Akrylowa farba do drewna i metalu

W skład farby akrylowej do drewna wchodzi żywica poliakrylowa i cząstki pigmentu. To właśnie one nadają jej odpowiedniego koloru. Akrylowa emalia do drewna i metalu jest najczęściej wybieraną farbą do renowacji, dlatego w ofercie producentów znajdziemy bogatą paletę kolorystyczną barw i odcieni. Krótki czas schnięcia, łatwość nakładania to zaledwie kilka zalet emalii. Farba wodna pozwala na utworzenie gładkiej powłoki na meblach w wersji błyszczącej lub matowej. Na dodatek jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Tego typu emalia doskonale pokryje regał, półkę czy komodę, czyli przedmioty, które nie są intensywnie używane przez domowników. W tym drugim przypadku najlepiej jest sięgnąć po trwalszą farbę olejną.

Farba olejna do renowacji mebli i farby kredowe

Spoiwem farby olejnej jest żywica alkidowa. Jej główny składnik stanowi olej, w którym zawarte są cząstki pigmentu. Tego typu emalia jest przeznaczona zarówno do drewna, jak i metalu. Zapewnia wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego możemy ją wykorzystać do malowania przedmiotów podatnych na ścieranie, czyli krzesło lub biurko. Meble pokryte farbą olejną mają jednolitą, gładką powierzchnię, która doskonale komponuje się ze stylem eleganckiego minimalizmu. Ze względu na intensywny zapach, który może przyczynić się do podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego czy bólów głowy, odnowione meble warto zostawić na kilka dni, np. na balkonie.

Miłośnikom stylu shabby chic polecamy farby kredowe, które pozwalają na postarzenie mebli. Taka emalia wodorozcieńczalna do drewna i metalu pokryje dosłownie wszystko, nawet niedoskonałości powstałe na skutek upływu lat. Na ich korzyść przemawia to, że nie jest konieczne odpowiednie przygotowanie podłoża przed nałożeniem, co oznacza, że nie będziesz musiał poświęcić dodatkowego czas na szlifowanie czy usuwanie starych powłok. Z racji neutralnego zapachu, tego typu emalia do drewna i metalu jest zalecana do pokoju dziecięcego. Farby kredowe wyróżnia również szybki czas schnięcia.

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Emalia do drewna i metalu w puszce czy sprayu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że farba do drewna dostępna jest też w formie sprayu. Wykorzystując farbę w sprayu, bardzo dokładnie pokryjemy powierzchnię mebli. Na dodatek bardzo łatwo się ją rozprowadza – jeśli pierwszy raz mamy do czynienia z farbą w sprayu, uważajmy na to, aby uniknąć powstania zacieków. Emalia wodorozcieńczalna do drewna i metalu w puszce jest jednak wydajniejsza niż farby w sprayu.

Przegląd farb do drewna i metalu

Na sklepowych półkach znajdziemy akrylową farbę do drewna i metalu Śnieżka Supermal, która sprosta trudnym warunkom atmosferycznym. W ofercie tego producenta jest 21 kolorów w wersji matowej i błyszczącej. Dużą popularnością cieszą się uniwersalne odcienie szarości i bieli. Litrowa puszka farby może nas kosztować 36 zł. Nieco tańsza będzie farba olejna, której litr kosztuje ok. 20zł. Wśród producentów farby olejnej są: Imprefarb, Dekoral, Tikurrila, Luxens. Najdroższa może okazać się farba kredowa do drewna i metalu, która mieści się w zakresie cenowym 60-170 zł/litr.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny