Falowniki przemysłowe - działanie, montaż i naprawa
Falownik - urządzenie, które wykorzystywane jest w wielu mechanizmach. Silnik z falownikiem to fundament wielu urządzeń zarówno tych codziennego użytku, jak i skomplikowanych maszynach używanych w przemyśle. Co to jest falownik? Jakie jest jego działanie? Gdzie wykorzystuje się falowniki? Jak zamontować falownik? Czy i gdzie naprawiać falowniki? Odpowiedzi na te pytania oraz szereg innych cennych informacji zawiera ten artykuł. Zapraszamy do lektury.
Falowniki - co to takiego?
Falownik to potoczne określenie przemiennika częstotliwości. Urządzenie to wykorzystywane jest do przekształcania napięcia prądu przemiennego z sieci. Prąd ten posiada stałą częstotliwość, natomiast poprzez działanie falownika, uzyskiwany jest prąd stały o regulowanej częstotliwości. Wykorzystanie przemiennika częstotliwości pozwala na zapewnienie energii do napędzenia silników elektrycznych stosowanych w różnego typu urządzeniach. To właśnie dzięki falownikowi, który umożliwia regulację częstotliwości napięcia, możliwa jest kontrola momentu obrotowego silnika (praca z większą lub mniejszą szybkością).
Zasady działania falowników
Falowniki zmieniając częstotliwość prądu i umożliwiają jej kontrolę. Dostarczany do silników prąd o zmiennej częstotliwości pozwala na regulację pracy urządzeń. Podstawowe falowniki jednofazowe lub trójfazowe zmieniają częstotliwość w zakresie od 0 do 50 Hz. Zaawansowane przemienniki częstotliwości umożliwiają zmianę częstotliwości do wartości przekraczającej 80 Hz. Regulacja częstotliwości prądu stałego umożliwia regulację prędkości obrotowej silnika, czego efektem jest pełna kontrola pracy urządzeń. Prąd o niskiej częstotliwości dostarczany do silnika powoduje jego niskie obroty; analogicznie wysoka częstotliwość generuje wysokie obroty.
Wykorzystanie falowników
Przetworniki częstotliwości wykorzystywane są w wielu rodzajach silników. Używa się ich w silnikach wentylatorów, w pompach, sprężarkach czy w wirówkach. Falowniki używane są w sprzętach gospodarstwa domowego (pralki) oraz w silnikach bram automatycznych. Urządzenia do zmiany częstotliwości prądu stałego są niezbędne w przemyśle. To właśnie od wykorzystania przetwornic uzależnione jest prawidłowe funkcjonowanie przenośników czy taśm produkcyjnych. Falowniki wykorzystywane są więc w silnikach, w których konieczna jest regulacja szybkości ich działania.
Montaż falowników
Falowniki występują w wielu rodzajach i o różnej mocy. Zanim rozpocznie się montaż falownika należy dobrać odpowiedni model. Moc przetwornika częstotliwości musi być taka sama lub większa od mocy silnika, w którym zostanie on zamontowany. Zdarza się, że jeden falownik zasila kilka silników. Wtedy też moce silników sumuje się i zwiększa tę wartość o dwadzieścia procent. Wynik daje wymaganą wartość mocy falownika, który powinien zostać wykorzystany w takiej konfiguracji.
Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie zapoznać się ze schematem podłączenia oraz przeanalizować tabliczkę znamionową sprzętu (zawiera ona takie informacje, jak moc nominalna). W instrukcji obsługi trzeba przestudiować schemat podłączenia uzwojeń, według którego należy prowadzić instalację. Standardowe podłączenia wykonywane są w gwiazdkę lub w trójkąt, co zależne jest od parametrów sprzętu. Ważne jest, by dokładnie sprawdzić czy sposób podłączenia odpowiada prądowi znamionowemu silnika. Ostatnim działaniem jest przeprowadzenie kontroli prędkości znamionowej silnika wraz z częstotliwością znamionową napięcia zasilania. Po wykonaniu wszystkich kontroli i analiz, uzyskane parametry wprowadzane są do programu falownika.
Naprawa falowników - z jakiej oferty skorzystać?
Wszystkie urządzenia, podobnie przetworniki częstotliwości, mogą ulegać uszkodzeniom. W przypadku wystąpienia usterki warto sprzęt oddać w ręce profesjonalistów, którzy przeprowadzą fachowy serwis i naprawę falownika. Bogate doświadczenie, wysokie kompetencje oraz skuteczna naprawa falowników to cechy wyróżniające firmę SILPOL. Firma zatrudnia najlepszych w branży specjalistów-techników, którzy doskonale obeznani są z różnego typu urządzeniami i posiadają wiedzę, umiejętności oraz narzędzia wymagane do efektywnej naprawy. SILPOL oferuje kompleksowe usługi serwisowania i naprawy nie tylko przetworników częstotliwości, ale także innych urządzeń automatyki przemysłowej. Eksperci wykonują przeglądy i naprawy urządzeń każdego typu, nie tylko produkowanych obecnie, ale także wycofanych z produkcji, to jest tych, które dawno straciły opiekę serwisową. Firma podejmuje się również napraw urządzeń nietypowych.
Naprawa urządzeń w SILPOL to gwarancja skuteczności. Technicy zanim przystąpią do realizacji zlecenia demontują wadliwy element, badają usterkę i przedstawiają ofertę naprawy. Po wykonaniu zadania przeprowadzają testy, by do klienta dotarło urządzenie w pełni sprawne. Siedziba firmy znajduje się na terenie miasta Warszawa, jednakże usługi dostępne są nie tylko lokalnie, ale także w całej Polsce. Specjaliści z SILPOL przyjmują urządzenia wysyłane paczką kurierską, realizują naprawę i odsyłają w pełni sprawny i wydajny sprzęt do klienta. SILPOL to doskonały partner w rozwoju przemysłu i najskuteczniejszy serwis automatyki przemysłowej w Polsce.
artykuł sponsorowany
Czy ktoś się orientuje jaki jest koszt podłączenia I oprogramowania falownik do wyciągu o mocy 1.5kw?