Farby do ścian – podstawowe rodzaje

Tradycyjne farby do ścian

Najczęściej wybierany zestaw farb jest nazwany tradycyjnymi. Z reguły większość osób wybiera farby emulsyjne, czyli wodorozpuszczalne. Dlaczego? Są łatwe do rozprowadzenia i tańsze niż dekoracyjne. W tej kategorii mieści się bardzo wiele różnego rodzaju farb, których nazwy pochodzą od zastosowanych spoin.

Najbardziej popularna jest farba dyspresyjna, czyli akrylowa. Jej spoiwem są różnego rodzaju żywice akrylowe. Obecnie producenci dodają do składu coraz więcej wzmacniających i uelastyczniających składników, dlatego podział powoli się zaciera. Farba emulsyjna akrylowa nadaje się do każdego pomieszczenia. Może być matowa lub lśniąca, świetnie sprawdza się na ściany wewnętrzne i do sufitów. W zasadzie nie powinno się jej używać do malowania łazienek i kuchni.

Do tego lepiej sprawdzają się farby lateksowe. To najczęściej farba zmywalna, a dużej zawartości lateksu, co sprawia, że jest bardziej odporna na działanie wilgoci czy grzybów. Farby lateksowe nadają się także do pomieszczeń. Te łazienkowe są oznaczone osobno. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wydajności farb?

Ostatni rodzaj to farby ceramiczne. Świetnie kryją i szybko schną. Dodatek winylu sprawił, że powstały zmywalne farby ścienne, czyli takie, na których nie utrzymują się plamy. Nadają się do kuchni, nad stół w jadalni czy do pokoju dziecięcego.

Dekoracyjne farby ścienne

Kolejna kategoria, którą można wyróżnić to dekoracyjne farby ścienne. To tak zwane farby do zadań specjalnych. Mają ciekawą strukturę czy można za ich pomocą uzyskać naprawdę niezwykły efekt. Do najpopularniejszych należy farba strukturalna. Rzadko stosuje się ją na cały pokój, najczęściej zdobi tylko jedną ścianę. Po pierwsze dlatego, że strukturalne farby do ścian są bardzo drogie, po drugie ze względu na to, że nadmiar ozdób w urządzaniu mieszkania nie prezentuje się najlepiej.

Kolejne farby w tej kategorii to farba megnetyczna i farba tablicowa. Ostatnio cieszą się olbrzymią popularnością, zwłaszcza w kuchni i w pokojach dziecięcych, podobnie zresztą jak farby fosforyzujące, czyli oddające światło w ciemności. Na uwagę zasługuje także farba mozaikowa. Jej drobinki wysychają w różnym czasie, więc mokrą jeszcze farbę można zdjąć i w niepomalowanych miejscach zastosować inny kolor.

Parametry farby do ścian

Wydajność farby do ścian

Kupując farby ścienne musisz zwrócić uwagę na szereg parametrów. Większość z nich producenci podają bezpośrednio na opakowaniu lub na karcie produktu. To one pozwolą ci ustalić, czy farba jest naprawdę dobrej jakości. Na ściany wewnętrzne nie trzeba stosować najlepszych farb odpornych na zimno czy wodę – te zostawmy na zewnątrz. W tym wypadku wystarczą nieco niższe parametry, ale i tak warto je porównać.

Farba emulsyjna musi mieć przede wszystkim wysoką wydajność. Jest ona wyrażona w m2/l i najczęściej oscyluje w granicach 12-14. Tanie farby mogą być mniej wydajne, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach.

Farby do ścian na wzorniku w różnych kolorach oraz polecane farby ścienne, ich rodzaje, cechy oraz ceny
Farby do ścian - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Matowe czy lśniące farby ścienne?

Ważną informacją jest także stopień połysku farb ściennych. Im więcej spoiwa, tym bardziej połyskująca jest farba. Zazwyczaj producenci podają tylko informację, czy jest to mat, półmat czy połysk, jednak przyporządkowanie do tej kategorii jest ściśle określone.

  • 1-5% - mat
  • 6-10% - mat satynowy
  • 10-30% - półmat
  • 30-60% półpołysk
  • 60-90% połysk

Warto zwrócić uwagę na to, że farby matowe lepiej pokrywają powierzchnię ścian. Najczęściej także łatwiej jest nimi malować i dobrze maskują wszelkie niedoskonałości i nierówności. Czasami do tego stopnia, że farby podkładowe są niepotrzebne.

Inne parametry ważne dla farb na ściany wewnętrzne

Farby ścienne mają także jeden jeszcze bardzo ważny parametr. Jest to odporność na szorowanie. Wskaźnik ten oznacza, czy powierzchnia łatwo się ściera i czy można łatwo zmyć plamę. Warto wiedzieć, że nie każda zmywalna farba jest dobrze odporna na szorowanie. Słowo zmywalna w tym kontekście oznacza nieprzywierającą powłokę – plama wchłonie się dopiero po dłuższym czasie określonym przez producenta.

Kolejny ważny parametr to czas schnięcia. Producenci podają dwie wielkości – czas do nałożenia kolejnej warstwy oraz czas do całkowitego wyschnięcia ściany. Wartość została wyliczona dla 20 stopni Celsjusza i 55% wilgotności w powietrzu, więc może się różnić przy innej pogodzie.

Farby ścienne: opinie o producentach

Plamoodporne i zmywalne farby ścienne: Dulux, Dekoral i Beckers

Zmywalne farby ścienne, a w zasadzie plamoodporne, chronią ściany przed zabrudzeniem na dwa sposoby. Po pierwsze pozwalają na mycie, by usunąć farbę, po drugie, tworzą powłokę ochronną, która sprawia, że zabrudzenie wolniej wsiąka, więc zdążysz zareagować zanim na dobre zrobi się plama. To dobre rozwiązanie, ale ceny farb do ścian są znacznie wyższe niż w przypadku farb emulsyjnych.

Farby plamoodporne pojawiają się w ofercie bardzo wielu producentów, jednak najbardziej popularne są trzy: Dulux Easy Care, Dekoral Akrylit i Beckers Vӓggfӓrg.

Farby do ścian, na przykład niebieska farba oraz inne polecane farby ścienne, kolory, producenci, rodzaje oraz skład
Farby do ścian - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Zmywalne farby ścienne - porównanie

Marka

Nazwa

Wydajność

Czas schnięcia

Stopień połysku

Cena

Beckers

Vӓggfӓrg Colour

16 m2/l

2 h do kolejnej warstwy; 4 h do końca

Mat

75 zł/2,5 l

Dulux

Easy Care

13 m2/l

2-4 h do kolejnej warstwy

Mat

65 zł/2,5 l

Dekoral

Akrylit W Odporna na szorowanie

14 m2/l

2 h

Mat

90 zł/10 l

Farba emulsyjna innego rodzaju

Ceny farb do ścian innego rodzaju są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od przewodzącego składnika. Obecnie na rynku jest kilkudziesięciu producentów farb emulsyjnych, jednak najlepsze opinie zbiera nadal kilku z nich: wspomniane wcześniej Dulux, Dekoral i Beckers, na szczycie listy najczęściej kupowanych zaczyna pojawiać się także Bondex. Nadal dość popularne są stosunkowo tanie farby Śnieżka i bardziej stylowy Magnat.

Niemalże każda z tych marek w swojej ofercie ma zarówno farby lateksowe, jak i akrylowe. Każda z nich może pochwalić się także olbrzymią ilością linii i kolorów, część z nich, jak na przykład Magnat, oferuje także farby z mieszalnika. Przedstawiamy porównanie kilku podstawowych linii farb emulsyjnych najbardziej znanych producentów.

Farby emulsyjnych najbardziej popularnych marek

Marka

Nazwa linii

Rodzaj

Wydajność

Czas schnięcia

Stopień połysku

Cena

Bondex

Smart Paint

Ceramiczna

14 m2/l

3 h

Mat

73 zł/2,5 l

Śnieżka

Pearl White

Akrylowa

Do 13 m2/l

2-4 h

Mat

60 zł/10 l

Dulux

Ściany i sufity

Lateksowa

14 m2/l

2-4 h

Mat

50 zł/2,5 l

Dekoral

Voice of Colour

Lateksowa

14 m2/l

8-12 h

Mat

50 zł/2,5 l

Magnat

Ceramic

Ceramiczna

14 m2/l

2 h

Mat

80 zł/2,5 l

Ceny farby do ścian bardzo się od siebie różnią, dlatego też koszty malowania mogą być bardzo wysokie lub bardzo niskie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tanie farby często wymagają wielokrotnego malowania, podczas gdy te droższe potrzebują maksymalnie 2 warstw.

ikona podziel się Przekaż dalej