Faktoring w branży budowlanej – jak może Ci się przydać?
Zdarzenia związane z pandemią niestety wpłynęły negatywnie na wiele przedsiębiorstw z kluczowych branż takich jak m in. budowlana. Zachowanie płynności finansowej stało się trudniejsze niż zwykle, a co za tym idzie potrzeba więcej wysiłku, by przetrwać. Z tego tekstu dowiesz się więcej o faktoringu i tym, jak może pomóc w Twoim budowlanym biznesie.
Duża skala problemu
Cyklicznie prowadzone badania pokazały, że aż 42% przedsiębiorców w branży budowlanej spotkało się w swojej działalności z opóźnieniami w płatnościach ze strony swoich kontrahentów. To z kolei prowadziło do trudności z opłacaniem własnych należności. Musisz bowiem wiedzieć, że branża działa jak jeden wielki organizm. Jeśli firma A nie zapłaci firmie B, to konsekwencje sięgają o wiele dalej i mają wpływ na podwykonawców, hurtowników itp. Jedno opóźnienie rodzi drugie, a tak rozpędzoną kulę śnieżną trudno jest w pewnym momencie zatrzymać.
Do czego może prowadzić jedna nieopłacona faktura?
Jeśli świadczysz usługi budowlane, na pewno nie raz spotkałeś się z wydłużonym terminem płatności, który sięga nawet 90 dni. Ty jednak wykonałeś swoją pracę i masz do uregulowania wiele kosztów takich jak: pracownicy, ZUS, podatki, wynajem maszyn itp. W momencie, gdy musisz czekać na zastrzyk gotówki przez długi czas, zachodzi ryzyko, że możesz utracić płynność finansową. Od tego z kolei zaledwie jeden krok do ostatecznego upadku. Czy jednak tak musi być? Czy praca w branży budowlanej jest z góry skazana na niepowodzenie i widowiskową plajtę? Oczywiście, że nie. Czytaj dalej, by poznać faktoring online na www.finansowaniefaktur.pl.
Poznaj faktoring dla firm budowlanych
Faktoring dla firm budowlanych to usługa, która polega na odsprzedaży wierzytelności przez firmę A na rzecz firmy B. Dzięki takiemu zastrzykowi gotówki przedsiębiorstwo, które zmaga się z wydłużonym terminem płatności, może skupić się na swoim rozwoju oraz bieżącej działalności bez ryzyka utraty płynności finansowej. Sprawdź, jak krok po kroku działa faktoring w Twojej branży.
1. Wystawiasz kontrahentowi fakturę za wykonaną usługę budowlaną
Po skończonej pracy powinieneś wystawić swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności od 7 do 90 dni. Dokument jest podstawą wypłaty należności.
2. Przesyłasz fakturę do firmy faktoringowej
Bez dokumentu firma, z którą podpisałeś umowę, nie będzie mogła uruchomić środków i zacząć egzekwować od Twojego kontrahenta uregulowania należności.
3. Księgujesz pieniądze
Faktura, która trafia do firmy faktoringowej, jest analizowana pod kątem poprawności i rozpoczyna się jej procesowanie. Gdy wszystko się zgadza, firma przesyła na Twoje konto zaliczkę we wcześniej ustalonej wysokości. Obecnie usługi faktoringowe działają ekspresowo i w większości wypadków środki mogą trafić na Twoje konto nawet tego samego dnia.
4. Kontrahent spłaca fakturę
Zaliczka pomaga Ci w codziennej działalności i rozwoju firmy, a firma faktoringowa czuwa nad tym, by reszta należności trafiła na Twoje konto w wymaganym terminie. Nie musisz wykonywać żadnych telefonów i upominać klienta. Wszystkim zajmuje się firma faktoringowa.
Kto może skorzystać z finansowania faktur?
Obecnie faktoring jest dostępny niemal dla wszystkich rodzajów działalności gospodarczej. Najważniejsze zasady, które znajdziesz w większości firm to:
- co najmniej 12-miesięczny staż działalności,
- konieczność rozliczania się poprzez fakturę z odroczonym terminem płatności,
- zarówno Ty, jak i Twój kontrahent nie możecie być wpisani do BIG, KRD itp.
- kwota faktury musi być wyższa niż 250 zł brutto.
Jakie są zalety finansowania faktur?
Faktoring to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet dla Twojej firmy, która zmaga się z wydłużonymi terminami płatności. Najważniejsze z nich to:
- krótki czas procesowania – nie musisz czekać tygodniami na wypłacenie zaliczki, bo ta może trafić na Twoje konto już tego samego dnia, w którym przesłałeś fakturę;
- konkurencyjność – firmy, które korzystają z faktoringu, są bardziej konkurencyjne, ponieważ mogą poczekać nieco dłużej na opłacenie faktur. To sprawia, że kontrahenci chętniej wybierają takie przedsiębiorstwa na swoich współpracowników;
- oddalenie ryzyka utraty płynności – pieniądze, które otrzymasz od firmy faktoringowej lub innej instytucji finansowej, możesz przeznaczyć na bieżącą działalność i nie zatrzymywać pracy. To znaczy, że płynność finansowa zostanie zachowana, a Ty będziesz rozwijać przedsiębiorstwo w oczekiwaniu na opłatę należności.
- wszystko online – faktoring w większości przypadków można załatwić całkowicie online i bez wychodzenia z domu.
- prostota – umowy są jasne i czytelne. Warto jednak przed podpisaniem dokumentu dokładnie go przeczytać. Ostrożności nigdy za wiele.
Jak widzisz, faktoring może pomóc Ci przetrwać cięższy okres i sprawić, że Twoja firma będzie wciąż na fali wznoszącej. Pamiętaj, że rozwój jest bardzo ważny dla każdego przedsiębiorstwa. Świat się nie zatrzymuje, a ci, którzy nie idą do przodu, zostają w tyle i muszą mierzyć się z negatywnymi skutkami zmian rynkowych.
artykuł sponsorowany