki zabudowy i kupujemy projekt budowlany. W następnej kolejności musimy załatwić pozwolenie na budowę (obowiązek ten znika w połowie 2015 roku). Jest to dość czasochłonny proces, który wymaga od nas dopełnienia wielu formalności. Do wniosku o pozwolenie na budowę musimy załączyć mapę sytuacyjno-wysokościową, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, a także dokumentację dodatkową wynikającą z zapisów prawa miejscowego.Warto też zastanowić się nad kosztami budowy domu (sprawdź tu).

Po załatwieniu wszystkich formalności możemy już przystąpić do rozpoczęcia właściwych prac budowlanych.

Budowa domu krok po kroku - I etap – stan zero, czyli fundamenty

Prace rozpoczynamy od ogrodzenia i zabezpieczenia terenu. Następnie wytyczamy budynek na działce. Po dokonaniu wszystkich pomiarów przystępujemy do pierwszych prac budowlanych. Przygotowujemy wykopy pod fundamenty i rozmieszczamy izolację przeciwwilgociową. Warto pamiętać, że fundamenty muszą być dobrze dopasowane do masy budynku, a także do nośności gruntu.

W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie dodatkowego drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed nadmierną wilgotnością. Pamiętajmy też, że na tym etapie prac trzeba będzie rozprowadzić wszystkie pionowe elementy kanalizacyjne. Nad pracami powinien czuwać kierownik budowy, który dokona stosownych wpisów w dzienniku.

Stan surowy otwarty to pierwszy etap budowy domu. Polega na postawieniu wszystkich ścian, ale nie ma jeszcze w nich okien czy drzwi.
Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji

Budowanie domu krok po kroku - II etap – stan surowy otwarty

Nasze fundamenty są już przygotowane, zabezpieczone i zasypane. Następnym etapem robót budowlanych będzie tzw. stan surowy otwarty. W zakresie prac znajdziemy całą konstrukcję budynku - czyli ściany nośne i ściany działowe, kominy, schody, stropy oraz dach. Do prac będzie potrzebna ekipa murarsko-cieślarska oraz ekipa dekarska. Większość prac będzie wykonywana na mokro, dlatego warto je rozpocząć wczesną wiosną (po ustaniu przygruntowych przymrozków). Dzięki temu zyskamy pewność, że zaprawy cementowe dobrze się zwiążą, a pracownicy będą mieli czas na zakończenie robót przed sezonem zimowym.

Inwestor chcący poczynić oszczędności powinien zwrócić uwagę na stropy. Pomiędzy piętrami trzeba będzie wykonać strop z prefabrykatów (teriva) bądź wylewany (żelbetonowy). Orientacyjna cena wynosi od 350 do 380 zł/m2. Jednak na górnej kondygnacji możemy też budować stropy drewniane, które będą bardziej ekonomiczne. Przybliżony koszt tego rodzaju konstrukcji to ok. 275 zł/m2.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Dodatkowe oszczędności możemy też poczynić na etapie tworzenia pokrycia dachowego. Im mniej skomplikowaną geometrię będzie miał nasz dach, tym koszty jego wybudowania będą mniejsze. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pokrycia dachowego. Wiele domów pokrywa się efektowną dachówką ceramiczną, jednak jest to rozwiązanie, które dość mocno obciąża więźbę.  Dach jest w tym wypadku bardziej masywny, a koszty jego wykonania rosną. Dlatego dużą popularnością cieszy się także alternatywna blachodachówka. Taki materiał pokryciowy jest tańszy w zakupie i nadaje się do montażu na delikatniejszej więźbie. To z kolei ogranicza nasze wydatki.

Powyższe oszczędności mogą wydawać się mało istotne. Jednak warto pamiętać, że stan surowy otwarty pochłonie do 45 % kosztów całej inwestycji. Wszystkie oszczędności poczynione poprzez drewniane stropy czy dach o prostej geometrii nie przełożą się na zmniejszenie żywotności czy jakości wykonania budynku.

Budowa domu krok po kroku - III etap – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty polega na wykonaniu stolarki okiennej, wstawieniu drzwi zewnętrznych, a także ewentualnej bramy garażowej. Owe prace warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Uszczelnienie wnęk sprawi, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed oddziaływaniem mrozów i innych niekorzystnych warunków pogodowych.

Wykończenie mieszkania pod klucz to ostatni etap budowy domu. Pochłania największą część inwestycji i może dość długo trwać.
Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji

Budowa domu krok po kroku - IV etap – wykończenie budynku pod klucz

Czwarty etap budowy polega na kompleksowym wykończeniu domu i przygotowaniu go do zamieszkania. W niektórych wypadkach stosuje się tu podział na stan deweloperski oraz stan pod klucz. Dotyczy to sytuacji, w której dom był wykonany systemem zleconym.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co obejmuje stan deweloperski i stan pod klucz. Wszystko zależy od ustaleń z konkretną firmą budowlaną/deweloperem. Stan deweloperski w pierwszej kolejności obejmuje wykonanie instalacji wewnętrznych (bez montażu urządzeń). Warto podkreślić, że ułożenie instalacji elektrycznej, wodno- kanalizacyjnej i gazowej jest unormowane przez zapisy prawa budowlanego. Po wykonaniu prac trzeba jeszcze przetestować instalacje i wykonać ich odbiór. Pamiętajmy, że odbiór instalacji może wykonać jedynie uprawniony instalator. Stan deweloperski najczęściej obejmuje również wykonanie tynków, wykończenie elewacji, docieplenie poddasza, rozprowadzenie urządzeń grzewczych, wykończenie podłóg oraz rozprowadzenie instalacji. Niekiedy zdarza się też, że do stanu deweloperskiego włączone jest również pomalowanie ścian na biało. Budynek w części zewnętrznej jest już kompletnie wykończony, jednak część wewnętrzna wymaga jeszcze wykończania.

Stan pod klucz stanowi uzupełnienie stanu deweloperskiego. Obejmuje kompletne wykończenie pomieszczeń, malowanie ścian, białą montaż, układanie kafelków ściennych oraz wykończenie schodów wewnętrznych. Na zewnątrz wykonuje się prace porządkowe, buduje podjazdy i ogrodzenie. Stan pod klucz w wysokim standardzie może też objąć aranżacje i zagospodarowanie terenu wokół domu. W niektórych przypadkach firma budowlana zapewnia też montaż szaf wnękowych i wstawienie mebli kuchennych pod zabudowę. Nasz budynek jest już w pełni wykończony oraz gotowy do zamieszkania. Zadaniem inwestora jest jedynie wstawienie mebli i udekorowanie pomieszczeń.

Budowa domu krok po kroku - V etap – zakończenie i odbiory

Dotyczy załatwienia wszystkich spraw formalno-prawnych. Po zakończeniu budowy trzeba dokonać zawiadomienia o zakończeniu prac. Będzie to podstawa do uzyskania zgody na użytkowanie domu. Na ostatnim etapie należy zgromadzić całą dokumentację. Niezbędny będzie wypełniony dziennik budowy, powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, kopia świadectwa energetycznego oraz dokumentacja odbioru przyłączy. Do informacji o zakończeniu budowy trzeba także dołączyć oświadczenie kierownika budowy, które potwierdza, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego. Nadzór budowlany udziela milczącej zgody na zamieszkanie (należy odczekać 21 dni od złożenia dokumentów).

Piąty etap budowy domu dotyczy inwestorów, którzy budowali nieruchomość systemem gospodarczym. Firma wykonująca nieruchomość systemem zleconym sama załatwia wszelkie formalności. Zadaniem inwestora jest jedynie zameldowanie się w nowym budynku i zorganizowanie przeprowadzki.

ikona podziel się Przekaż dalej