Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?

Drewno jest wszechstronnym materiałem stosowanym w produkcji elementów wykończenia i wyposażenia każdego domu. Możemy je bezpiecznie malować farbami akrylowymi, które nadają się do stosowania w budynkach mieszkalnych. Przed rozpoczęciem prac warto wybrać odpowiednią emulsję, która zabezpieczy drewno na kilka kolejnych lat. Ważne też będą kolory, które zdecydują o wartościach dekoracyjnych drewna. Poniżej zaprezentujemy podstawowe właściwości farb akrylowych oraz przedstawimy aktualne oferty rynkowe.

Remontujesz mieszkanie? Skorzystaj z darmowych Kalkulatorów Budowlanych i sprawdź, ile to będzie kosztowało.

Farba akrylowa do drewna - malowanie drewna farbą

Dlaczego do drewna warto zastosować farby akrylowe?

Drewno znajdujące się w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinno być malowane ścian preparatami olejnymi i ftalowymi. Co prawda są to bardzo trwałe preparaty, jednak ich zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu przez wiele tygodni. Tymczasem farba akrylowa do drewna oraz metalu jest wodorozcieńczalna. Nie posiada przykrego zapachu i może być bezpiecznie stosowana na meblach, ramach, boazerii, lamperii, a nawet na zagruntowanych powierzchniach metalowych. Możemy ją bezpiecznie stosować w pokojach dziecięcych oraz na różnego typu powierzchniach narażonych na powierzchniowe zadrapania.

Istotną zaletą emalii akrylowych do drewna jest także duża przyczepność gwarantująca łatwość malowania ścian lub innych powierzchni połączona z szybkością schnięcia. Po upływie godziny od malowania nasza nawierzchnia jest już całkowicie sucha. Kolejną warstwę farby możemy nakładać już po 6 godzinach. Dla porównania, średni czas schnięcia farb ftalowych wynosi ok. 12 godzin.

Alternatywą są też farby alkidowe. Dają one wytrzymałe powłoki na powierzchniach drewnianych cz metalu. Farby alkidowe wykorzystują jako spoiwo żywicy alkidowej. Są one z reguły produktami rozcieńczalnikowanymi.

Farby akrylowe do drewna i metalu dostępne na rynku

Na naszym rynku znajdziemy przynajmniej 10 firm zajmujących się produkcją farb akrylowych do drewna i metalu. Poszczególne emalie akrylowe do drewna różnią się od siebie wydajnością, jakością oraz zakresem cenowym. Mocno zróżnicowane są również ich kolory. Poniżej zaprezentujemy produkty, które cieszą się największą popularnością wśród klientów.

1. Flugger Interior high finish 50 – Emalie akrylowe firmy Flugger są uznawane za jedne z najlepszych farb do drewna na rynku. Zalecane dla osób, które szukają sprawdzonego i trwałego zabezpieczenia drewna znajdującego się we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Prezentowana emalia jest półmatowa, a jej wydajność to 8 do 12 m2 na litr. Paleta barw jest niemal nieograniczona gdyż preparat zamawiamy z mieszalnika. Średnia cena to 68,00 zł.

Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać? 2

2. Tikkurilla everal Aqua – kolejna farba akrylowa do malowania drewna z górnej półki. Charakteryzuje się wysoką żywotnością, neutralnym zapachem i łatwością krycia. Dostępna w wersji półmatowej. Nadaje się do dekoracji powierzchni drewnianych oraz metalowych. Producent podkreśla, że jego produkty są przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla dzieci.  1 litr farby wystarczy do pomalowania powierzchni 10 m2. Kolory są dostępne z mieszalnika, co znacznie zwiększa nasze możliwości wyboru. Średnia cena zakupu to 75 zł.

3. Liberon farba transparentna bloom – to preparat do dekoracji powierzchni drewnianych. Chroni drewno przed plamami i wodą, a jednocześnie podkreśla naturalny rysunek słojów. Jest błyszczący, a po naniesieniu na powierzchnie tworzy efekt woskowania. 1 litr farby akrylowe wystarcza do pomalowania powierzchni 12 m2. Tego typu emalie możemy nabyć już od 68 zł.

4. Liberon kokosowa farba kryjąca bloom – głęboko kryjąca emalia o zapachu kokosowym. Stosowana do dekorowania powierzchni drewnianych. Bardzo dobrze maskuje powierzchniowe pęknięcia i skazy drewna. Dostępna w 8 wariantach kolorystycznych. Średnia wydajność farby to 12 m2/litr. Jej jedynym mankamentem jest cena, która osiąga ok. 138 zł.

5. Bondex Acrylic enamel – dość tania i popularna farba akrylowa do drewna i metalu. Tworzy elegancką, satynową powłokę, która chroni powierzchnie przed działaniem wilgoci i zarysowań. Emalia jest dostępna z mieszalnika dzięki czemu możemy wybrać dowolną barwę. 1 litr Acrylic enamel wystarczy do pomalowania powierzchni 12 m2. Miłym zaskoczeniem jest cena preparatu, która wynosi ok. 69,00 zł.

Najlepsze promocje na farby - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

6. Bondex Beckers designer Universal – kolejna farba akrylowa do drewna i metalu ze średniej półki cenowej. Posiada uniwersalne zastosowanie i nadaje się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Możemy malować nią powierzchnie drewniane oraz metalowe. Emalia dostępna w wersji półmatowej. 1 litr preparatu wystarcza na pomalowanie powierzchni 14 m2. Producent przewidział 16 wariantów kolorystycznych. Średnia cena farby Beckers designer Universal to 49 zł.

7. Dulux Rapidry – jedna z najlepszych jakościowo farb akrylowych do drewna wyprodukowanych przez firmę Dulux. Jej główną zaletą jest szybkość schnięcia oraz trwałość powłoki. Preparat nie żółknie pod wpływem działania promieni UV i może być bezpiecznie stosowany na wewnętrznych powierzchniach drewnianych. Farba emulsyjna jest dość wydajna, 1 litr wystarczy do pomalowania powierzchni 16 m2. Jej kolory są dostępne z mieszalnika, a cena zakupu nie powinna przekroczyć kwoty 95 zł. Dulux rapidry jest farbą matową. Jest odporna na szorowanie.

8. Dekoral Akrylux – kolejna dość popularna farba akrylowa do drewna i metalu ze średniej półki cenowej. Nadaje się do stosowania na powierzchniach drewnianych oraz metalowych. Tworzy połyskującą, szczelną powłokę o właściwościach dekoracyjnych. Producent przewidział 18 wariantów kolorystycznych farby. Jej średnia wydajność to 14 m2/litr. Dekoral Akrylux jest znacznie tańsza niż jej odpowiednik (Dulux Rapidry). Preparat możemy nabyć już za 48 zł.

9. Magnat emalia akrylowa do drewna i metalu – standardowa farba emulsyjna do malowania we wnętrzach mieszkalnych i na zewnątrz pomieszczeń. Odporna na działanie wilgoci, zabrudzenia oraz promienie słoneczne. Nadaje się do oczyszczania na mokro. 1 litr farby Magnat starcza na pomalowanie powierzchni 16 m2. Produkt jest dostępny w wersji satynowej i w 16 wariantach kolorystycznych. Średnia cena zakupu to 39 zł.

Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?

10. Śnieżka supermal – nadaje się do zastosowania na elementach z drewna, tynkach, metalu, stali, żeliwie oraz materiałach drewnopodobnych. Można ją stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zapewnia dobrą przyczepność oraz szybkie schnięcie powłoki malarskiej. Farby supermal są dostępne w wersji połyskującej oraz w palecie 21 kolorów. Szczególnie popularna jest farba biała i szara. 1 litr farby wystarczy do pomalowania powierzchni 12 m2. Koszt zakupu nie powinien przekroczyć 36 zł.

11. Leroy Merlin Luxens – farba do drewna i metalu z najniższej półki cenowej. Nadaje się do stosowania we wnętrzach oraz na zewnątrz. Dostępna w wersji matowej oraz w 18 kolorach. Średnia wydajność emalii wynosi 14 m2/litr. Największym atutem farby Luxens jest jej atrakcyjna cena, która wynosi 33 zł.

12. Castorama Colours – kolejny produkt z niższej półki farb akrylowych. Nadaje się do dekoracji i ochrony nawierzchni z drewna, metalu i zagruntowanego tynku. Możemy ją stosować na zewnątrz oraz do wnętrz domu. Emalia tworzy szczelną, satynową powłokę i dostępne są 24 kolory. Średnia wydajność farb to 12 m2/litr. Preparat dostępny w każdym markecie Castorama. Cena zakupu wynosi 40 zł.

Wszystkie powyższe ceny stanowią wartość brutto i są podane w przeliczeniu na 1 litr emalii. Koszty zakupu w poszczególnych sklepach detalicznych mogą się nieznacznie różnić.

Którą farbę akrylową do drewna warto wybrać?

Z pewnością najbardziej godne polecenia są farby z górnej półki cenowej. Emalie akrylowe do drewna wyprodukowane przez firmy Flugger, Tikkurilla oraz Liberon cieszą się najlepszą opinią. Posiadają neutralny zapach i nie ulegają odbarwieniom. Ich dużym atutem są też silne właściwości kryjące, które ułatwiają proces malowania. Jedynym mankamentem emalii z górnej półki jest cena zakupu, nabierająca szczególnego znaczenia podczas malowania większych powierzchni. Jest to główny powód dla którego wielu klientów skłania się ku farbom z pośredniej półki cenowej. W tej kategorii zdecydowanie wygrywają produkty firmy Bondex, które stanowią połączenie jakości oraz atrakcyjnej ceny. Jakość farby Bondex możemy porównać do jakości emalii Dulux Rapidry. Jednak drugi preparat jest znacznie droższy w zakupie.

Dla osób poszukujących najbardziej ekonomicznych rozwiązań polecamy farby wyprodukowane przez Castorame, Leroy Merlin oraz Magnat. Warto zauważyć, że emalia Magnat jest z pozoru droższa. Jednak średni koszt pomalowania 1 m2 jest najniższy i wynosi zaledwie 2,43 zł. Emalia Magnat może i nie jest najlepsza jakościowo, jednak charakteryzuje się dużą wydajnością.

Ocena: 4,6/5 (głosów 18)
, aktualizacja 9 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
O czym należy pamiętać przy malowaniu drewna?
O czym należy pamiętać przy malowaniu drewna?
Akryl szpachlowy - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Akryl szpachlowy - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Akryl sanitarny - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Akryl sanitarny - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Akryle budowlane - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Akryle budowlane - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Wydajność farby – sprawdź na ile starczają popularne farby największych producentów
Wydajność farby – sprawdź na ile starczają popularne farby największych producentów
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba wodna do drewna – ceny, opinie, sposób zastosowania na meblach
Farba wodna do drewna – ceny, opinie, sposób zastosowania na meblach
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij