Farby do drewna i ich rodzaje

Farby do drewna można w zasadzie podzielić według dwóch klasyfikacji. Jedna to podział ze względu na kolor, druga – ze względu na skład, a co za tym idzie: zastosowanie. Istnieją trzy podstawowe rodzaje farb, które różnią się między sobą głównym składnikiem.

Największą popularnością cieszy się farba akrylowa do drewna, którą najczęściej używa się do malowania mebli i elementów dekoracyjnych. Jej dużą zaletą jest to, że jest przyjazna dla środowiska, chociaż niektórzy ludzie mają alergię na jej opary i źle znoszą moment malowania i schnięcia farby. Ten znów nie jest taki długi – pojedyncza warstwa wysycha mniej więcej 6 godzin. Opinie na temat tego rodzaju farby są raczej pozytywne, zwłaszcza, że jest stosunkowo tania. Farba akrylowa jest dostępna w najróżniejszych kolorach, może być nie tylko błyszcząca, lecz także matowa.

Za najbardziej trwałą uważana jest alkilowa farba do drewna. Nie jest tak bardzo powszechna, jak akrylowa, jednak często można spotkać ją na sklepowych półkach. Znajduje zastosowanie w czasie malowania wszystkich drewnianych elementów, które szybko się niszczą i zużywają: mebli, huśtawek i innych akcesoriów wystawianych na zewnątrz. Cena tej farby może być nieco wyższa, szczególnie ze względu na czas trwania i brak konieczności używania dodatkowych utrwalaczy. Pojedyncza warstwa schnie aż 12 godzin, a przez cały czas wchłaniania, wydziela się specyficzny zapach, który może być niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Najmniej trwałą jest kredowa farba do drewna. Jej cena jest najniższa, dlatego wiele osób się na nią decyduje, jednak czas utrzymywania się atrakcyjnego efektu wizualnego jest krótki. Farba ma za to tę zaletę, że błyskawicznie schnie – trwa to tylko 30 minut. Jest dostępna w wersjach lśniących, ale największą popularnością cieszy się matowa. Opinie na jej temat są niejednoznaczne, zwłaszcza dlatego, że szybko niszczeje na powierzchniach często używanych. Raczej nie powinno się jej przeznaczać do malowania drewnianych mebli, ławek i huśtawek, natomiast bardzo dobrze sprawdza się do pokrywania kolorem elementów dekoracyjnych.

Najpopularniejsze kolory farb do drewna

Wybór rodzaju farby do drewna nie jest łatwy, ale i tak jest znacznie prostszy, niż zdecydowanie się na odpowiedni kolor. Tych jest na rynku po prostu mnóstwo. Najpopularniejsze są oczywiście te kolory, które imitują prawdziwy odcień drewna bądź uwydatniają naturę. Właśnie tak pomalowane meble możemy spotkać najczęściej. Jednak ostatnio moda zaczyna się trochę zmieniać.

Na uwagę zasługuje farba biała, która ostatnio zawojowała tarasy i mieszkania. Białe, naturalne drewniane meble coraz częściej pojawiają się w wielu stylach aranżacyjnych. Zaletą białej farby jest to, że jest świeża, zawsze ładnie się prezentuje i naprawdę do wszystkiego idealnie pasuje. W modzie jednak jest nie tylko biel. Równie dużą popularnością cieszy się szara farba, wykorzystywana często do malowania mebli. Szare krzesła, stoły, regały i fronty kuchennych szafek – szarość doskonale zadomowiła się w naszych mieszkaniach.

Wśród wszystkich kolorów popularnością wyróżnia się także czarna farba do drewna. Jest wykorzystywana w bardziej eleganckich i minimalistycznych wnętrzach. Czarne, naturalne meble drewniane lub dekoracje zawsze będą prezentować się wytwornie i minimalistycznie, więc coraz więcej osób decyduje się na użycie tego koloru.

Oferta farb do drewna jest bardzo szeroka. Niektóre z nich całkowicie pokrywają malowaną powierzchnię, inne dają efekt postarzenia mebla, jeszcze inne nadają im wysoki połysk.