Kiedyś królowały tapety, obecnie najpopularniejszym sposobem wykończenia są farby wewnętrzne, jak te dostępne na www.dekoratorium.pl, okazyjnie połączone z dekoracyjną tapetą. Wybór kolorów może przyprawiać o zawrót głowy, podobnie jak mnogość odmian farb, jakie znajdziemy na rynku. Poszukiwania warto rozpocząć od zidentyfikowania wymagań pomieszczenia, które zamierzamy malować.

Salon: najbardziej reprezentacyjne miejsce domu warto pomalować farbą do wnętrz o zwiększonej trwałości odporności na plamy, żeby zachowała dobry wygląd na długo. W tym wnętrzu warto również pomyśleć o zastosowaniu farb dekoracyjnych, na przykład wzbogaconych brokatem, imitujących beton lub nadających wnętrzu strukturę. Salon zazwyczaj jest także jednym z największych pomieszczeń w domu, co daje spore pole do popisu pod kątem aranżacji. Można w nim zastosować ciemne kolory bez obaw o optycznie pomniejszenie wnętrza lub zastosować śmiałe barwy tylko na jednej lub dwóch ścianach w ramach dekoracji. Jeśli w salonie telewizor został zastąpiony przez rzutnik, warto pomyśleć o pokryciu jednej ze ścian tzw. farbą projekcyjną. Jest t specjalistyczna odmiana farby akrylowej, która zwiększa komfort obrazu wyświetlanego przez rzutnik. Stosuje się ją jako podkład pod farbę właściwą, a jej użycie pozwala swtorzyć powłokę pochłaniającą światło, która dodatkowo zwiększa kontrast wyświetlanego obrazu.

Polecane farby: akrylowe, mineralne (wapienne), strukturalne, metalizowane, z efektem betonu, projekcyjne (ekranowe)

Sypialnia: pod względem technicznym farby do malowania ścian w sypialni w zasadzie nie różnią się od tych stosowanych w salonie, ale część z nich może lepiej sprzyjać komfortowi snu. Mowa o farbach hipoalergicznych, które minimalizują ryzyko wystąpienia uczulenia na ich składniki, co może zaburzyć nocny wypoczynek. Większość farb wodorozcieńczalnych pozwala uniknąć uczulenia, z kolei spore ryzyko w tym względzie niosą emulsje rozpuszczalnikowe. Jednym z najczęstszych alergenów jest kurz, a na rynku znaleźć można farby, które utrudniają osadzanie się go na ścianach – takie właściwości mają na przykład ceramiczne farby do wnętrz. Zachowanie czystości w pomieszczeniu ułatwi wybór farby odpornej na szorowanie i zmywanie. Nie mniej ważna dla komfortu wypoczynku jest kolorystyka, która w sypialni powinna być delikatna i stonowana. Warto postawić na jasne, pastelowe, neutralne kolory bez kontrastowych wstawek. Jeśli sypialnia ma być ciemna, również sięgaj po barwy z palety neutralnej, takie jak brąz, zgaszona zieleń czy szarość.

Polecane farby: akrylowe, mineralne (wapienne)

Kuchnia i łazienka: choć oba pomieszczenia spełniają zupełnie inne funkcje, warunki w nich panujące są zbliżone. A mowa o okolicznościach ekstremalnych – wysokiej wilgotności i temperaturze z dużym ryzykiem powstawania trudnych plam. Farba do łazienki musi być przede wszystkim odporna na wodę, ale też pleśń i grzyby, które świetnie rozwijają się w jej ciepłym, wilgotnym mikroklimacie. Równie ważna jest zmywalność, bo wystarczy chwila nieuwagi, żeby płyn do kąpieli, środek czystości czy kosmetyk do makijażu znalazł się na ścianie. W kuchni jest podobnie – para wydobywająca się podczas gotowania to również czynnik potencjalnie szkodliwy dla farby. Która musi być nie tylko wodo- ale też termoodporna. Standarem w kuchni są także zabrudzenia, często bardzo ciężkie do usunięcia za sprawą zawartego w nich tłuszczu. Z tego względu w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki zaleca się umieszczać płytki, ale każdy, nawet okazjonalny kucharz wie, że podczas gotowania jedzenie ma wyjątkową wręcz zdolność docierania do najdalszych zakamarków kuchni. W tym wypadku koniecznością jest farba do ścian, która z jednej strony będzie plamoodporna, z drugiej natomiast trwała na tyle, żeby znieść ścieranie i szorowanie.

Polecane farby: lateksowe, ceramiczne, chlorokauczukowe, na plamy i zacieki

Pokój dziecięcy: w tym wnętrzu potrzeba farby do zadań specjalnych, równocześnie w pełni bezpiecznej dla malucha oraz odpornej na jego liczne zabawy. Nie od dziś wiadomo, że czysta ściana to najlepsze płótno malarskiej, a i odbijanie od ściany piłki lub przyklejanie do niej plasteliny miewa nieodparty urok. Właśnie dlatego farba do wnętrz pokoju dziecięcego powinna być szczególnie odporna na brud, szorowanie i zmywanie, żeby każda zabawa nie kończyła się koniecznością malowania. Dodatkowo warto, by była hipoalergiczna, ponieważ problemy z alergią mogą być szczególnie męczące właśnie dla najmłodszych. Wybór farby może też sprzyjać aktywnościom małego domownika. Jeśli jest zapalonym artystą, jedną ze ścian lub jej część można pokryć farbą tablicową, po której można malować kredą i względnie prosto ją usunąć. Intensywnie użytkowana tablicówka nie przetrwa zbyt długo, ale w tym wypadku malowanie nie stanowi większego problemu. Na rynku znaleźć można także farby z opiłkami metalu, które umożliwiają przytwierdzanie do ściany magnesów. Wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z farbą tablicową wzbogaconą o metalowe opiłki, a więc pełniącą dwie funkcje naraz.

artykuł sposnsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej