Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci

Farby przemysłowe - najważniejsze informacje

Farby przemysłowe są takimi farbami, które pełnią przede wszystkim funkcję zabezpieczającą dla pokrywanych nimi powierzchni. Farby przemysłowe zabezpieczać mogą takie powierzchnie, jak metal, beton, posadzki czy drewno, które są narażone na działanie bardzo uciążliwych czynników. Farby te zabezpieczają między innymi przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak nadmierne promieniowanie słoneczne, intensywne opady, wilgoć, czy skrajne temperatury. Farby przemysłowe chronią także przed niebezpiecznymi środkami chemicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jedną z podstawowych funkcji ochronnych tych farb jest ochrona przed korozją.

O ile farby dekoracyjne powinny mieć bardzo estetyczną powłokę, która ma przede wszystkim cieszyć oko, o tyle farby przemysłowe mają przede wszystkim zabezpieczać materiał, na który są nanoszone. Nie oznacza to jednak, że farby przemysłowe w niektórych przypadkach nie mogą posłużyć jako farby dekoracyjne. Nie zapominajmy jednak, że nie to jest rolą farb przemysłowych. Jeśli więc chcemy poznać opinie na temat farb przemysłowych, powinniśmy się skupić na ich walorach zabezpieczających, a nie estetycznych. Wśród różnych rodzajów farb zabezpieczających odnajdziemy między innymi takie produkty jak farby epoksydowe, farby poliuretanowe, szczególnie gruntoemalia poliuretanowa, czy antykorozyjne farby przemysłowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat farb.

Farby przemysłowe - zastosowanie i rodzaje

Farby przemysłowe do metalu

Jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych jest metal, jest on jednak niestety także najbardziej narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Elementy metalowe czy stalowe ulegać mogą korozji i wymagają szczególnej ochrony przed opadami, wilgocią, wodą i niebezpiecznymi środkami chemicznymi. W związku z tym na rynku dostępne są różnego rodzaju antykorozyjne farby przemysłowe do metalu.

Farby alkidowe inaczej nazywane farbami ftalowymi są najczęściej stosowanymi farbami antykorozyjnymi. Są to farby rozpuszczalnikowe na bazie żywic alkidowych. Farby te są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Farby epoksydowe z kolei to farby dwuskładnikowe, wytwarzane z żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Farby te tworzą bardzo twardą i wytrzymałą powłokę odporną zarówno na wilgoć, jak i na środki chemiczne. Farby antykorozyjne to wybór wart rozważenia.

Przemysłowe antykorozyjne farby asfaltowe nazywane są także lakierami asfaltowymi, mają zastosowanie do powierzchni żeliwnych i stalowych. Przed rdzą skutecznie ochronią także farby akrylowe, które zawierają w swoim składzie akrylowe żywice wysokojakościowe. Farby te stosować można do metalowych powierzchni czystych, nowych oraz jako zabezpieczenie do powierzchni już pokrytych rdzą do takich rodzajów metalu jak miedź, mosiądz czy aluminium. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat malowania ścian.

Farby chlorokauczukowe to kolejna farba przemysłowa zabezpieczająca skutecznie powierzchnie metalowe przed korozją. Warto jednak zaznaczyć, że farby te sprawdzają się również jako farby dekoracyjne. Są one odporne na szkodliwe związki chemiczne, zarówno zasadowe, jak i kasowe, a także na wilgoć, wodę i przepuszczają pary wodnej. Kolejnym rodzajem farb przemysłowych do metalu są farby poliuretanowe. Świetnie chronią one przed rdzą stal oraz takie metale lekkie jak aluminium, miedź i mosiądz. Farby te mają zastosowanie jako farby podkładowe oraz nawierzchniowe. Świetnie chronią przed wilgocią oraz środkami chemicznymi, między innymi olejami i smarami. Bardzo dobre opinie wśród tych farb mają emalia i gruntoemalia poliuretanowa.

Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci

Do ochrony metalu stosować możemy także przemysłowe farby poliwinylowe, które posłużyć mogą także jako farby dekoracyjne. Można je stosować do malowania parapetów oraz dachów. Kolejnym rodzajem farb przemysłowych zabezpieczających powierzchnie metalowe przed korozją są farby silikonowe. Można je stosować do każdej powierzchni metalowej niezależnie od rodzaju metalu, dzięki czemu mają bardzo duże zastosowanie zwłaszcza w motoryzacji.

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Farby przemysłowe do drewna

Nie tylko metal narażony jest na korozję. Również powierzchnie drewniane, mające kontakt z elementami metalowych czy stalowymi mogą ulegać zjawisku korozji, ponadto na drewno mogą oddziaływać również inne niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz chemiczne i mechaniczne. W związku z tym powierzchnie drewniane również powinniśmy zabezpieczać farbami przemysłowymi. Najlepsza do tego celu będzie farba poliuretanowa. A może zainteresują cię także te artykuły o farbach akrylowych?

Farby przemysłowe do betonu

Warto zaznaczyć, że podobnie jak drewno beton również narażony jest na działanie korozji, zwłaszcza w miejscach, gdzie ma on kontakt z elementami metalowymi czy stalowymi, jak na przykład podmurówki pod metalowe ogrodzenia czy płytki chodnikowe, kostki betonowe, przy których mieszczą się metalowe bramy. W związku z tym powierzchnie betonowe także wymagają ochrony przed wilgocią i środkami chemicznymi.

Do ochrony betonu sprawdzą się takie farby przemysłowe jak farby poliwinylowe. Ich zaletą jest to, że oprócz funkcji ochronnych mogą służyć jako farby dekoracyjne. Do zabezpieczenia powierzchni betonowych stosować można także farby chlorokauczukowe. Taka farba do betonu może również pełnić rolę dekoracyjną. Jest odporna na wodę, wilgoć i substancje chemiczne. Bardzo dobra przemysłowa farba do betonu to także farba poliuretanowe. Beton przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych zabezpieczy także farba epoksydowa.

Farby przemysłowe do posadzek

Do ochrony posadzek można zastosować te same farby przemysłowe, co do betonu. Posadzki wykonywane są z betonu lub innych substancji, które mają podobne do betonu właściwości. W związku z tym sprawdzą się tu takie produkty jak farby poliwinylowe, farby chlorokauczukowe, farby poliuretanowe czy farby epoksydowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach do drewna.

Farby przemysłowe - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów farb przemysłowych warto zwrócić uwagę na takie uznane firmy jak między innymi Hempel, Hamerite, czy Śnieżka. Oprócz takich firm Hempel, Hamerite i Śnieżka, warto również zwrócić uwagę na takich producentów jak Caresit czy Caparol. Pojemnik epoksydowej farby epoksydowej o pojemności 10 l to ceny ok. 490 zł. Pojemnik przemysłowej farby epoksydowej o pojemności 15 l to cena ok. 870 zł. Przemysłowa farba antykorozyjna to cennik od ok. 16 zł za opakowanie 200 ml. Za antykorozyjną farbę w sprayu zapłacimy od ok. 20 zł za opakowanie 400 ml.

Do zabezpieczania powierzchni, narażonych na działanie bardzo uciążliwych czynników najlepsze są farby przemysłowe. Gdy odpowiednio dobierzemy rodzaj farby przemysłowej do powierzchni, będzie ona przez wiele lat pozostawać w świetnym stanie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o farbach dekoracyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny