Fachowcy pilnie poszukiwani

Budowę domu można zlecić profesjonalnej firmie wykonawczej lub prowadzić ją systemem gospodarczym. Pierwsza metoda zapewnia inwestorom tzw. święty spokój, ale jest droższa. Zleceniodawca nie musi angażować się w przebieg prac. Profesjonalna firma, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem, gwarantuje wysoką jakość i sprawne tempo prowadzonych prac. System gospodarczy takich gwarancji nie daje. W tym przypadku inwestor sam prowadzi budowę; kupuje materiały budowlane, zatrudnia fachowców, nadzoruje ich pracę, a nierzadko sam w nich uczestniczy. W ten sposób może sporo zaoszczędzić i jednocześnie dostosować tempo prac do swoich możliwości finansowych, ale jeśli nie dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, wykonanie zadania będzie utrudnione.  

Gdzie znaleźć wykonawców?

Przymierzając się do tak dużej inwestycji, jak budowa domu, na pewno nie warto ryzykować. Firma budowlana musi być tak solidna, jak dom, który ma wybudować. Ogromną bazą danych o wykonawcach jest oczywiście Internet. Przy czym liczba i wielkość reklam niekoniecznie przekłada się na jakość pracy danej firmy. Większą wartość mają referencje, którymi może się pochwalić. Rzetelne firmy zamieszczają je na swoich stronach, nie utrudniają też kontaktu z poprzednimi klientami. Warto porozmawiać z wcześniejszymi zleceniodawcami, a nawet, jeśli zaistnieje taka możliwość, obejrzeć efekt prac zatrudnionej przez nich firmy. Warto upewnić się, czy podczas współpracy pojawiały się problemy – na przykład z terminami, pieniędzmi lub zachowaniem porządku na terenie budowy. Opinii o różnych wykonawcach można szukać także na forach tematycznych, na których inwestorzy dzielą się swoimi doświadczeniami. A może ktoś ze znajomych budował dom i jest w stanie polecić fachowców?

Certyfikaty, referencje, a na końcu - umowa

Każda profesjonalna firma z pewnością jest w stanie zaprezentować cennik, a poproszona o wycenę prac - bezpłatnie przygotować kosztorys. Jeśli posiada certyfikaty, na pewno się nimi pochwali. Warto też sprawdzić, czy dysponuje odpowiednim sprzętem, ilu i jak wykwalifikowanych pracowników zatrudnia i czy znajduje się wśród nich osoba, które ma uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Pamiętajmy, że na kierowniku budowy spoczywa szczególna odpowiedzialność, jest bowiem odpowiedzialny za realizację całego projektu, prowadzenie dziennika budowy i dotrzymanie określonych terminów.

Podpisanie umowy z fachowcami, o którym nie zawsze pamięta się budując dom systemem gospodarczym, jest niezbędne. W dokumencie powinny znaleźć się m.in. opisy prac, etapy płatności, warunki zdania dziennika budowy oraz finalna cena. Umowa stanie się podstawą do egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania prac, ona też w razie wystąpienia problemów i ujawnienia się błędów będzie podstawą do wystąpienia z roszczeniem dokonania ich naprawy np. w ramach rękojmi.

Źródło: ToobaBydgoszcz.pl – profesjonalne biuro projektowe: adaptacje, projekty, kosztorysy, nadzór budowlany, budowa domu pod klucz.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny