Skąd pochodzi feng shui?

Nazwa Feng shui pochodzi od słów wiatr i woda. Oznacza, liczącą tysiące lat, sztukę aranżacji wnętrz. Według tej nauki można za pomocą niewielu zmian stworzyć takie wnętrze, w którym krążyć będzie dobra energia, zwana – chi. Ma ona zapewnić wszystkim domownikom pomyślność, dobre zdrowie, powodzenie w pracy, a także dobre samopoczucie.

Fengshui zakłada, że miejsce w którym mieszkamy pokazuje również nasze wnętrze, dlatego trzeba dbać o to, aby było ono jak najbardziej zharmonizowane. Chińska nauka mówi o tym, że cokolwiek dzieje się w naszym życiu, znajduje odzwierciedlenie w naszym mieszkaniu i odwrotnie. Dlatego musimy dbać o to, aby zniknęło z naszego życia i mieszkania wszystko to, co negatywnie wpływa na jakość naszego życia.

Siatka bagua – jak z niej skorzystać?

Feng shui opiera się na tak zwanej siatce bagua. Siatka bagua to schemat poszczególnych sfer życia ludzkiego, które odpowiadają poszczególnym częściom mieszkania. Aby sprawdzić co jest nie tak w naszym domu, należy narysować plan mieszkania i podzielić je na 9 równych części, pamiętając o tym, aby drzwi wejściowe były na samym dole siatki.

Każde z pól oznacza inną sferę życia, na którą można wpłynąć zmieniając coś we wskazanym obszarze. Pierwsze to kariera, drugie pole oznacza związki, trzecie - rodzinę i autorytety, czwarte bogactwo, piąte zdrowie, szóste pole ma związek z przyjaciółmi, siódme to twórczość (dzieci), ósme - wiedza, a dziewiąte odpowiada za uznanie i sławę.

Gdy nałożymy siatkę na nasze mieszkanie możemy sprawdzić, w którym z pomieszczeń warto coś zmienić. np. jeśli w naszym związku dzieje się coś nie tak to należy dokonać zmian w strefie związków. Trzeba pamiętać, że filozofia feng shui w domu nakazuje aby zmian tych dokonywać powoli i stopniowo.

Siatka Bagua - najlepsze narzędzie do aranżacji zgodnie z zasadami Feng Shui

Materiały w feng shui

Wszystko, co rozmieszczamy w danej sferze siatki bagua musi być przemyślane. Każdy materiał, wykorzystany do aranżacji wnętrza ma znaczenie. Metal, drewno czy ogień oznacza coś innego i musi łączyć się z odpowiednimi kolorami, aby można było w pełni korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Według zasad feng shui drewno powinno znaleźć się w pokoju dziecka, gdyż ma wpływ na kreatywność oraz rozwój. Drewno warto łączyć z kolorem zielonym. Woda w mieszkaniu odpowiada za sferę duchową oraz emocjonalną. Kolory, które wzmocnią jej działanie to czarny oraz inne ciemne kolory. Działanie wody potęgują również dodatki – przede wszystkim lustra.

Ogień to żywioł, który pozwala wydobyć z siebie umiejętności przywódcze. Aby wykorzystać ten żywioł w swoim mieszkaniu, należy wprowadzić dodatki takie jak świece czy elementy z motywami zwierzęcymi. Kolor tego żywiołu to oczywiście czerwony.

Kolory ziemi, brązy, zielenie i beże, a także meble o kwadratowym i prostokątnym kształcie wzmocnią w mieszkaniu żywioł ziemi. Ziemia ma wpływ na siłę fizyczną oraz zdrowie. Według fengshui metal zaś odpowiada za logikę, zdolność myślenia analitycznego oraz uwagę.  Dobrze więc zastosować go w przestrzeni, w której pracujemy i musimy intensywnie myśleć. Kolory to biel, szary. Działanie metalu wzmagają kształty owalne.

Feng shui – od czego zacząć zmiany w domu?

Sztuka aranżacji wnętrz – feng shui polega na tym, że urządzając mieszkanie musimy zwrócić uwagę po pierwsze – na sposób rozmieszczenia mebli, a po drugie na to, czy niczym nie zakłócamy dobrej energii. Fengshui mylnie kojarzy się wielu osobom jedynie z powieszeniem wietrznych dzwonków, czy rozmieszeniem w domu innych „magicznych” elementów. To o wiele bardziej skomplikowana filozofia, która pozwala na uporządkowanie nie tylko wnętrza, ale i samego siebie.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Oto zasady, które pomogą urządzić mieszkanie według fengshui:

1. Wszystko na swoim miejscu - W naszym mieszkaniu każda rzecz powinna mieć swoje miejsce i powinniśmy starać się utrzymywać stały porządek, odkładając ją tam, gdzie powinna być. Największe znaczenie ma to w kuchni i łazience, gdzie odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów pozwala na komfort użytkowania pomieszczenia, co według fengshui jest bardzo ważne.

2. Pozbądź się zbędnych przedmiotów - W każdym domu znajdują się stare, niepopatrzenie meble, które tylko zaburzają przestrzeń nikomu nie służąc. To samo dotyczy dekoracji, które w nadmiernej ilości rozpraszają uwagę i zbierają tylko niepotrzebny kurz. Warto pozbyć się tych rzeczy, gdyż pomoże to zapanować nad przestrzenią.

3. Zainwestuj w oświetlenie - Aby energia chi miała swobodny przepływ należy zapewnić duży dostęp światła. Najlepiej, aby było to światło słoneczne, dlatego warto maksymalnie odsłonić okna. Jeśli nie ma takiej możliwości to należy zainwestować w lampy o dużym natężeniu światła i obszernym zasięgu. 

3. Wietrz mieszkanie - Przepływ chi zależy również od tego, czy powietrze jest czyste i klarowne. Warto wietrzyć mieszkanie jak najczęściej, a także postawić w domu rośliny, które oczyszczą powietrze.

4. Odpowiednio ustaw meble - Ustawienie mebli jest bardzo ważne w fengshui. W dużej mierze wpływa to bowiem na nasze samopoczucie. Źle ustawione meble mogą zaburzać przestrzeń i utrudniać funkcjonowanie w domu. Kanapa nie powinna stać tyłem do drzwi, łóżko w naszej sypialni nie może być dostawione do ściany, uniemożliwiając wejście do niego z jednej strony, gdyż według fengshui wszystko powinno być jak najbardziej komfortowe. Krzesła i stół przy których jemy, ustawiamy przodem do drzwi wejściowych.

5. Zatrzymaj dobrą energię - Aby energia chi mogła krążyć swobodnie po naszym domu należy pamiętać o zamykaniu drzwi. Ważne jest również to, aby unikać w mieszkaniu ostrych kantów oraz krawędzi, które zaburzają przestrzeń.

6. Wybieraj naturalne materiały - Szczególnie ważne jest to, jeśli chodzi o sypialnię. Łóżko powinno być  wykonane z drewna, pościel tylko z naturalnych tkanin. Wtedy dobrze się wyśpimy.Feng shui w domu – dlaczego sprawia, że czujemy się dobrze?

Według starożytnej filozofii feng shui, problemy w naszym życiu mają związek z tym, jak mieszkamy. Zmiana kilku rzeczy takich jak ustawienie mebli czy wyrzucenie zbędnych rzeczy, może zapewnić nam powodzenie i szczęście w tej dziedzinie życia, która nie do końca się nam udaje.

Nawet jeśli nie do końca jesteśmy przekonani o sile fengshui to takie elementy jak harmonia i porządek przydadzą się w każdym domu. Zasady fengshui tak naprawdę są bardzo uniwersalne i mogą znaleźć zastosowanie w każdej przestrzeni. Stanowią też niebywałą pomoc w aranżacji wnętrza.

Urządzając mieszkanie zgodnie z tą starożytną filozofią możemy stworzyć funkcjonalne i komfortowe wnętrze, w którym każdy z domowników będzie czuł się dobrze, a także zapewnić sobie powodzenie w różnych sferach życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny