Filtry wody - rodzaje, ceny, sposoby montażu, porady

Gdzie warto zastosować domowe filtry wody? Przede wszystkim w gospodarstwach korzystający z własnych studni. Pochodzącą z nich wodę trzeba uzdatnić by nadawała się do użytku. Co ważne, w budynkach zaopatrywanych przez wodociągi filtry również się przydadzą. Woda z sieci, choć oczyszczana, nadal zwiera chlor i często jest twarda. Pierwszy składnik szkodzi ludzkiemu zdrowiu a drugi sprzętowi AGD. Zatem dobrze jest poznać rodzaje filtrów i dopasować element do swoich potrzeb.

Filtrowanie wody pitnej i użytkowej

Przed opisaniem filtrów trzeba zająć się tematem bezpośrednio z nimi związanym. Jest nim proces uzdatniania wody pitnej i użytkowej. Polegający na sprawieniu by zanieczyszczona ciecz mogła być wykorzystywana w danym celu. W tym przypadku chodzi o jej picie, gotowanie, mycie naczyń, kąpiele. Istnieją różne sposoby uzdatniania dopasowywane do związków znajdujących się w wodzie. Najpierw, więc trzeba przeprowadzić analizę fizykochemiczną, która ustali skład cieczy. Następnie przeprowadza się zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie, odwróconą osmozę lub dezynfekcją. Każdy z procesów wspomagają dobrej jakości filtry domowe.

Powszechnie dostępne filtry wody są elementami przeważnie składającymi się z błon lub warstw. Zaprojektowano je tak by spełniały bardzo ważne zadanie. Na co już wskazuje nazwa, mają usuwać z wody zanieczyszczenia niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. W podstawowej wersji filtry zatrzymują stałe drobiny. Mające nawet 1 mikron wielkości. Inne rodzaje są w stanie wyłapać zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne. Nie przepuszczają pestycydów, wirusów i bakterii. Dobrze sobie radzą z metalami ciężkimi. Warto, zatem zamontować je w instalacji domowej. Przy wyborze elementu trzeba brać pod uwagę pewne parametry.

Kupując filtry do domu należy zwracać uwagę na ich wydajność. Szybkość filtrowania i ilość oczyszczonej wody musi być dopasowana do zużycia. Inny element sprawdzi się w wielodzietnej rodzinie a inny u osób mieszkających samemu. Kolejna kwestia to żywotność wkładów w filtrach. Warto inwestować w takie, których nie trzeba zbyt często wymieniać. Ważne też by dobrać oczyszczacz do rozmiaru przyłącza wody. Rzecz jasna nie bez znaczenia jest cena. Najlepiej, gdy jest atrakcyjna, ale nie należy sięgać po produkty z najniższej półki. Więcej o uzdatnianiu wody w domach i nie tylko opowiadamy na naszej stronie.

Filtry w instalacji domowej

Filtry do wody używanej w domach występują w wielu rodzajach. Różnią się sposobem i miejscem zamontowania oraz elementem oczyszczającym. Na początek zajmiemy się pierwszym z kryteriów podziału. Biorąc pod uwagę lokalizację ciekawym elementem jest narurowy filtr centralny. Montuje się go na wejściu wody do instalacji, zaraz przy głównym liczniku. Wtedy w każdym ujściu znajduje się oczyszczona ciecz. Kolejne opcje to wersje podzlewozmywakowe i montowane na wlotach wody do pralek czy zmywarek. Istnieje także niejeden filtr zakładany bezpośrednio na kran. Tak jak i odmiany wolnostojące zajmujące miejsce na blacie kuchennym.

Filtr centralny zakładany na wejściu do instalacji, tak jak i inne wersje, spełnia swe zadanie na różne sposoby. Podstawą jest mechaniczny oczyszczacz siatkowy. Usuwa z wody zanieczyszczenia stałe. Niestety nie zatrzymuje pierwiastków niebezpiecznych dla zdrowia. I nie zmiękcza wody docierającej do kranów. Dlatego nie funkcjonuje samodzielnie tylko wchodzi w skład większego systemu. Sam filtr często jest wyposażony w wymienne wkłady z metalowej siatki. Część modeli wykorzystuje także sznurek. Ci ciekawe, nie są to jedyne dostępne elementy mechaniczne. W sklepach można znaleźć modele stosujące jeszcze inne rozwiązania.

Opisywane filtry wyposaża się w błony z włókniny polipropylenowej. Jeszcze inne są wypełnione różnymi materiałami filtrującymi. Najczęściej jest to piasek, granit i kremazyt. Można jeszcze spotkać wyroby wykorzystujące wkłady stałe. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Wsparciem dla oczyszczania mechanicznego są filtry węglowe. Wyłapują chlor, substancje organiczne, fenole i kamień. Stosuje się je w nakładkach na kran, pod zlewozmywakami i innych ujściach wody. Informacje o wymienionych filtrach i ceny znajdują się w innych artykułach na naszej stronie.

Skuteczne filtry wody do domu

Do wielu domów dopływa twarda woda. Źle działa na skórę domowników i urządzenia AGD. Tworzy osad w pralkach i zmywarkach, co może doprowadzić do ich uszkodzenia. Znajdujący się w wodzie wapń osadza się w rurach i urządzeniach sanitarnych. Z tymi problemami poradzą sobie zmiękczacze montowane przy głównym liczniku lub na końcu instalacji. Jak działają? Proces zmiękczania polega na zmianie jonów wapnia i magnezu w jony sodu. Cena opisanych elementów jest zróżnicowana. Za wersje kompaktowe i jednopunktowe trzeba zapłacić 100-200 zł. Natomiast zaawansowane modele kosztują minimum 1500 zł.

Kolejny rodzaj filtrów najczęściej montuje się w domach zaopatrywanych w wodę ze studni. Chodzi tu o wydajne odżelaziacze i odmanganiacze. Co już sugeruje ich nazwa zmniejszają stężenie manganu i żelaza. Dzięki nim woda nie jest mętna i nie ma podejrzanego koloru. Przy okazji trzeba wiedzieć, że nie zmiękczają wody. Niektóre filtry tego typu można montować na kranach i pod zlewami. Inne należy umieszczać w odpowiedniej kolejności. Najpierw filtr mechaniczny siatkowy czy inny, potem odmanganiacz a na końcu zmiękczacz. Ile kosztują elementy opisywane w tym akapicie? Cena dobrych modeli rozpoczyna się w okolicach 800 zł.

Najskuteczniejsze egzemplarze reprezentują filtry domowe odwróconej osmozy. Pod względem wydajności przegrywają z odmianami opisanymi wcześniej. Jednakże są od nich znacznie skuteczniejsze. Usuwają, bowiem niemal wszystkie związki i zawiesiny znajdujące się w wodzie. Poradzą sobie także z pierwiastkami promieniotwórczymi, wirusami i bakteriami. Tak dokładne filtrowanie ma jednak pewną wadę. Niejako przy okazji pozbawia wodę składników mineralnych pożytecznych dla ludzkiego zdrowia. Znacznie rozszerzone opisy filtrów wody można znaleźć na naszej stronie.