Filtr HEPA - dlaczego taki ważny?
Filtr HEPA wykorzystywany jest dzisiaj w bardzo wielu urządzeniach i akcesoriach. Znaleźć do można w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza, a także maskach antysmogowych. Jak się jednak okazuje, filtr HEPA występuje w wielu wersjach i nie wszystkie są sobie równe.
Co to jest filtr HEPA?
Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) to wysokosprawny filtr powietrza posiadający bardzo ciekawą historię – został stworzony przez NASA. W pierwotnym założeniu miał bowiem chronić przed promieniowaniem radioaktywnym, jednak z czasem okazało się, że jego zastosowanie może mieć bardziej codzienny wymiar. W praktyce filtry HEPA doskonale sprawdzają się w walce z kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami. Obecnie stosuje się je przede wszystkim w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza oraz instalacjach klimatyzacyjnych.
Jak wygląda filtr HEPA?
Filtr HEPA składa się z trzech warstw połączonych za pomocą syntetycznej żywicy. Stosowane do ich produkcji spiekane szkło powoduje, że są to filtry wyjątkowo szczelne. Nie przepuszczają bowiem one zanieczyszczeń większych niż 0,3 µm. Portal Dom w porządku podkreśla, że z tego też powodu filtry HEPA są obecnie niezastąpione w walce ze smogiem na zewnątrz (maski antysmogowe), jak i wewnątrz (oczyszczacze powietrza, odkurzacze).
Filtry HEPA radzą sobie bowiem z MPPS (Most Penetrating Particle Size), czyli cząsteczkami o najbardziej penetrującym rozmiarze. Są one trudniejsze do zatrzymania niż te o rozmiarze 0,1 µm.
Klasy filtrów HEPA
Filtry HEPA definiowane są obecnie w oparciu o ustalony 10 lat temu system oznaczeń. Nie funkcjonują już nazwy HEPA 10, 11 lub 12. Zamiast nich pojawiły się określenia EPA E10, EPA E11 i EPA E12. HEPA występuje dopiero przy wyższej jakości filtrów (od HEPA 13). Warto zwracać uwagę na te oznaczenia, ponieważ to one definiują skuteczność danego filtra:
- EPA E10: zatrzymuje cząsteczki o rozmiarze 0,4 µm; filtry o ogólnej skuteczności na poziomie 85%;
- EPA E11: zatrzymuje cząsteczki o rozmiarze 0,4 µm; posiadają wyższą skuteczność całkowitą 95%;
- EPA E12: zatrzymuje cząsteczki o rozmiarze 0,1 µm (ale bez 0,3 µm); skuteczność całkowita to 99,5%;
- HEPA H13: zatrzymuje cząsteczki o rozmiarze 0,3 µm; skuteczność to 99,95%;
- HEPA H14: zatrzymuje cząsteczki o rozmiarze 0,3 µm; skuteczność wynosi 99,975%.
W niektórych sprzętach AGD wykorzystywane są filtry typu ULPA, charakteryzujące się jeszcze większą skutecznością niż HEPA H14. Do domowego użytku w zupełności wystarcza filtr HEPA H13 lub HEPA H14, który gwarantuje skuteczność na poziomie prawie 100%. Jest to szczególnie ważny parametr w przypadku odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza, które mają za zadanie zatrzymywać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.
artykuł sponsorowany