Farma fotowoltaiczna - na co zwrócić uwagę, planując inwestycję?
W ostatnich latach trudno nie dostrzec wzrostu zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Nic w tym dziwnego, łączą one w sobie nie tylko ekologiczne podejście do życia, ale także realne oszczędności, jakie może zyskać gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo. Przymierzając się do wybudowania farmy fotowoltaicznej, warto mieć świadomość, z czym się wiąże taka inwestycja. Sprawdźmy, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac w tym zakresie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Farma fotowoltaiczna - co to jest?
Farma fotowoltaiczna, znana potocznie jako elektrownia słoneczna, to obszar terenu, na którym zainstalowany został szereg paneli, inwerterów i innych elementów konstrukcyjnych. Ich zadaniem jest zamiana docierającej do nas ze Słońca energii w energię elektryczną. Warto przy tym zauważyć, że wytworzony w ten sposób prąd można następnie przesyłać do sieci energetycznej i wykorzystywać w innym miejscu, niż lokalizacja farmy fotowoltaicznej. Istnieje ponadto możliwość zmagazynowania tak powstałej energii elektrycznej w akumulatorach, by móc z niej skorzystać w dni o znacznie mniejszym stopniu nasłonecznienia.
Jakie wymagania trzeba spełnić, zakładając farmę fotowoltaiczną?
Decydując się na postawienie takiej elektrowni fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności należy ubiegać się u starosty powiatowego o pozwolenie na budowę. Kiedy już je otrzymamy, konieczne jest przygotowanie projektu budowlanego oraz warunków przyłącza instalacji. Te drugie uzyskać można po złożeniu właściwego wniosku, zawierającego parametry planowanej przez nas instalacji fotowoltaicznej.
Należy przy tym pamiętać o fakcie, że grunt, na którym planujemy zbudować farmę, może być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - a w takim przypadku konieczne będzie także uwzględnienie zawartych w nim wytycznych. W niektórych przypadkach budowa naszej farmy fotowoltaicznej może być także uzależniona od uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej - na przykład w sytuacji, gdy zlokalizowana ona będzie na obszarze, który objęty jest formami ochrony przyrody lub znajduje się w otulinie takiego rejonu.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki celem uzyskania koncesji na produkowanie energii, pochodzącej ze źródła odnawialnego. Dopiero po spełnieniu tych wymogów powinniśmy dokonać rejestracji elektrowni na Towarowej Giełdzie Energii. Po tym kroku może ona zostać uruchomiona i odebrana przez wskazaną przez nas firmę elektryczną.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną - na co uważać?
Przede wszystkim błędem jest spodziewanie się szybkich zysków. Odpowiednio dofinansowana farma fotowoltaiczna powinna zacząć na siebie zarabiać po upływie około 10-11 lat. Oznacza to rentowność inwestycji na poziomie około 9%. Warto mieć zarazem na uwadze fakt, że lokalizacja naszej farmy powinna mieć jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych - idealnie sprawdzają się płaskie tereny, które nie są zacienione przez drzewa, a w ich pobliżu przebiega linia średniego napięcia. Niejednokrotnie w tym celu wykorzystuje się nieużytki rolne o powierzchni co najmniej 2 hektarów.
Rzeczą obowiązkową, choć przez niektórych zapominaną, jest fakt, że inwestor musi posiadać tytuł prawny, pozwalający na dysponowanie nieruchomością, na której terenie planowana jest elektrownia fotowoltaiczna. Dobrze jest także zasięgnąć opinii specjalistów - na przykład tych z krajowa-energia.pl, by upewnić się, że wszystkie wymogi związane z założeniem farmy fotowoltaicznej zostaną przez nas spełnione, a przy okazji wykonać bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej.
artykuł sponsorowany