Fikus tępy - charakterystyka

Fikus tępy (Ficus microcarpa Ginseng) jest rośliną zaliczającą się do rodziny figowców, która przywędrowała do nas z terenów Afryki, Azji oraz Australii. Roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. Jej cechą charakterystyczną są zdrewniałe pędy, które wyginają się tworząc ciekawe kształty. Dodatkowo nad powierzchnią ziemi uwidaczniają się korzenie pokryte korą. Ficus microcarpa ginseng wyróżnia się także licznymi ciemnozielonymi liśćmi o lancetowatym kształcie.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że fikus tępy nie jest jedynym gatunkiem rośliny nadającym się na drzewko bonsai. Oprócz niego nadaje się również figowiec sprężysty. Jeżeli zaczniemy przycinać go od góry, to zaczną pojawiać się pędy boczne. Ciekawą odmianą figowca jest figowiec lirolistny, dorastający nawet do 3 metrów wysokości. Jego największą cechą charakterystyczną są oczywiście dość duże, zielone liście.

Ficus microcarpa ginseng - pielęgnacja

Fikus bonsai jest bardzo łatwy w uprawie. Jednak należy koniecznie pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków, tak aby na pewno móc cieszyć się pięknymi i dorodnymi liśćmi. Przede wszystkim stanowisko powinno być jasne, ale drzewko bonsai nie może być wystawione na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Istotne jest, aby w okresie wiosenno-letnim zadbać o odpowiednie nawożenie. Jeżeli chodzi o podłoże, to gleba powinna być żyzna. Chociaż doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów.

Pielęgnacja fikusa, to również odpowiednie przycinanie. Jak już wiemy, z tego gatunku figowca można uzyskać drzewko bonsai. Przycinanie można przeprowadzać całym rokiem. Jednak opanowanie tej sztuki wcale nie jest takie proste. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup już uformowanego drzewka. Fikus bonsai najlepiej odnajduje się w pomieszczeniach, w których panuje odpowiednia wilgotność powietrza. Dlatego dobrze jest umieścić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza.

Roboty koszące do trawy - super ceny

Ficus microcarpa ginseng figowiec tępy w doniczkach w sklepie, a także uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma Ficus microcarpa ginseng figowiec tępy, czyli uprawa i porady

Nieodpowiednia pielęgnacja niestety może przyczynić się do tego, że fikus bonsai zacznie gubić liście. Należy koniecznie pamiętać o tym, że błędy popełniane w uprawie, będą skutkować nagłym zrzucaniem liści. Do takich nieprzychylnych warunków zaliczymy między innymi przeciągi oraz nagłe wahania temperatury. Dodatkowo przed wprowadzeniem rośliny do domu, dobrze jest się zastanowić nad wyborem ostatecznego stanowiska, ponieważ ficus microcarpa ginseng źle znosi zmianę miejsca. Jeżeli roślina będzie narażona na zbyt silne promieniowanie słoneczne, to zauważymy żółknące liście. Natomiast pojawienie się różnych szkodników może świadczyć o tym, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho oraz gorąco. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ficusie bonsai.

Jak podlewać fikusa?

Decydując się na to, aby fikus bonsai dekorował nasze mieszkanie, to powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób podlewać roślinę. Warto skupić się na regularnym podlewaniu. Jeden lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczą, aby roślina była odpowiednio nawodniona. Musimy zadbać o to, aby gleba nie była zbyt sucha, a także zbyt mokra. Jeżeli będziemy podlewać fikusa zbyt często, to możemy doprowadzić do gnicia korzeni.

Pojawiające się żółte liście mogą świadczyć o tym, że fikus bonsai ma zbyt sucho lub zbyt mokro. Wtedy dokładnie musimy sprawdzić stan nawodnienia rośliny, aby nie doprowadzić do jej zniszczenia. Jak już wcześniej wspomniano, roślina uwielbia podwyższoną wilgotność powietrza. W związku z tym warto ustawić ją w pobliżu nawilżacza powietrza lub po prostu zadbać o jej regularne spryskiwanie. Roślina odwdzięczy się bujnym i zielonym ulistnieniem.Drzewko bonsai fikus - ceny

Jeżeli po zapoznaniu się ze wszystkimi zasadami prawidłowej pielęgnacji nadal chcemy, aby fikus bonsai gościł w naszym domu, to dobrze jest zapoznać się z orientacyjnymi cenami sadzonek. W poniższym zestawieniu będą znajdować się propozycje nie tylko ceny opisywanej odmiany, ale również pozostałych gatunków figowca, które cieszą się dużą popularnością.

Przykładowe ceny popularnych odmian fikusów

Nazwa produktu

Cena

Bonsai Ficus Ginseng 90 cm

Cena od 139,00 zł

Bonsai Ficus Ginseng 35 cm

Cena od 85,00 zł

Bonsai Ficus Ginseng 45 cm

Cena od 129,00 zł

Figowiec sprężysty MIX 35 cm

12,95 zł

Figowiec sprężysty (Ficus elastica), wys. 35 cm, donica 12 cm

17,99 zł

Figowiec sprężysty (Ficus elastica abidjan) wys. 40 cm, donica 14 cm

25,99 zł

Figowiec lirolistny 60 cm

129,00 zł

Figowiec lirolistny 35 cm

45,00 zł

Fikus Elastika Robusta 60 cm

45,99 zł

Figowiec lirolistny Lyrata

71,99 zł

Fikus Benjamina Daniella 70 cm

61,99 zł

Fikus Ficus Lyrata Dębolistny 60 cm

71,99 zł

Fikus Elastika Melany 60 cm

72,99 zł

Fikus wąskolistny Alii 70 cm

79,99 zł

Fikus Moklame 70 cm

94,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny