Farby kuchenne – wysokie wymagania

Kuchnia to dość charakterystyczne pomieszczenie. Choćby nie wiem, jak się starać, zawsze ściany będą bardziej narażone na pobrudzenie, zachlapanie olejem czy sosem. Na dodatek są także bardziej narażone na działanie wilgoci, nawet przy najlepszej wentylacji nie da się tego uniknąć. Ściany kuchenne są także niestety bardziej narażone na pojawianie się pleśni i grzybów. Wysoka temperatura w połączeniu z dużym poziomem wilgoci – to najlepsze środowisko do rozwoju patogenów.

Dlatego farba do kuchni musi spełniać szereg ważnych zadań. Pod tym względem jest bardzo podobna do farby do łazienki. Powinna być zmywalna, odporna na zabrudzenia i odporna na szorowanie. Co więcej, musi być także mało podatna na rozwój grzybów, działanie wilgoci i zmiany temperatur. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach farb do kuchni.

Farba do kuchni – rodzaje i klasy

Jeśli chodzi o farby kuchenne, wyróżnia się trzy klasy użytkowe. Oznaczają one, w jakim stopniu farba jest odporna na czyszczenie i zmywanie. Malowanie ścian w kuchni najniższą klasą może skończyć się źle – powłoka będzie po prostu mało trwała i bardzo podatna na zarysowania czy innego rodzaju uszkodzenia.

Klasy odporności farb

Klasa

Opis

Zastosowanie

I

Odporne na szorowanie, nawet na mokro

Najlepsza farba do kuchni, idealna na ścianę na przykład przy zlewie czy blacie roboczym

II

Zmywalne farby, przeznaczone do kuchni lub do łazienki

Dobrze się sprawdza na ścianę przy blacie i w innych miejscach mniej narażonych na zabrudzenia

III

Odporna na delikatne czyszczenie na sucho

Te farby do kuchni sprawdzają się wyłącznie na suficie

Farby kuchenne można jeszcze podzielić ze względu na skład, czyli rodzaj. W kuchni najczęściej pojawia się farba lateksowa lub ceramiczna. Obie są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Farba lateksowa jest niestety nieco mniej odporna na kolonizowanie przez grzyby. Jednakże większość typów farb lateksowych oznaczonych jako „farby do łazienki i kuchni” dobrze się sprawdza. Farby ceramiczne są bardziej odporne na wilgoć i szorowanie, więc w kuchni przydają się niemalże wszystkie. W kuchni można bez przeszkód zastosować także większość farb strukturalnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kolorach farb do kuchni?

Farby do kuchni – przegląd marek

Bardzo wielu producentów w swojej ofercie poza zwykłymi farbami „pokojowymi”, ma także bardziej odporne i niestety droższe farby do łazienki i kuchni. W ofertach znajduje się zarówno farba wodoszczelna – najbardziej odporna, która może zostać użyta na przykład w kabinie prysznicowej, jak i farba zmywalna, idealna na kuchenne ściany.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim marka Dulux, której niezwykła linia Easycare jest najbardziej popularna do kuchni i łazienki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ofertę marki Dekoral, który oferuje farby kuchenne o satynowym wykończeniu. Malowanie ścian kuchni marką Śnieżka to także bardzo dobre rozwiązanie. Bardzo dobrej jakości farby marki Becker świetnie sprawdzają się zwłaszcza w pokoju, chociaż marka ma także szeroką ofertę farb zmywalnych i odpornych na wilgoć. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu farb ceramicznych.

Malowanie ścian w kuchni, czyli farba do kuchni i polecane zmywalne farby kuchenne, najlepsi produceni, marki i działanie
Farby do kuchni - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci

Porównanie farb do kuchni różnych marek

Marka i nazwa

Czas schnięcia

Wydajność

Liczba warstw

Cena za 2,5 l

Dekoral Łazienka&Kuchnia Satynowa

4 h

14 m2/l

2

70 zł

Dulux Easycare

Dotykowego: 2 h

14 m2/l

1-2

60 zł

GoodHome Kuchnia

Dotykowego 1-2 h

10 m2/l

2

65 zł

Beckers Vӓggfӓrg

2-4 h

14 m2/l

1-2

95 zł

Zmywalne farby do kuchni – czym się kierować przy wyborze

Farby do kuchni i do łazienki teoretycznie wszystkie sprawdzają się tak samo. W praktyce są bardzo często różnej jakości. Nie zawsze jest to odzwierciedlone przez cenę. Warto zwrócić uwagę na wiele dodatkowych cech.

Okres gwarancji określa mniej więcej, jak długo będzie zachowana jakość farby od momentu nałożenia ostatniej warstwy. Producenci farb z górnej półki potrafią zagwarantować nawet 10 lat, takie marki jednak jak Śnieżka czy Dekoral oferują 3 lata gwarancji.

Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na sposób nakładania. Nie wszystkie farby można nakładać wałkiem. To sprawia, że malowanie ścian w kuchni może to być trudniejsze lub bardziej czasochłonne. Kolejnym dodatkowym czynnikiem jest wydajność. Większość farb do kuchni ma wydajność na poziomie 14 m2 na litr, jednak niektóre są o wiele mniej wydajne, co może się znacznie przełożyć na koszt pomalowania pomieszczenia.

Wpływ powinna mieć także estetyka. Farby mogą mieć matowe, błyszczące lub satynowe wykończenie. W kuchni wszystkie dobrze się sprawdzają, wszystko zależy od tego, jaki jest zastosowany styl. Do silnie błyszczących paneli szklanych i frontów szafek nie zawsze dobrze się sprawdza błyszcząca farba. Będzie za to dobrym rozwiązaniem do bardziej klasycznych aranżacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wydajności farb?

ikona podziel się Przekaż dalej