Ogniwa fotowoltaiczne - budowa

Zanim przejdziemy do zagadnienia, czym dokładnie są farmy fotowoltaiczne, a także czym się wyróżniają, na początku sprawdzimy jakimi cechami wyróżnia się fotowoltaika. W tym przypadku mówimy przede wszystkim o procesie, polegającym na pozyskiwaniu energii słonecznej, która następnie jest przekształcana na prąd. Budowa paneli fotowoltaicznych składa się przede wszystkim z ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pełnią rolę półprzewodników, dzięki którym dochodzi do procesu fotowoltaicznego, czyli przekształcenia energii cieplnej w prąd stały. Dlatego fotowoltaika koniecznie musi być wyposażona jeszcze w falownik, który jest odpowiedzialny za przemianę prądu stałego w zmienny.

W konstrukcji paneli fotowoltaicznych najczęściej znajdują się ogniwa krzemowe. W tym przypadku rozróżnia się ogniwa wyprodukowane z krzemu monokrystalicznego oraz polikrystalicznego. Ogniwa pierwszego typu wyróżniają się największą efektywnością, ze względu na uporządkowaną strukturę. natomiast ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne podlegają już na samym początku krystalizacji krzemu. Po topieniu krzemu, a później jego chłodzeniu, mamy do czynienia z niejednolitą warstwą, składającą się z wielu plastrów. Ostatnim typem są ogniwa amorficzne, które jak nazwa wskazuje, ich budowa zawiera w sobie krzem amorficzny. Niestety nie są one aż tak wydajne, jak ogniwa polikrystaliczne oraz monokrystaliczne.

Farma fotowoltaiczna - podstawowe informacje na temat farmy fotowoltaicznej

Wiedząc już czym dokładnie wyróżnia się fotowoltaika, a także w jaki sposób prezentuje się budowa ogniw fotowoltaicznych, możemy w końcu odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące samej farmy fotowoltaicznej. Przede wszystkim nasuwa się pierwsze pytanie, kiedy możemy mówić, że mamy do czynienia z farmą fotowoltaiczną. Tożsamym określeniem dla farm fotowoltaicznych jest budowa elektrowni słonecznych. W końcu do wytwarzania prądu elektrycznego potrzebna jest energia solarna.

Sama farma fotowoltaiczna zajmuje większy obszar, na którym ustawione są panele fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne oparte są na specjalnych konstrukcjach. Farma woltaiczna zazwyczaj posiada minimalną moc na poziomie 0,5 MW. Największe farmy woltaiczne osiągają moc znamionową na poziomie nawet kilkunastu MegaWatów. Z racji tego, że energia solarna jest dopiero popularyzowana, to prawdopodobnie z biegiem czasu będziemy mieli do czynienia z coraz większymi farmami fotowoltaicznymi, działającymi na bardzo dużą skalę. Obecnie farma woltaiczna zasila prądem elektrycznym większe przedsiębiorstwa lub wspomaga inne elektrownie zasilające gminy lub powiaty. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Fotowoltaika - jak założyć własną farmę, czyli budowa farmy fotowoltaicznej

Wykorzystanie promieni słonecznych do produkcji prądu na użytek własny nie jest niczym nowym. Natomiast własna farma woltaiczna okazuje się być zdecydowanie większym wyzwaniem. Jednak można bez problemu założyć farmę, przy spełnieniu określonych czynników. Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób założyć farmę fotowoltaiczną, to pierwszy etap obejmuje znalezienie odpowiedniego obszaru. Wykorzystanie promieni słonecznych do produkcji prądu będzie efektywniejsze, jeżeli wybrany teren będzie bezpośrednio wyeksponowany na Słońce. Warto wcześniej sprawdzić predyspozycje określonego terenu, tak aby mieć gwarancję, że własna farma fotowoltaiczna na pewno ma sens.

Kolejnym krokiem jest zebranie dokumentacji, na którą składa się między innymi kosztorys, spis wszystkich urządzeń, czy też projekt terenu, na którym zostanie zamontowana fotowoltaika. Zanim podejmiemy się inwestycji, w jakiej będzie wykorzystywana energia solarna, należy wcześniej jeszcze zawrzeć odpowiednią umowę z siecią energetyczną, do której będziemy chcieli sprzedać wyprodukowany prąd elektryczny. Na tym etapie nie bez znaczenia jest moc, jaką posiada własna farma fotowoltaiczna. Ponieważ od tego czynnika będzie zależeć wysokość opłat, które będą ponoszone wyłącznie przez inwestora lub dzielone z siecią energetyczną.

Zanim farma woltaiczna zostanie ostatecznie zbudowania, musimy koniecznie ubiegać się o promesę wydania koncesji. Jest to dokument potwierdzający, że otrzymamy pełnoprawną koncesję na sprzedaż energii elektrycznej do sieci. W takich okolicznościach własna inwestycja w budowę farmy jest jak najbardziej opłacalna. Wiedząc już, jak założyć swoją farmę powinniśmy jeszcze dowiedzieć się, z jakimi kosztami musimy się zmierzyć. Jedno jest pewne, elektrownie działające na bazie promieni słonecznych stają się coraz popularniejsze, ze względu na większą dostępność.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje!


Farmy fotowoltaiczne oraz farma woltaiczna a farma wiatrowa

Bardzo często farma wiatrowa jest porównywana do farmy fotowoltaicznej, ze względu na rodzaj inwestycji, a także wydajność. Można z powodzeniem porównać pozyskiwanie prądu z wykorzystaniem promieni słonecznych, jak i również z energii wiatru. Do największych zalet farm, w których wykorzystywana jest energia solarna, zalicza się łatwą dostępność paneli fotowoltaicznych, a także ich stosunkowo niewysoki koszt. Ponadto farma woltaiczna nie wymaga aż tak skomplikowanych procedur, jeżeli chodzi o jej budowę. Energia solarna może być wykorzystywana praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Minusem tego rozwiązania, jest konieczność inwestycji w dużą powierzchnię gruntu, jeżeli zależy nam na bardzo dużej mocy elektrowni.

Natomiast farma wiatrowa nie wymaga takiej przestrzeni. Ponadto energia z wiatru niekoniecznie wykorzystywana jest na lądzie, ale również na pasie nadmorskim, czy też w terenie o bardzo uciążliwych warunkach. Zazwyczaj farma wiatrowa wyróżnia się dużo większą mocą znamionową. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że farma wiatrowa również ma wielu przeciwników, ze względu na szum oraz wytwarzane pole magnetyczne.

Farmy fotowoltaiczne - koszt paneli fotowoltaicznych

Jeżeli interesuje nas własna farma fotowoltaiczna, to na pewno chcemy się dowiedzieć, jaki jest dokładny koszt poszczególnych paneli. Należy pamiętać, że cena farmy jest uzależniona od tego, jakiego typu ogniwa fotowoltaiczne zostały zastosowane. W poniższym zestawieniu znajdują się propozycje najczęściej wybieranych paneli.

Przykładowe ceny paneli fotowoltaicznych

Nazwa produktu

Cena

Ogniwa fotowoltaiczne Weber 5,6 kW ON-GRID

Koszt od 13 tys. zł

Instalacja fotowoltaiczna o mocy do 5,92 kW

Cena od 20 490,00 zł

Fotowoltaika o mocy 10 kW

Cena od 47 049,00 zł

Instalacja fotowoltaiczna o mocy znamionowej do 9,99 kW, producent Soleko

Panele fotowoltaiczne Ja Solar JAM60S20-370/MR-BF

Cena od 119,80 euro

Kolektor słoneczny KS2100F TLP AC

1380,00 zł

Elektrownia wiatrowa 3kW On-Grid

18600,00 zł

Elektrownia wiatrowa 2000 W 48 V

Cena od 12150,00 zł

Elektrownia wiatrowa 1kW turbina WG1500W 24V 1000W

Cena od 2786,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny