10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli

Farba kredowa do malowania mebli stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Malowanie mebli farbami kredowymi nie wymaga umiejętności i nie wymaga mozolnego zdzierania poprzednich warstw. Obecnie bardzo wiele stylów wnętrzarskich zakłada stosowanie mebli malowanych ręcznie, przetartych lub cieniowanych. Zachęcające jest też to, że każdy może przemalować swój stary mebel według własnej fantazji. Stylizacja mebli stała się łatwa jak nigdy! Jak stosować farby kredowe, którą markę farb wybrać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Chcesz sprawdzić, jaki będzie koszt remontu lub wykończenia mieszkania? Skorzystaj z naszego kalkulatora remontowego!

Farba kredowa idealnie nadaje się do malowania mebli

Czym jest farba kredowa?

Farba kredowa to genialny wynalazek. Stylizacja mebli za jej pomocą jest łatwa, przyjemna i pozwala na osiągnięcie rozmaitych rezultatów. Niektóre stylizacje wręcz nie mogą istnieć bez farby kredowej. Stylizacja mebli w stylu vintage, shabby chic a także prowansalskim czy rustykalnym czerpie pełnymi garściami z jej dobrodziejstw.

Do malowania mebli za farbami kredowymi nie trzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności malarskich. Nie ma potrzeby zdzierać czy usuwać w inny sposób wierzchnich warstw starej farby. Farba kredowa doskonale kryje i trzyma się mebla, czego nie potrafią farby malarskie innego typu. Przed malowaniem farbami kredowymi wystarczy jedynie porządnie oczyścić mebel i odtłuścić go na przykład za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. W zależności od tego jaki efekt finalny chcemy osiągnąć można również przed malowaniem pociągnąć po powłoce papierem ściernym. Farba kredowa daje możliwość przyjemnej pracy i tchnięcia nowego życia w stare meble.

Czym jednak tak na prawdę jest farba kredowa? Przede wszystkim ma w składzie wodę i kredę - jednak ten ostatni składnik występuje w różnych proporcjach. Nie ma jednej słusznej definicji farby kredowej. Wyróżniamy kilka rodzajów tego produktu. Popularne są farby kredowe na bazie żywic syntetycznych lub pochodzenia roślinnego. Kolejną grupą są farby mineralne na bazie krzemianów oraz tak zwane mleczne, w których bazą jest kazeina. Oprócz tego mamy również farby kredowe akrylowe oraz winylowe, jak również olejowe w których występuje olej lniany. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje farb łączą pewne cechy. Są to między innymi dobra przyczepność, z reguły matowe wykończenie, brak konieczności szlifowania i usuwania starych warstw. Farba kredowa może również być odporna na wilgoć i przeważnie bardzo szybko schnie.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że ciężko spośród rodzajów farb kredowych wyróżnić te lepsze i gorsze. Dużo zależy od tego, do jakiego zastosowania będą przeznaczone. Stylizacja mebli w zgodzie z danym nurtem będzie wymagała szukania najbardziej optymalnych rozwiązań. Niektóre farby kredowe służą jedynie do malowania mebli drewnianych do pokojów i przedpokojów. Są też takie, którymi z powodzeniem pomalujemy metal czy tworzywo sztuczne. Są również farby które zostały specjalnie wyprodukowane do malowania mebli łazienkowych i kuchennych.

Farba kredowa do kuchni i łazienki musi być odporna na wilgoć, jak również na działanie zmiennych temperatur. Farba do mebli rzadko używanych może mieć słabsze parametry. Inny rodzaj farby będzie również  wskazany do stosowania na zewnątrz domu, na przykład do mebli na tarasie czy konstrukcji drewnianych.

Decydując o wyborze farby kredowej napotkamy wiele propozycji różnych producentów. Będą to między innymi farby Dulux, naturalne farby Autentic czy choćby produkty marki Beckers. Przyjrzyjmy się wspólnie najlepszym propozycjom na rynku.

Farby kredowe do mebli - cena, opinie, producenci, gdzie kupić? 2

Jaką farbę kredową wybrać do malowania mebli?

Jeśli zamierzamy malować meble i nadać im wraz stylu vintage, rustykalnego tudzież shabby chic odpowiedzią będą farby  do mebli Autentico Vintage. Są to klasyczne farby na bazie żywic pochodzenia roślinnego. Całkowicie bezpieczne, ekologiczne i naturalne - nadają się również do malowania mebli dziecięcych.

Farby kredowe Autentico - ceny, rodzaje, kolory

Autentico oferuje szeroką paletę barw pastelowych - od białego (Casa blanca), przez różne odcienie beżu i szarości, do przepięknych błękitów (Swedish blue), aż do delikatnych brązów. Do wyboru dostępne są również żywsze kolory, między innymi pochodne czerwieni (Ruby, Heliotrope) oraz zgaszona czerń (Nearly Black). W ofercie Autentic każdy esteta znajdzie coś dla siebie.

Farby Autentico są przeznaczone do malowania powierzchni nie wystawionych na działanie wilgoci w pomieszczeniach suchych. Tak więc idealnie będą nadawać się do salonu lub sypialni. Możemy za ich pomocą nadać nowy wygląd krzesłom, komodom, toaletkom lub szafom czy też półkom. Farbę należy utrwalić poprzez zastosowanie lakieru lub wosku.

Cena większości produktów Autentico z linii Vintage to 120 zł za jeden litr. Cena może wydawać się wysoka, jednak jakość farby rekompensuje ten koszt. Cena w większości sklepów jest niezależna od wybranego koloru.

Kolejną kolekcją farb kredowych Autentico jest Versante. Bogata paleta barw i piękne odcienie zadowolą nawet najbardziej wysublimowane gusta. Cena farb Autentico Versante jest wyższa - za litr produktu zapłacimy 160 zł. Jednak te produkty są z pewnością warte zachodu i wydanych pieniędzy. Są to produkty naturalne, ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii farba może być stosowana również na zewnątrz budynku, do malowania balustrad, mebli ogrodowych, pergoli i altan a nawet stolarki drzwiowej. Ze względu na swoją dużą odporność na wilgoć i inne niekorzystne czynniki, może służyć również do malowania mebli łazienkowych oraz kuchennych.

Farby kredowe Dulux - cena, oferta, gdzie kupić?

Dużym asortymentem w zakresie farb kredowych może się pochwalić także firma Dulux. Farby Dulux występują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych i odmianach. Farby Dulux to renoma i bezpieczeństwo.  Za ich pomocą pomalujemy prawie wszystko, ponieważ oprócz kredowej farby Dulux posiada także przeróżne specyfiki do malowania ścian, sufitów oraz z przeznaczeniem do konstrukcji na zewnątrz domu.

Najpopularniejsze farby Dulux są produkowane na bazie akrylu z pigmentami organicznymi i nieorganicznymi. Farby Dulux są dostosowane do malowania mebli z wykończeniem matowym oraz półmatowym. Jednak ze względu na bardzo szeroki wybór, należy upewnić się w karcie technicznej produktu że wybrane przez nas farby Dulux sprawdzą się do danego zastosowania.

Farby kredowe do mebli - cena, opinie, producenci, gdzie kupić? 3

Farby kredowe do drewna Beckers - ceny, rodzaje, oferta

Farby do malowania mebli posiada również w swojej ofercie Beckers. W asortymencie Beckers znajdziemy między innymi farby na bazie żywic akrylowych, które służą do dekoracji nie tylko mebli drewnianych, ale również powierzchni metalowych oraz drewnopochodnych.

Ze względu na nowoczesną technologię produkcji farby Beckers nadają się w przeważającej części do malowania elementów na zewnątrz pomieszczeń. Farby Becker szybko schną i posiadają bardzo szeroki wybór kolorystyczny, od jasnych i pastelowych do intensywnych zdecydowanych barw. Cena farb Becker bardzo różna w zależności od sklepu i rodzaju farby, od 60 zł.

Rosnącą popularnością cieszy się również farba magnetyczno kredowa. Jest to farba na ścianę, bezpieczna, nie zawierająca żadnych szkodliwych substancji. Farba magnetyczno kredowa zawiera w sobie drobinki żelaza i jest to farba podkładowa. Farba magnetyczno kredowa jest przeznaczona do stosowania pod farbę akrylową. Działa jak magnez i może służyć do wieszania różnych drobnych przedmiotów bez użycia gwoździ i pinesek. Farba magnetyczno kredowa w połączeniu z farbą tablicową daje dodatkowo możliwość rysowania po niej kredą jak po tablicy szkolnej, co szczególnie zainteresuje rodziców małych dzieci. 

Naturalną sprawą jest, że ciężko wypróbować wszystkie farby kredowe ponieważ są dosyć drogie. Farba magnetyczno kredowa również nie należy do najtańszych. Cena jest wysoka więc decyzja musi  być najlepsza z możliwych. Do wyboru oprócz wyżej wymienionych marek mamy między innymi farby kredowe American Decor, Jeger oraz Vittorino.

Malowanie farbami kredowymi krok po kroku

Przed malowaniem mebel trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Do odtłuszczenia w zupełnie podstawowym zakresie można użyć wody z mydłem lub używanego w domu detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń.

Jeśli nie mamy pewności że powierzchnia została prawidłowo odtłuszczona można użyć bardziej profesjonalnych środków takich jak benzyna ekstrakcyjna, lub alternatywnie niewielka ilości acetonu. Zasadniczo farba kredowa nie wymaga usuwania wierzchnich warstw. Przyda się jednak wygładzić powierzchnię papierem ściernym. Oczywiście pozostałości pyłu musimy dokładnie usunąć. Jednakowoż warto przeczytać kartę techniczną wybranego produktu, ponieważ zdarza się, że farby kredowe mają w tym względzie różne wymagania. Na przykład farby Dulux wymagają oprócz zmatowienia, oczyszczenia i odpylenia, również usunięcia powłok farb słabo przyczepnych. U większości producentów, szczególnie w przypadku farb kredowych na bazie żywic jest to absolutnie niekonieczne a nawet zbyteczne.

Co do zasady do malowania mebli za pomocą farb kredowych używamy pędzla, w zależności od malowanej powierzchni możliwe jest wykorzystanie pędzli z włosiem syntetycznym, jak również naturalnym. Do malowania używajmy profesjonalnego pędzla zakupionego w dobrym sklepie. Pędzel powinien być solidnie wykonany, posiadać sprężyste ale stosunkowo miękkie włosie. Często producenci farb proponują również pędzle dostosowane do farb kredowych. Tak jest przykładowo z marką Autentico.

Niezależnie czy posiadamy farby Dulux, Autentico czy Beckers i jaki jest ich składnik przewodni, malujemy powierzchnię mebla długimi pociągnięciami. W zależności od pożądanego efektu nakładamy od dwóch do kilku warstw. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać minimum godzinę - farba kredowa szybko schnie, jednak niektóre podłoża lubią dłuższy czas schnięcia. Jeśli mamy możliwość wstrzymajmy się z malowaniem kolejnej warstwy kilka godzin.

Kiedy cały proces malowania będziemy mieli za sobą musimy zastosować wosk. Do malowania woskiem również używamy pędzla. Powierzchnia mebla powinna być całkowicie sucha. Aby wetrzeć wosk w powierzchnię można posłużyć się kawałkiem materiału bawełnianego.

Stylizacja mebli za pomocą farby kredowej powinna uwzględniać w jakiej technice chcemy wykończyć mebel. Czasem będziemy musieli rozrzedzić farbę wodą - szczególnie przy surowym drewnie. Stosujmy tyle warstw ile jest konieczne do uzyskania żądanego efektu w zależności od tego czy chcemy mieć powierzchnię gładką czy przetartą. Woskowanie można powtórzyć po okresie jednego roku. Dodatkowy wosk wzmocni warstwę ochronną na malowanych powierzchniach.

Jeśli któryś z nowoczesnych stylów jest Ci bliski, farby kredowe choć droższe od standardowych na pewno spełnią Twoje oczekiwania, a meble nabiorą niepowtarzalnego charakteru.Samodzielna stylizacja mebli jest możliwa!

Ocena: 4,3/5 (głosów 12)
, aktualizacja 9 czerwca 2019
Komentarze (3)
  • 04 maja 2017 08:05 - Netada1 napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

    Ja osobiście polecam Panią Sabinę Wszołek. Byłam dwa razy uczestnikiem warsztatów malarskich gdzie pokazywane były techniki malowania farbami kredowymi,

  • 20 lutego 2019 08:02 - ~Jan napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

    Jeśli chodzi o farby kredowe to polecam FARBY KREDOWE VERTIGO VINTAGE. Bardzo dobra jakoś, wydajne, bardzo dobre krycie, ładne kolory. Ja jestem z nich zadowolony.

  • 25 lutego 2019 03:02 - ~EwaB napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

    Jedne z najlepszych farb kredowych i do tego w świetnej cenie to farby Vertigo Vintage Chalk Paint. Świetnie kryją i są mega wydajne i mają dużo kolorów do wyboru.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Farby Tikkurila – kolory, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farby Tikkurila – kolory, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farby Beckers – paleta, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Beckers – paleta, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Flugger – opinie, ceny, paleta kolorów, popularne typy
Farby Flugger – opinie, ceny, paleta kolorów, popularne typy
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady
Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Odnawianie mebli drewnianych krok po kroku
Odnawianie mebli drewnianych krok po kroku
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady
Malowanie mebli - na biało, transparentnie czy w kolorze?
Malowanie mebli - na biało, transparentnie czy w kolorze?
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Najpopularniejsze kolory farb do mebli drewnianych
Farby Dekoral - kolory, ceny i opinie użytkowników
Farby Dekoral - kolory, ceny i opinie użytkowników
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?
Farby Dulux – opinie i test farb znanego producenta
Farby Dulux – opinie i test farb znanego producenta
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij