Farma wiatraków w Polsce - czy to dobry pomysł? Sprawdzamy
Wykorzystanie energii wiatrowej w Polsce do produkcji energii elektrycznej jest coraz popularniejsze. Czy moc elektrowni wiatrowej wystarczy, aby zaopatrzyć ludzi w energię elektryczną w 100%? Jakie są plusy i minusy budowy wiatraków? Gdzie znajduje się największa farma wiatrowa w Polsce?
Jeśli chcesz wycenić małą farmę wiatraków na swojej posesji, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Energia wiatrowa w Polsce
Charakterystyka far wiatraków w Polsce
Energia pochodząca z podmuchów wiatru wykorzystywana jest coraz częściej na całym świecie do produkcji energii elektrycznej. Zwłaszcza na wietrznych obszarach, które z powodzeniem mogą pełnić przestrzeń dla zbudowania farmy wiatraków. Energia wiatrowa w Polsce obecna jest już jakiś czas. Natomiast największą popularność farma wiatrowa zdobyła w XXI wieku, kiedy stała się głównym przemysłem energetycznym opartym na źródłach odnawialnych.
Nie każde miejsce na mapie Polski może być wykorzystane do postawienia na nich turbin wiatrowych. Najlepsze warunki obecnie są na północy Polski, gdzie w przyszłości zapewne w dużej mierze spotkać będzie można morskie farmy wiatrowe. Wietrzne obszary są również w środku oraz na zachodzie kraju, czyli tam, gdzie wybudowano do tej pory największą farmę wiatrową w Polsce.
Morskie farmy wiatrowe – inwestycja w przyszłość
Z uwagi na ukształtowanie geograficzne północne regiony Polski oraz wodne terytoria posiadają potencjał na budowę morskich farm wiatrowych. Długoterminowy projekt powstawania nowych farm w nadmorskich miejscowościach pozwoli wykorzystać tamtejsze walory krajobrazowe, a przy tym wyprodukować energię elektryczną, która pozwoli zaopatrzyć w prąd wiele tysięcy gospodarstw domowych.
Na ten moment obecnych jest kilkanaście lądowych farm wiatraków, które wyposażone są w turbiny wiatrowe. Jednakże patrząc na plany gospodarcze można spodziewać się także postawienia wież i turbin wiatrowych na Bałtyku. Z uwagi jednak na zróżnicowanie obszaru, możliwości przyłączeniowe czy następnie transportowe realizacja projektu morskich farm wiatraków w Polsce będzie postępować stopniowo. Pewne jest to, że morska energia wiatrowa w Polsce ma potencjał, który warto wykorzystać. Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii, wypełnij ten krótki formularz.
Zalety oraz wady farmy wiatraków
Plusy wykorzystania energii wiatrowej
Z ekologicznego punktu widzenia czerpanie energii z odnawialnych źródeł jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wiadomo wiatr w przeciwieństwie do gazu ziemnego czy węgla kamiennego jest niewyczerpywalnym źródłem energii. Dzięki temu wykorzystanie energii wiatrowej jest przyjazne dla środowiska, a dodatkowo zminimalizowana jest emisja szkodliwych substancji chemicznych do atmosfery.
Powstawanie nowych farm wiatraków w Polsce to także wpasowanie się w nurt ochrony środowiska wspólny dla wszystkich krajów Europy i świata. Natomiast z korzyści dla samej Polski warto wymienić powstawanie nowych miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia w kraju. Koszt inwestycji w szybkim tempie potrafi się zwrócić, co wpływa dodatkowo na wspieranie rodzimej gospodarki. Budowa farmy wiatrowej w Polsce pozwala ograniczyć dostęp innych źródeł energii z zagranicy.
Plusem ekonomicznym jest także minimalizacja strat energii w trakcie transportu do odbiorcy w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii. Obsługa oraz eksploatacja farmy wiatrowej jest dość prosta. Koszty pracy elektrowni wiatrowej są również zdecydowanie niższe niż w tradycyjnych elektrowniach.
Minusy elektrowni wiatrowych
Bezapelacyjnie na minus dla elektrowni wiatrowych jest fakt, iż nie każdy obszar nadaje się do budowy farmy wiatraków. Trudności mogą przysporzyć tereny wysoce górzyste, co wpływa na to, że wiatraki często stawiane są na terenach płaskich i wietrznych.
Choć moc elektrowni wiatrowej jest duża, to ciężko jest zaopatrzyć okoliczne miejscowości tak, aby korzystały tylko z energii wiatrowej. Różne warunki pogodowe na przestrzeni choćby tygodnia mogą wpłynąć na zmienną ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, co jest niekorzystne również z uwagi na brak możliwości kumulowania się energii.
Niekorzystny dla mieszkańców okolicznych gmin jest także wysoki poziom hałasu generowany przez turbiny wiatrowe. Może to mieć również wpływ na życie domowych i dzikich zwierząt. Choć elektrownie wiatrowe nie wpływają na zanieczyszczenie powietrza, to jednak w inny sposób ingerują w otoczenie. Stąd też często spotkać można się z protestami ludzi czy różnych organizacji.
Odnawialne źródła energii

Największa farma wiatrowa w Polsce – obecnie i w przyszłości
Farma wiatrowa w Margoninie – największa elektrownia wiatrowa w Polsce
W województwie wielkopolskim w 2009 roku wybudowano do tej pory największą farmę wiatrakową w Polsce. Na terenie miejscowości Margonin znajdują się turbiny wiatrowe w ilości 60 sztuk. Moc elektrowni wiatrowej wynosi 120 MW, dzięki czemu około 90 tysięcy gospodarstw domowych jest zaopatrzonych w energię elektryczną.
Wieże oraz wiatraki na farmie w Margoninie zawierają w sobie tony stali i betonu, co powoduje, że każdy pojedynczy wiatrak stanowił wydatek 2 mln euro. Całość inwestycji wynosiła 166 mln euro, a zarządcą elektrowni został EDP Renewables Polska. Ta farma wiatrowa w województwie wielkopolskim jest również jedną z największych lądowych elektrowni wiatrowych w Europie. Plasuje się na 7-8 miejscu.
Projekt nowej elektrowni wiatrowej Potęgowo
Farma wiatrowa Potęgowo to projekt nowej inwestycji zlokalizowanej na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jeśli dojdzie do realizacji zakładanego planu, to powstanie największa obecnie elektrownia wiatrowa w Polsce. Zaplanowanych jest więcej wież i wiatraków niż w elektrowni w Margoninie.
W skład nowo powstającej farmy wiatraków wchodzić będzie 81 turbin wiatrowych. Każda z nich generować będzie moc od 2,5 MW do 2,75 MW. Jest to więcej niż w przypadku osiąganej mocy elektrowni wiatrowej w Margoninie. Zakończenie budowy inwestycji szacowane jest na 2020 rok z uwagi na szybkie postępy w pracach budowlanych.