Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady

Farby tablicowe oraz tablicowo-magnetyczne cieszą się coraz większą popularnością i dobrą opinią wśród użytkowników. Posiadają szereg praktycznych właściwości, które mogą w prosty sposób ułatwić życie codzienne. Dowiedzmy się zatem, co warto wiedzieć o tych produktach i gdzie można je wykorzystać.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane i sprawdź wybrane dla ciebie oferty.

Chłopiec na tle farby tablicowej

Farba tablicowa i magnetyczna - przydatne informacje

Czym właściwie jest farba tablicowa?

Farba tablicowa to wodorozcieńczalny produkt o matowym wykończeniu, który z pewnością przywróci każdemu dorosłemu wspomnienia z czasów szkoły. Wyrób ten spełnia bowiem tę samą podstawową funkcję, co dawna szkolna tablica. Dzięki niej można pisać po ścianie kredą i wielokrotnie zmazywać jedynie za pomocą zwilżonej gąbki. Farba ta znalazła szerokie zastosowanie w naszym życiu. Coraz więcej wiodących producentów farb, takich jak Rust Oleum, Flugger czy Tikkurila wprowadza do swojej oferty tego rodzaju produkty.

Farba tablicowa świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu naszego domu, poczynając od zastosowania jej w kuchni na ścianach i szafkach, poprzez nałożenie jej dla dzieci na ścianie w ich pokojach czy zwyczajnie w pokoju i korytarzu na jednej ze ścian. Czarna farba do tablic to również doskonałe rozwiązanie dla barów, restauracji czy sklepów. Malując fragment ściany farbą tablicową,możnauzyskać powierzchnię do zapisywania menu czy informacji o promocjach. Sprawdź także nasz artykuł: Wymogi sanepidu dla małej gastronomii.

Tablice zwykły posiadać również zdolności przyciągania magnesów. Czy ta farba to potrafi? Otóż malując samą farbą tablicową, nie uzyskamy nic więcej poza efektem ścieralności. Na szczęście jednak niektórzy producenci (Flugger czy Rust Oleum) w trosce o klienta stworzyli produkt, którym jest farba magnetyczna. Można stosować ją w wersji solo, lecz częściej wybieranym wariantem jest nakładanie jej jako pierwszej warstwy przed farbą tablicową. Aby uzyskać efekt tablicy magnetycznej, należy na oczyszczoną powierzchnię ściany nałożyć dwie lub trzy warstwy farby magnetycznej. Ponieważ kolorystyka jej jest najczęściej szara, czarna lub biała, dla uzyskania lepszego efektu wizualnego, nakładamy na nią farbę tablicową w dowolnym kolorze. Rozwiązanie to na pewno idealnie sprawdzi się w pokoju dziecka, gdzie stanie się miejscem realizacji twórczych pomysłów.

Porównując koszt zakupu farby tablicowej i tradycyjnych farb, zauważymy, że cena farby tablicowej jest nieco wyższa. Jednak efekt po użyciu farby tablicowej jest zdumiewający, dlatego warto ponieść ten niewielki koszt i zyskać naprawdę niesamowitą ścianę.

Farba tablicowa – właściwości

Malując ścianę farbą tablicową, zyskujemy trwały i efektowny kolor, który nie blaknie ani się nie wyciera. Powierzchnia pomalowana farbą tablicową jest niezwykle gładka i odporna na szorowanie. A co najważniejsze, można pisać po ścianie kredą bez obaw, że po wytarciu zostaną na niej trwałe odbarwienia. Farba ta idealnie sprawdzi się dla dzieci na ścianie w ich pokojach jako ogromnych rozmiarów tablica.

Farba tablicowa może być wykorzystana również do malowania innych płaskich powierzchni, takich jak drewno, metal, beton, kamień, szkło czy płytki. Dlatego farba do tablic może być użyta także do renowacji starych mebli, tablic szkolnych czy drzwi.

Malując ścianę farbą tablicową, zyskamy więc dużych rozmiarów tablicę do sporządzania wszelkiego rodzaju notatek, zapisków lub zobrazowania swoich talentów plastycznych. Nie zaleca się jednak malowania wszystkich ścian farbą tablicową, zwłaszcza w kolorze czarnym, żeby zbytnio nie zaciemnić pomieszczenia. A może zainteresuje cię także farba magnetyczna?

Czy farba tablicowa kojarzy Ci się jedynie z czarnym kolorem?

Jeśli tak, to informacja ta może cię zaskoczyć. Coraz więcej firm prześciga się w tym, ile może zaoferować swojemu klientowi. Takim oto sposobem możemy znaleźć na rynku produkty, na bazie których dostaniemy wybrany kolor spośród kilku tysięcy dostępnych.

Taką technologią mogą się poszczycić choćby marki Tikkurila z produktem „Tikkurila – Liitu” czy Rust Oleum z produktem „Chalkboard”. Oprócz podstawowej barwy, takiej jak biała, czarna czy szara, producenci tych farb oferują możliwość nabycia ich w różnorodnej, ciekawej kolorystyce.

Farby te posiadają bowiem bazy, do których dodawane zostają pigmenty, barwiąc ją do odpowiedniego koloru ze wzornika. Cena farby tablicowej w takim wydaniu często wiąże się z delikatnie wyższym kosztem niż jej czarnego, podstawowego odpowiednika. Jednak warto zainwestować kilka czy kilkanaście złotych dla uzyskania wymarzonego efektu kolorystycznego.

Farba tablicowo-magnetyczna – niecodzienne zastosowanie

Rewelacyjnym rozwiązaniem na uzyskanie efektu tablicy magnetycznej na ścianie w pokoju dziecka czy w innym pomieszczeniu jest farba tablicowo magnetyczna. Łączy ona zalety i funkcjonalność obydwu typów farb, oferując doskonałe rezultaty. Dzięki tej niezwykłej farbie będziemy mogli pisać i rysować po ścianie, a ponadto zyskamy możliwość przyczepiania do niej różnych drobiazgów przy pomocy magnesów.

Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady 2

Aby uzyskać efekt tablicy magnetycznej, wystarczy pomalować dowolną powierzchnię w kuchni czy w pokoju farbą tablicowo magnetyczną. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze, gdyż unikniemy kupowania dwóch oddzielnych puszek farby. Cena farby tablicowej i farby magnetycznej na pewno będzie wyższa niż zakup farby 2w1, czyli tablicowo-magnetycznej, a efekt identyczny.

Farba tablicowo magnetyczna może być stosowana na prawie każdą powierzchnię: gipsową, drewnianą, metalową czy z tworzyw sztucznych. Dobrym pomysłem jest nakładanie farby na tapetę. Dzięki temu zwiększymy przyczepność farby oraz zapewnimy w przyszłości łatwiejsze usunięcie jej ze ściany.

Powierzchnie pomalowane farbą tablicowo magnetyczną umożliwiają przyczepianie lekkich przedmiotów. Cięższe mogą z niej spadać. Aby wzmocnić efekt farby, można przed malowaniem zastosować podkład magnetyczny. Dzięki temu nawet większe rysunki czy plakaty będą się idealnie trzymały na powierzchni. Sprawdź także inne farby i ich rodzaje.

Farba tablicowo-magnetyczna i farba tablicowa w twoim domu

Farba tablicowa i magnetyczna w pokoju dziecka

Pokój dziecka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To tutaj nasza pociecha spędza najwięcej czasu bawiąc się, ucząc czy malując. Na wyrażanie swoich talentów artystycznych dzieci często wykorzystują nietypowe powierzchnie, takie jak ściany, drzwi czy szafki. Dlaczego więc nie umożliwić im swobodnego rysowania na tego typu powierzchniach?

Farba tablicowo magnetyczna jak i tablicowa zapewni w pokoju dziecka nie tylko nieograniczone powierzchnie do prac twórczych, ale również nietypowe miejsca do przywieszania efektów ich prac, bez konieczności użycia kleju czy taśm klejących. Biała, szara czy kolorowa doskonale zaspokoi dziecięce fantazje.

Najlepsze promocje na farby - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Zastosowanie tego typu farb to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż nasza pociecha może wielokrotnie malować i zmazywać swoje dzieła, a co za tym idzie - możemy raz na zawsze pożegnać się z uciążliwym czyszczeniem ścian i częstym ich odnawianiem. Od teraz maluch może rozwijać swoją kreatywność bez żadnych konsekwencji, a systematyczne dostarczanie mu kredy pozostaje jedyną sprawą, która może zaprzątać rodzicom głowę. Możemy więc zagwarantować, że zastosowanie tych farb dla dzieci na ścianie z pewnością przyniesie im mnóstwo radości. A może zainteresuje cię także farba do malowania mebli?

Farba do tablic w kuchni

Efekt jaki daje zarówno farba tablicowa jak i farba tablicowo magnetyczna przyniesie mnóstwo frajdy nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni, gdzie najczęściej potrzebujemy mieć „pod ręką” powierzchnię do pisania. To tu robimy listy zakupów czy spisujemy ważne informacje.

Notatki, przepisy czy wiadomości dla innych członków rodziny sporządzone na ścianie pomalowanej tego rodzaju farbą, będą widoczne już z daleka, a dla uzdolnionych plastycznie może okazać się to dobry kawałek przestrzeni do artystycznego wykazania się.

Farba do tablic jest również dobrą alternatywą na powierzchnie drewniane. Jeśli więc mamy zniszczone fronty szafek lub znudził nam się ich dotychczasowy kolor, jest to dobry pomysł na ich odświeżenie. Możemy użyć tej farby również do pomalowania doniczek z ziołami, słoików i innych przedmiotów, by móc później je z łatwością podpisać. Niektórzy producenci podają, że ich produkt nadaje się również do pomalowania powierzchni ceramicznych tj. płytki czy szkła. Musimy jednak wtedy pamiętać o zagruntowaniu podłoża odpowiednim podkładem, który pozwoli na trwałe utrzymanie się docelowej farby.

Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady 3

Farba tablicowa i magnetyczna – malowanie, porady

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem

Malowanie farbą tablicową czy tablicowo – magnetyczną w zasadzie nie różni się od malowania standardowymi farbami ściennymi. Warto jednak odświeżyć sobie kilka zasad, by zrobić to w sposób prawidłowy.

Przed malowaniem powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Przede wszystkim pozbawione powinno być wszelkiego kurzu i brudu, które należy usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. W przypadku cięższych zabrudzeń zaleca się użycie mydła malarskiego.

Musimy również uwzględnić powierzchnię na jakiej malujemy. W przypadku mocnych, czystych ścian gruntowanie nie musi być koniecznością. Należy jednak pamiętać o innych, nietypowych podłożach, takich jak np. ceramika czy drewno. W takich sytuacjach najlepiej w pierwszej kolejności zmatowić daną powierzchnię papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność, po czym użyć zalecanego przez producenta preparatu gruntującego.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie farby oraz narzędzi. Do farby tablicowej i magnetycznej wystarczy użycie zwykłego pędzla lub wałka. Poza nimi warto zaopatrzyć się w kuwetę malarską, taśmę oraz folię do zabezpieczenia podłogi i innych powierzchni.

WAŻNE: nie zapomnijmy przed malowaniem dobrze wymieszać zawartości puszki. Zarówno pigmenty zawarte w farbie tablicowej, jak i opiłki metalu z których składa się farba tablicowo magnetyczna opadają na dno. Zatem niewymieszanie ich może skutkować nierównomiernym rozłożeniem się koloru czy efektu magnetycznego na ścianie.

Malowanie farbą tablicową i magnetyczną

Malowanie nie różni się niczym od tego, które wykonujemy przy użyciu tradycyjnych farb ściennych. Wykonujemy ruchy naprzemienne góra-dół oraz lewo-prawo, następnie „czeszemy” ścianę, czyli przeciągamy wałek po całej jej długości.

Zaletą użycia farb tablicowych i tablicowo magnetycznych jest przede wszystkim łatwość ich aplikacji. Ponieważ konsystencja farb jest dość gęsta, nie spływa ona z pędzla czy wałka. Co więcej, firma Rust Oleum postanowiła pójść o krok dalej i zaprezentowała produkt w sprayu, który idealnie spasuje osobom, które nie lubią tracić czasu na rozkładanie narzędzi, a później na ich czyszczenie. Farba w sprayu sprawdzi się również w sytuacji, kiedy chcemy pomalować niewielką powierzchnię i nie potrzebujemy kupować puszki z farbą o dużej pojemności. Cena farby tablicowej w puszce kształtuje się w granicach 80-90 złotych za opakowanie o pojemności 0,8l. Natomiast puszka farby w sprayu 325 ml to koszt niecałych 40 złotych.

Aby uzyskać zadowalający efekt, zarówno jeden jak i drugi rodzaj farby nakładamy warstwowo. Producent farby tablicowej Tikkurila liitu zaleca nałożenie trzech warstw w odstępach czasowych, pozwalających na wyschnięcie poprzedniej warstwy. Natomiast farba tablicowo magnetyczna marki Rust Oleum, powinna być nakładana w 3-4 warstwach. Większa liczba warstw wzmocni bowiem jej efekt magnetyczny.

Użytkowanie ścian pomalowanych farbą magnetyczną lub tablicową

Pomalowana powierzchnia wysycha w kilka godzin, ale do użytku będzie gotowa po kilku dniach. Dlatego przez ten okres należy obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Do czyszczenia należy używać delikatnych detergentów oraz miękkiej szmatki lub gąbki.

Po okresie jednego miesiąca ściana osiąga ostateczną wytrzymałość i jest gotowa do intensywnego użytkowania.

Farba tablicowa i tablicowo magnetyczna to idealna dekoracja naszych mieszkań. Zarówno biała, czarna jak i szara będzie doskonale harmonizowała z każdym wnętrzem. Zastosowana dla dzieci na ścianie w ich królestwie, stanowić będzie niesamowite źródło twórczych inspiracji i artystycznych uniesień.

Ocena: 4,6/5 (głosów 15)
, aktualizacja 15 kwietnia 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Farba z brokatem – opinie, ceny, porady, porady aranżacyjne
Farba z brokatem – opinie, ceny, porady, porady aranżacyjne
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Pokój dziecięcy - 10 sprawdzonych pomysłów na pokój dla dziecka
Pokój dziecięcy - 10 sprawdzonych pomysłów na pokój dla dziecka
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
Pomysły na aranżację pokoju dla dziecka
Pomysły na aranżację pokoju dla dziecka

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij