Farba do metalu - zastosowanie

Głównym zadaniem farby podkładowej, jest dokładne zabezpieczenie metalowych elementów przed wystąpieniem korozji. Jak wiadomo, większość konstrukcji metalowych, takich jak barierki, słupki, czy nawet bramy lub ogrodzenia, nastawione są na ciągłe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Do najmniej korzystnych zaliczają się wszelkiego rodzaju opady, które przy nieodpowiednio zabezpieczonych elementach metalowych, może dochodzić do powstawania rdzy. Dlatego właśnie w tym celu stosowana jest antykorozyjna farba podkładowa.

Bardzo często farba podkładowa do metalu jest dwufunkcyjna. Tradycyjnie, powinno stosować się ją, jako drugą warstwę na wcześniej zagruntowaną powierzchnię. Jednak coraz częściej farba gruntująca do metalu jest już połączona z farbą podkładową. Dzięki temu uzyskujemy efekt 2 w 1. Wystarczy naprawdę cienka warstwa farby podkładowej, aby uzyskać zamierzony efekt.

Farba podkładowa do metalu - rodzaje

Do wyboru mamy różne typu farb podkładowych, które różnią się przede wszystkim składem, a także właściwościami. Warto dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem, aby jak najlepiej dopasować konkretny rodzaj farby do malowanej powierzchni. Należy pamiętać o tym, iż każda farba może wyróżniać się zupełnie innym zużyciem, a także potrzebować określonych warunków do spełnienia, aby móc nią malować wybrane elementy.

Do najczęściej stosowanych farb podkładowych do metalu zaliczymy:

  • Farby akrylowe - w ich składzie znajdują się żywice akrylowe na bazie wody. Dzięki czemu są odporne nie tylko na wilgoć, ale również na promieniowanie słoneczne. Ich zaletą jest łatwość w rozprowadzaniu. Dodatkowo posiadają bardzo krótki czas schnięcia. Są wyjątkowo trwałe, a także przez wiele lat cieszą oko tym samym nasyceniem kolorów. Warto podczas ich nakładania zadbać o zabezpieczenie górnych dróg oddechowych i oczu, aby nie doszło do ich podrażnienia.
  • Farby chlorokauczukowe - jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej odporności farb podkładowych, to warto zdecydować się właśnie na ten typ. Farby chlorokauczukowe odporne są nie tylko na warunki atmosferyczne, szczególnie na działanie wody, ale również na kwasy i zasady. Dodatkowo można je nakładać nawet przy ujemnych temperaturach. Farby te można stosować na każdej powierzchni, a szczególnie ocynkowanej, czy też żeliwnej.
  • Farby z zawartością fosforanu cynku - jest to antykorozyjna farba podkładowa, którą stosuje się w przypadku powierzchni narażonych na wysoki poziom zasolenia w powietrzu. Dzięki temu nie dochodzi do korozji w wyniku działania soli.
  • Farby alkidowe (ftalowe) - powstają na bazie substancji, która została wytworzona z żywicy alkidowej, wymieszanej w rozcieńczalniku, którego rolę pełni benzyna lakowa. Dedykowane są do każdego rodzaju metalu. Świetnie radzi sobie we wszystkich warunkach atmosferycznych. Tego typu preparat określany jest również jako farba tlenowa, ponieważ w swoim składzie zawarty jest tlen odpowiedzialny za krótszy czas wysychania.
  • Farby podkładowe na bazie olejów - najczęściej w ich składzie znajdują się oleje rybne. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli dojdzie już do korozji na metalowych powierzchniach. Zatem taka farba sprawdzi się na przykład do samochodu. Farba doskonale przenika w strukturę metalu, jednocześnie jeszcze lepiej zabezpieczając powierzchnię przed działaniem wody. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach farb do metalu.
Malowanie pędzlem metalowej powierzchni oraz polecana farba podkładowa do metalu
Polecana farba podkładowa do metalu, czyli marki, porady i ceny

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Farba gruntująca do metalu i podkładowa - zasady nakładania

Stosowanie farby podkładowej do samochodu, ogrodzenia, barierek lub innych metalowych powierzchni, wymaga zastosowania kilku podstawowych zasad. Tylko wtedy preparat uzyska odpowiednie właściwości antykorozyjne, a także zabezpieczające metal przed pozostałymi czynnikami. Oczywiście sposób nakładania będzie się różnił od tego, czy została wcześniej nałożona farba gruntująca do metalu, czy grunt został zawarty w farbie podkładowej.

Jeżeli farba podkładowa do metalu występuje samodzielnie, to wcześniej metalową powierzchnię powinniśmy pokryć gruntem. Dzięki temu będzie ona wyróżniała się jeszcze lepszą przyczepnością. Oczywiście, jeżeli zachodzi taka sytuacja, w której metalowy element jest już naruszony przez korozję, to powinniśmy go dokładnie oczyścić, a dopiero później zagruntować. Zupełnie jest inaczej w przypadku farb dedykowanych specjalnie na zardzewiałe powierzchnie. Farbę nakładamy w tylu warstwach, w ilu zaleca producent konkretnego preparatu. Najczęściej jednak wystarczy już jedna warstwa, która pozwala na uzyskanie cennych właściwości zabezpieczających przed korozją.

Antykorozyjna farba podkładowa do metalu - ceny

Mając na uwadze prace do wykonania związane z malowaniem metalu farbą podkładową, warto dowiedzieć się, jakie są koszty takich produktów. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakie są ceny poszczególnych farb znanych producentów. Jeżeli dowiemy się również, jakie jest ich zużycie, to będzie nam łatwiej ocenić całkowity koszt malowania.

Przykładowe ceny farb podkładowych do metalu

Nazwa produktu

Cena

Farba tlenkowa Unikor - C, Dekoral, czerwona farba

Cena od 21,86 zł

Farba tlenkowa Unikor C, czerwona farba 5l Złoty Stok

Cena od 105,00 zł

Farba tlenkowa Unikor, czerwona farba 0,5l Złoty Stok

Cena od 13,00 zł

Farba tlenkowa Unikor, czerwona farba 0,8l Złoty Stok

Cena od 20,00 zł

Farba miniowa czerwona tlenkowa 0,8l

Cena od 17,50 zł

Złoty Stok farba miniowa do metalu tlenkowa 2,5l

55,01 zł

Złoty Stok farba miniowa do samochodu, czerwona tlenkowa 10l

190,00 zł

Farba miniowa 0,75 l do samochodu

22,98 zł

Farba gruntująca do metalu i podkładowa Akzo Nobiles Nobikor czarny 1l

25,01 zł

Antykorozyjna farba podkładowa Champion Spray Autoakryl srebrny 500 ml

17,00 zł

Dębica Neokor Jedynka aluminiowy 1l, farba podkładowa do metalu

26,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny