Filtr paliwa w samochodzie - zastosowanie, właściwości wymiana
Czyste paliwo to jeden z wyznaczników gwarancji bezawaryjnej jazdy samochodem. Bez względu na rodzaj paliwa, jaki dostarczany jest do silnika, musi być ono pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Właśnie w tym celu w pojazdach montuje się filtry paliwa. Jeżeli interesuje Cię temat związany z filtrem paliwa w pojeździe, dobrze trafiłeś. W tym poradniku znajdziesz wiele ciekawych informacji. Przeczytaj!
Podstawowe informacje o filtrach paliwa
Instaluje się je w wielu rodzajach pojazdów i ich zadaniem jest oczyszczanie paliw z zanieczyszczeń (cząstek stałych). Pompa paliwa, która zasysa benzynę lub olej napędowy wytwarza wir. Ten zaś podnosi np. brud z dna zbiornika, który następnie płynie przewodami paliwowymi.
Co ciekawe, w silnikach wysokoprężnych (diesla), dane rozwiązanie nie może zostać zastosowane, głównie z uwagi na znacznie wyższą lepkość oleju napędowego od wody. Dlatego w silnikach diesla montuje się tzw. filtry z odwadniaczem. Przeważnie w filtrach przeznaczonych dla aut z silnikami diesla zastosowane są również systemy wielostopniowej filtracji, co przekłada się na wydłużony okres działania danej części oraz na lepsze wyłapywanie zanieczyszczeń w paliwie.
Jakie zanieczyszczenia zatrzymują filtry paliwa
Omawiane urządzenie zatrzymuje przede wszystkim zanieczyszczenia stałe, do których należą m.in.:
- opiłki metalu,
- kurz,
- rdza,
- piasek
i inne. Ponadto wymienioną wcześniej wodę, jak również cząsteczki żywiczne (w przypadku diesli), które powstają w wyniku utleniania oleju napędowego.
Zarówno w silnikach benzynowych, jak i dieslach, paliwo poddawane jest filtracji, jednak ze szczególnym naciskiem na silniki wysokoprężne, gdyż właśnie dla nich zanieczyszczenia są znacznie groźniejsze.
Budowa filtra paliwa
Filtr paliwa zbudowany jest z odpornej na uszkodzenia mechaniczne blachy. Ponadto dana część jest także odporna na korozję. Filtr wyglądem przypomina puszkę, jest zazwyczaj w srebrnym, lub czarnym kolorze. Cechą charakterystyczną są przewody paliwowe wystające po obydwu stronach lub gwint, na który przykręca się filtr (w zależności od rodzajów).
Okazuje się, że filtr paliwa może być jedno lub wielorazowy. Pod pierwszą nazwą kryje się to, że wymianie podlega cała część (cały filtr). W drugiej natomiast chodzi o to, że można wymienić sam wkład filtra paliwa (medium filtracyjne), a obudowa zostaje oryginalna.
Filtr paliwa najczęściej umieszczany jest w bliskich okolicach ściany grodziowej komory silnika lub kielichów — jednak jest to zależne od modelu pojazdu i zastosowanego silnika. Np. w autach starszego typu, dana część może być umieszczona przy zbiorniku paliwa.
Rodzaje filtrów paliwa
Wyróżnić można kilka rodzajów filtrów, które montuje się w różnych pojazdach. Należą do nich:
- Filtr paliwa z czujnikiem wody — wykrywa on wodę, zawartą w paliwach.
- Filtr paliwa z odstojnikiem — dzięki zastosowaniu odstojnika gromadzona jest w nim woda, którą filtr wyłapuje z paliwa.
- Filtr paliwa z magnesem — magnes zamontowany wewnątrz filtra, wyłapuje drobinki metalu.
- Filtra paliwa z podgrzewaczem — jest to bardzo dobre rozwiązanie dla silników wysokoprężnych. Ogrzewa on olej silnikowy, dzięki czemu nie występuje wytrącanie się parafiny z paliwa w niskich temperaturach. Rozruch silnika jest łatwiejszy.
- Filtra paliwa z zaworem zwrotnym — działa on w taki sposób, że zapobiega cofaniu się paliwa z układu.
Jeżeli chodzi o konstrukcję filtrów, wymienić można rodzaje takie jak:
- Filtra paliwa przewodowy — jeden z najpopularniejszych, gdzie z obydwu stron wychodzą końcówki przewodów paliwowych. Filtr wyglądem nawiązuje do puszki.
- Filtra paliwa z gwintem (przykręcany) — charakteryzuje się gwintem, dzięki któremu można go zamontować w samochodzie. Wyglądem bardzo przypomina puszkę. Jest to również popularny rodzaj filtra paliwa.
- Filtra paliwa znajdujący się w zbiorniku — montuje się go wewnątrz zbiornika paliwa, tuż przy pompie.
- Wkład filtra paliwa — swoje zastosowanie znajduje w filtrach wielorazowych. Ten rodzaj stosowany jest przeważnie w silnikach wysokoprężnych.
Wymiana filtrów paliwa — co należy wiedzieć
Poprzez niepoprawnie działający filtr paliwa, można narazić się na poważne szkody w samochodzie. Niektóre delikatne części, jak np. wtryskiwacze są bardzo czułe na złą jakość paliw, dlatego tak bardzo ważnym jest regularna wymiana filtra paliwa.
Każdy pojazd posiada specjalne wytyczne związane z zastosowaniem i wymianą omawianej części. Ponadto wymiana zależna jest od ilości przejechanych kilometrów, czy sposobu eksploatacji samochodów. Najlepiej wybierać oryginalne filtry, jednak stosując zamienniki, zawsze należy stawiać na produkty najlepszej jakości i wybierać odpowiedni typ filtra. Szeroką ofertę filtrów możesz sprawdzić tutaj https://hp-sc.pl/pol_m_Filtry-327.html
Kiedy wymienia się filtr paliwa w danych silnikach
Jak wiele pojazdów i zamontowanych w nich silników, tak wiele wytycznych wobec wymiany filtrów. Dlatego warto wiedzieć, że:
- Silnik benzynowy — wymiana powinna być przeprowadzana nie rzadziej jak co około 100 tysięcy kilometrów bądź co 5 lat.
- Silnik diesla — wymiana powinna być przeprowadzana znacznie częściej, bo nie rzadziej niż co 20 tysięcy kilometrów.
Dane zalecenia lepiej przestrzegać zgodnie z wytycznymi. Ponadto wielu ekspertów motoryzacyjnych zaleca zapobiegawczo wymieniać filtr raz do roku — nawet jeżeli limit kilometrów nie został przekroczony. Kupując filtr, należy dokładnie wiedzieć, które rodzaje przeznaczone są dla danego pojazdu. Z reguły bez problemu przy zakupie zostanie to sprawdzone w odpowiednim katalogu.
Czy wymianę filtra można zrobić samodzielnie?
Okazuje się, że tak, jednak jest do tego potrzebna odpowiednia wiedza i doświadczenie, aby niczego w aucie nie uszkodzić. Jeżeli nie mamy doświadczenia, konieczna będzie pomoc mechanika, który wymianę przeprowadzi fachowo. Wymiana filtra i dbanie o cały układ paliwowy, są niezwykle istotnymi sprawami, jeżeli chcemy cieszyć się sprawnym samochodem.
Podsumowanie
Bez względu na to, czy masz samochód z silnikiem diesla lub benzynowym, wymiana filtra paliwowego jest bardzo ważnym aspektem. Nie warto z tą czynnością zwlekać, gdyż sam filtr zazwyczaj nie jest drogi, a pozwala uniknąć wielu znacznie bardziej kosztownych awarii, do których można doprowadzić poprzez zaniedbywanie wymian! Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtry paliwa w samochodach!
artykuł sponsorowany