Faktoring jako alternatywa dla kredytu obrotowego
Faktoring stanowi wsparcie finansowe dla osób prowadzących własne firmy. W przeciwieństwie do kredytu obrotowego narzędzie to nie jest jeszcze aż tak popularne. A szkoda, ponieważ jak się okazuje, jest to o wiele lepsza alternatywa dla pożyczek i kredytów, która pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa.
Definicja faktoringu
Zanim szczegółowo omówimy różnicę między faktoringiem a kredytem obrotowym, w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, a mianowicie co to jest faktoring na cashfix.pl?
Faktoring jest to zatem usługa finansowa polegająca na wykupie od przedsiębiorcy nieprzeterminowanych faktur przez faktora (firma faktoringowa). Odbywa się to najczęściej na drodze cesji wierzytelności. Dzięki temu rozwiązaniu faktorant (osoba korzystająca z faktoringu) otrzymuje należność wynikającą z wystawionej faktury wcześniej niż wtedy, gdy miałaby czekać na termin płatności. Bardzo często jest to długie oczekiwanie, ponieważ termin zapłaty potrafi wynosić 30, 60, a nawet i 120 dni.
Jak przebiega usługa faktoringowa?
Przebieg procedury faktoringu nie jest skomplikowany, ale musimy jednocześnie zaznaczyć, że ze względu na mnogość rodzajów faktoringu przedstawiamy najczęstszy ciąg czynności. Jednakże każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Na samym początku musi dojść do transakcji między kontrahentami, czyli faktorant sprzedaje towar lub wykonuje usługę na rzecz swojego klienta, co zaowocowało wystawieniem faktury na określoną kwotę. Następnie przedsiębiorca zainteresowany faktoringiem przekazuje fakturę do finansowania firmie faktoringowej (online), która w niedługim czasie przelewa na jego konto zaliczkę w wysokości od 70 do 90% wartości faktury. Od tego momentu klient faktoranta musi spłacić zobowiązanie na konto firmy faktoringowej zgodnie z ustalonym terminem płatności (istnieje jednak możliwość nieznacznego wydłużenia tego czasu na podstawie indywidualnych ustaleń).
Gdy klient uiści zapłatę, faktorant otrzymuje na swoje konto resztę kwoty pomniejszoną o niewielką prowizję dla faktora. I tak naprawdę to by było na tyle z praktycznego punktu widzenia. Nie ulega już wątpliwości, że jest to znacznie prostszy i mniej skomplikowany proces niż cała procedura związana z ubieganiem się o kredyt dla firmy.
Faktoring czy kredyt – co jest lepsze?
Pierwszym wnioskiem, jaki się nasuwa po zapoznaniu się z definicją faktoringu, jest to, że wydaje się on o wiele prostszy niż kredyt. I coś w tym jest. Okazuje się bowiem, że te dwa podobne pod wieloma względami mechanizmy w wielu kluczowych kwestiach znacząco różnią się od siebie.
Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:
- faktoring to minimum formalności, a na dodatek nie wymaga zdolności kredytowej, podczas gdy ze wzięciem kredytu wiąże się obszerna analiza historii kredytowej, stażu działalności czy posiadanego kapitału,
- faktoring jest szybkim procesem, który może zająć nawet do 30 min, natomiast ubieganie się o kredyt obrotowy wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu, głównie ze względu na wspomniane wcześniej sformalizowanie;
- faktoring nie jest zobowiązaniem czasowym, które ciągnie się za faktorantem kilka lat. Spłata kredytu rozłożona jest najczęściej w czasie i trwa od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat;
- Firma faktoringowa będzie wierzycielem kontrahenta i to od niego będzie egzekwować zapłatę. Jedynie przy faktoringu niepełnym odpowiedzialność za brak spłaty będzie ciążyć na faktorancie, który będzie musiał zwrócić zaliczkę. W faktoringu pełnym zachowuje on całą kwotę bez względu na to, czy klient zapłaci, czy też nie. Inaczej ma się sprawa z kredytem obrotowym, gdzie z kolei instytucja bankowa będzie wymagać od faktoranta zapłaty przez cały okres kredytowania.
- Faktoring nie ma wpływu na zdolność kredytową, a kredyt już tak, dlatego w razie nieprzewidzianych i niekorzystnych sytuacji, wszelkie problemy ze spłatą kredytu pozostaną w historii przedsiębiorcy. Faktoring jest pod tym względem poufny.
artykuł sponsorowany