Kiedy potrzebna jest farba do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa to bardzo wytrzymałe pokrycie dachowe – żywotność wynosi około 25 lat, a w przypadku blachy powleczonej poliuretanem nawet 40 lat. Aby zachowała ona swoje walory wizualne i użytkowe, trzeba ją regularnie konserwować. Warto to robić co 5 – 7 lat.

Malowanie jest potrzebne także wówczas, gdy na powierzchni blachy zauważysz:

 • liczne ogniska korozji,
 • naloty mchu, porostów i grzybów,
 • uszkodzenia mechaniczne, będące na przykład skutkiem upadku na dach gałęzi w trakcie porywistego wiatru.

Także wyblakły kolor, który jest efektem promieniowania słonecznego, to sygnał do tego, aby została użyta farba do blachy trapezowej, na przykład taka jak dostępna na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/432991-398-farba-eko-lowicyn-wodorozcienczalna-akrylowa.html. Dzięki niej wydłużysz trwałość blachy, co oznacza korzyści ekonomiczne, gdyż nie będzie musiał często wymieniać pokrycia dachowego.

Jaka farba do blachy trapezowej to najlepszy wybór?

Malowanie blachy trapezowej najlepiej wykonać farbą akrylową lub poliwinylową. Szerokim asortymentem tego typu emalii dysponuje Polifarb Łódź, który produkuje wysokiej jakości farby dedykowane do ocynkowanych pokryć dachowych. Każda z nich:

 • jest odporna na warunki atmosferyczne,
 • dobrze kryje, szybko schnie i od razu po nałożeniu mocno trzyma się podłoża – znacznie ułatwia to malowanie,
 • jest elastyczna, co zapobiega pęknięciom albo łuszczeniu się powłoki,
 • ma trwałą kolorystykę, dzięki czemu efekt estetyczny będzie widoczny przez wiele lat.

Wodorozcieńczalna, akrylowa farba do blachy trapezowej ma szerokie przeznaczenie. Służy nie tylko do malowania pokryć dachowych, ale przyda Ci się również do odnowienia rynien, parapetów czy elementów ogrodzenia, a także maszyn i urządzeń przemysłowych. Skutecznie pokrywa ona powierzchnie metalowe, aluminiowe, betonowe, a nawet drewniane.

Malowanie blachy trapezowej
Farba do blachy trapezowej – jaką wybrać i jak aplikować. Wskazówki

Aby dokładnie i estetycznie pokryć dach, niezbędna jest wysokiej jakości farba do blachy trapezowej. Najlepszy wybór to emalia akrylowa wodorozcieńczalna, która jest elastyczna oraz odporna na wiatr, deszcz czy śnieg, a także łatwa w aplikacji dzięki mocnemu trzymaniu się podłoża i szybkiemu schnięciu.

W jaki sposób wykonać malowanie blachy trapezowej?

Zanim farba do blachy trapezowej znajdzie się na podłożu, trzeba je odpowiednio przygotować. Należy pozbyć się:

 • zanieczyszczeń organicznych,
 • kurzu i pyłu,
 • ptasich odchodów.

Aby wykonać takie czynności, najlepiej użyj preparatu Emulsol RN-1 marki Polifarb Łódź.. Nie zapomnij o usunięciu ognisk korozji oraz luźnych płatów starej farby, co zrobisz za pomocą szlifierki czy drobnoziarnistego papieru ściernego. Ponadto należy uzupełnić ubytki poprzez dołożenie brakujących arkuszy. Natomiast fragmenty pokrycia pozbawione ocynku trzeba zagruntować podkładem. Na koniec warto odpylić podłoże.

Przed nałożeniem farby na całą powierzchnię przeprowadź malowanie próbne, aby sprawdzić, czy efekt będzie zadowalający. Farba do blachy trapezowej może być nakładana po około 24 godzinach od zastosowania podkładu. W trakcie prac optymalne warunki to:

 • temperatura powietrza w granicach 10 – 25°C,
 • wilgotność maksimum 80%,
 • brak opadów.

Malowanie najlepiej przeprowadzić w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Farbę warto rozprowadzić wałkiem lub pistoletem natryskowym, co zapewni szybkie i równomierne pokrycie całej powierzchni. Niezbędny jest również pędzel, który przyda się do wyprawek malarskich.

Malowanie warto rozpocząć od krawędzi, załamań oraz nitów, pamiętając o zachowaniu jednego kierunku, od góry ku dołowi dachu. Farbę należy nakładać starannie, gdyż łączna grubość powłoki powinna wynosić minimum 80 mikrometrów. Zwykle potrzebne są 2–3 warstwy.
Farba do blachy trapezowej pozwoli Ci znacznie wydłużyć żywotność pokrycia dachowego i sprawić, że będzie ono prezentowało się atrakcyjnie przez wiele lat. Aby efekt był zadowalający, warto wybrać emalię akrylową albo poliwinylową, która skutecznie chroni przed korozją, dobrze kryje podłoże i ma trwałą kolorystykę.

ikona podziel się Przekaż dalej