Fikus doniczkowy - odmiany, hodowla, pielęgnacja, przesadzanie, podlewanie

Jak wnieść egzotyczny klimat do domu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Składają się na nią dwa słowa, fikus doniczkowy. Ta roślina, znana też pod nazwą figowiec, cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Każdy, kto chce sprowadzić ją do domu powinien dowiedzieć się jak hodować i jak przesadzić fikusa.

Fikus w doniczce – charakterystyka i odmiany

Fikus, występujący też pod nazwą figowiec, to duże drzewo lub krzew z rodziny morwowatych. Niektóre jego odmiany mogą osiągać nawet 30 metrów wysokości. W środowisku naturalnym rośnie w tropikalnej części Azji, Australii i wysp Oceanii. Rozwija się też na zachodnich obszarach Afryki. Tylko nieliczne gatunki występują w basenie Morza Śródziemnego, najczęściej jest to figowiec pospolity.

W naszej strefie klimatycznej fikusy można uprawiać jedynie w doniczce. W domach nie osiągają tak monstrualnych rozmiarów. Najczęściej przybierają formę krzewów lub pnączy. Ich cechą charakterystyczną są ozdobne liście. Są spore, dorastają nawet do 30-40 cm długości. Mają błyszczącą, gładką powierzchnię. Kolor zależy od wieku figowca, u młodszych okazów liście są bordowe. Starsze rośliny przybierają kolor zielony.

Fikus doniczkowy uprawiany w domach to najczęściej odmiana sprężysta. Pochodzi z Indii, w warunkach pokojowych dorasta do 2-3 metrów wysokości. Zazwyczaj rozwija się w formie pojedynczego, grubego pędu. Wytwarza duże liście o owalnym kształcie, ich długość sięga 20 cm, choć zdarzają się dłuższe.

Równie wielkim uznaniem cieszy się fikus Benjamina. Jest to duży, rozłożysty krzew. Który może imponować wysokością. W dobrych warunkach czasem osiąga 3-4 metry. Na ogół jest jednak znacznie niższy.

Fikus Benjamina cechuje się sporą liczbą rozgałęzionych, zdrewniałych pędów. Na nich pojawiają się niewielkie lancetowate liście. To właśnie one mają największą wartość ozdobną. Są ciemnozielone z jasną, białą lub żółtą obwódką.

Fikus doniczkowy – stanowisko i wymagania

Figowiec to krzew ozdobny, który w naszym klimacie rozwija się wyłącznie w doniczce. Zarówno fikus Benjamina jak i odmiana sprężysta, mają duże wymagania, jeśli chodzi o temperaturę. Najlepiej, gdy utrzymuje się w okolicach 20°C. Warto też wiedzieć, że zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura nie jest zalecana. Wtedy fikus może obumrzeć.

Te rośliny doniczkowe lubią dużą ilość światła. Zatem kwiat powinien znajdować się na nasłonecznionym stanowisku. Odmiana sprężysta w zasadzie nie ma dodatkowych wymagań pod tym względem. Fikus Benjamina jest nieco bardziej kapryśny. Jeżeli nie dostanie wystarczającej ilości światła zacznie gubić liście. Nie można go też przestawiać, ponieważ przyzwyczaja się do kąta padania promieni słonecznych.

Jako, że fikus w doniczce to spora roślina, trzeba przygotować dla niej dużo miejsca. Co ważne donica, w której się rozwija też powinna mieć odpowiedni rozmiar. Po spełnieniu wymagań stanowiskowych pozostaje dobrze prowadzona uprawa i pielęgnacja.

Porady jak hodować fikusa

Fikusy to rośliny doniczkowe wykazujące duże zapotrzebowanie na wodę. Latem podlewa się je dwa razy w tygodniu. W okresie zimowym wystarczy tylko raz na tydzień. Najlepsza do tego celu jest przegotowana woda. Co ważne ten kwiat nie toleruje kurzu, więc jego liście należy przecierać zwilżoną ściereczką. Starsza roślina może też wymagać zraszania za pomocą rozpylacza.

Porady jak hodować figowiec nie byłyby kompletne bez kilku słów na temat gleby. W doniczce musi znajdować się przepuszczalna i żyzna ziemia. By utrzymać ten stan potrzebne jest nawożenie przynajmniej raz w miesiącu. Zalecane są nawozy wieloskładnikowe, zawierają łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Aplikuje się je w małych dawkach. Zbyt duża ilość nawozu uszkodzi te rośliny doniczkowe.

Jak widać fikus doniczkowy nie jest wymagający pod kątem uprawy. To między innymi dzięki temu stał się tak popularny. Gdy wiedza jak hodować tę roślinę zostanie przyswojona można przejść do następnego kroku. Kolejny etap to oczywiście pielęgnacja.

Fikus w doniczce – pielęgnacja

Figowiec to kwiat w doniczce, który nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów. Pielęgnacja sprowadza się, więc do dwóch czynności. Pierwszą z nich jest przycinanie. W przypadku odmiany sprężystej nie jest absolutnie konieczne. Stanowi raczej jedną z opcji gdyż akurat ta roślina nie za bardzo lubi cięcie. Mimo tego trzeba usuwać liście suche i zniszczone przez choroby. Ten kwiat rośnie szybko, więc można też go skracać.

Jeżeli chodzi o fikus Benjamina to przycinanie mu nie szkodzi. Można przeprowadzać je dość regularnie. Figowiec szybko się regeneruje, co jest kolejną zaletą. Co ciekawe, niektóre okazy formuje się tak samo jak drzewka bonsai.

Trzeba też wiedzieć jak przesadzić fikusa. Ta czynność to drugi z zabiegów pielęgnacyjnych. Te rośliny doniczkowe rozwijają się bardzo szybko. Rozrastające się korzenie potrzebują coraz więcej miejsca. Dlatego też zmiana doniczki staje się koniecznością. Jeszcze przed rozpoczęciem tego procesu należy dowiedzieć się jak przesadzić fikusa by nie uległ uszkodzeniu.

Bardzo ważną sprawą jest przestrzeganie terminów zmiany ziemi figowca. Młode rośliny przesadza się, co rok. Doniczki, w których się je umieszcza mogą być tylko o rozmiar większe. Dłużej uprawiane okazy przesadza się raz na kilka lat. Gdy roślina znacznie zwiększa swoje rozmiary jest to znak, że opisywany zabieg jest potrzebny. Jeżeli przyrost nie jest duży wystarczy na wiosnę wymienić górną warstwę ziemi. To wszystko w kwestii tego jak przesadzić fikusa.

Jest wiele roślin nadających się do hodowania w domu. Mniej lub bardziej egzotyczne gatunki zdobywają powodzenie. Jednakże fikus w doniczce od lat cieszy się popularnością. Wpływa na nią klika czynników.

Po pierwsze ten kwiat odznacza się niezaprzeczalnymi walorami dekoracyjnymi. Jest w stanie ożywić każde wnętrze. Po drugie uprawa figowca nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy zapewnić mu sporą ilość światła i dobre nasłonecznienie. Pielęgnacja sprowadza się do przesadzania i przycinania. To wszystko czyni z fikusa bardzo przyjazną roślinę.