Nowoczesne farby proszkowe idealnym rozwiązaniem do metalu - lakierowanie proszkowe

Do elementów metalowych coraz rzadziej stosuje się malowanie tradycyjne. W przypadku farb proszkowych stosowana jest metoda na sucho, która pozwala na szybkie, wygodne i komfortowe naniesienie farby specjalnym pistoletem na wskazaną powierzchnię. Po wykonaniu tej czynności przychodzi czas na utwardzenie warstwy lakieru w piecu (które trwa około 20 minut). Panuje w nim temperatura rzędu 200 stopni Celsjusza. To sprawia, że efekty lakierowania proszkowego utrzymują się przez długi czas.

Zdobywające coraz większą popularność farby proszkowe składają się z:

 • Żywicy lub mieszaniny żywic
 • Pigmentów
 • Wypełniaczy
 • Uszlachetniających dodatków

Wyszczególnić można kilka rodzajów farb proszkowych do metalu, które dostępne są w różnych cenach:

 • farby epoksydowe, wyróżniające się odpornością na działanie czynników chemicznych czy też uderzenia
 • farby poliestrowe, stosowane najczęściej do tych powierzchni, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych
 • farby epoksydowo-poliestrowe, stosowane przede wszystkim w przypadku przedmiotów mających styczność z żywnością (sprzęt AGD)
 • niskotemperaturowe, stosowane w przypadku tych elementów, które nie mogą być narażone na działanie temperatury wyższej niż 120 stopni Celsjusza
 • strukturalne, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Ich szeroka gama kolorystyczna to jedna z wytycznych decydujących o ich dużej popularności. Można bowiem dobrać dla siebie dokładnie takie kolory farb proszkowych, które sprawdzą się w przypadku danego elementu, zdobiąc go i chroniąc przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi czy działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli zainteresował cię omawiany temat, sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat malowania proszkowego.

Cennik lakierów proszkowych

Wszystko wskazuje na to, że lakierowanie proszkowe za jakiś czas wyprze tradycyjne malowanie na mokro. Świadczy o tym choćby fakt występowania szeregu zalet tego nowoczesnego i sprawdzonego zarazem rozwiązania. Cena lakieru proszkowego (jak również samej usługi lakierowania) nie jest wysoka, a można osiągnąć dzięki niemu znakomite efekty.

Oczywiście każdy producent ma swój własny cennik lakierów proszkowych. Można z powodzeniem zakupić je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto rzecz jasna porównywać cenniki różnych marek, jednak niska cena nie powinna być głównym i jedynym kryterium wyboru.

Malowanie proszkowe, czyli farby proszkowe do metalu i nie tylko oraz ich cena
Farby proszkowe krok po kroku oraz ich cennik i kolory farb proszkowych

Specjaliści przekonują bowiem, aby wybierać farby do lakierowania proszkowego wiodących producentów. Liczą się dobre opinie użytkowników na ich temat, świadczą bowiem o niezawodności ich działania.

Dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się dziś termoutwardzalne farby z palety RAL. Kupujący stawiają na nie ze względu na szeroką gamę kolorów farb proszkowych, ale nie tylko. Produkty RAL to synonim wysokiej jakości i przystępnej ceny zarazem. Dedykowane profesjonalnym zastosowaniom farby proszkowe RAL kosztują zwykle 32-38 złotych/1 kg. Uznane są powszechnie za rozwiązanie bezpieczne i ekologiczne, dlatego zainteresowanie stosowaniem ich w przypadku metalu jest coraz większe.

Lakier proszkowy i kolejne etapy malowania

Przed malowaniem powierzchni lakierem proszkowym (i nie tylko) należą ją dokładnie oczyścić ze wszystkich zabrudzeń oraz wysuszyć. Następnie techniką nacisku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego nanoszony zostaje na nią lakier proszkowy lub farba proszkowa. Użycie w tym celu profesjonalnego pistoletu sprawia, że czynność nie trwa długo. Zastosowanie lakieru proszkowego daje zaś znakomite efekty, a warstwa pokrywająca powierzchnię jest równa.

Dzięki działaniu sprężonego powietrza farba w formie proszku nabiera cech tej ciekłej (dostępnej w sprayu czy klasycznej puszce).

Lakiery proszkowe do metalu są dziś wykorzystywane w wielu branżach, między innymi do malowania:

 • Mebli metalowych
 • Sprzętu oświetleniowego
 • Sprzętu AGD i RTV
 • Maszyn rolniczych
 • Felg, zderzaków i innych elementów pojazdów

W opinii specjalistów malowanie proszkowe sprawdza się znacznie lepszej od korzystania z farb w sprayu czy tych dostępnych w puszkach. Wszystko wskazuje więc na to, że ta metoda będzie cieszyła się w przyszłości jeszcze większym powodzeniem. Każdy producent wszak stara się, by udostępnić klientom różnorodne kolory farb proszkowych (działających lepiej niż te dostępne jako spray do malowania) w przystępnych cenach. Opinie na ich temat dostępne w sieci są zwykle bardzo pozytywne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny