Finisz budowy wymarzonego domu czyli czas na wybór funkcjonalnego ogrodzenia
Aranżacja przestrzeni dookoła posesji to w zasadzie finisz budowy wymarzonego domu. Ostatnie kroki przed metą są niezwykle ważne, bo przesądzają o percepcji wizualnej całości posesji. Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. Materiałów, z których można je wykonać jest naprawdę sporo. Jak zatem wznieść je szybko i prosto, a przy tym z gwarancją trwałości i efektownego wyglądu?
Do wyboru mamy wiele opcji. Ogrodzenie możemy zbudować z naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, ale także z tworzyw sztucznych. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju gotowych paneli ogrodzeniowych i ogrodzeń modułowych. Biorąc pod uwagę wypadkową takich cech, jak trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość budowy, a przy tym stylowy wygląd oraz atrakcyjną cenę, warto rozważyć elementy betonowe. Nie wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym zachowują efektowny wygląd przez długie lata. Oprócz „niezawodności” ich niewątpliwą zaletą jest również ciekawy design.
Modny i nowoczesny look
W nowoczesnych projektach przestrzeni wokół domu doskonale sprawdzają się pustaki betonowe o geometrycznym, prostokątnym kształcie i gładkiej fakturze. Tego rodzaju ogrodzenia są bardzo popularne w minimalistycznych aranżacjach, w których projektanci stawiają na bestsellerowy „betonowy” wygląd. Do stworzenia ogrodzenia w tym stylu idealnie nadają się pustaki Murro.
Posiadają modną formę smukłego prostopadłościanu o wymiarze podstawy 20x50,4 cm i wysokości 20 cm. Do minimalistycznych aranżacji najlepiej pasują pełne kolory – grafitowy i stalowy.
Murro świetnie sprawdza się również tam, gdzie mile widziany jest wygląd naturalnego kamienia, ponieważ doskonale imituje jego niejednorodny koloryt. Za ten efekt odpowiadają melanże kolorystyczne łączące kilka barw: nerino (biało-szaro-czarny) oraz latte (biało-jasno-piaskowy).
Pierwsze trzy kolory doskonale sprawdzają się w ogrodzeniach posesji zaaranżowanych w stylach: nowoczesnym, skandynawskim oraz japońskim. Ostatnia barwa czyli latte pozwala stworzyć atrakcyjne wizualnie ogrodzenie dla cechujących się elegancją i ponadczasowością posesji w stylu klasycznym.
https://polbruk.pl/produkty/p2801~system-ogrodzen-murro
Podobny efekt ogrodzenia zbudowanego z „betonowych” prostopadłościanów możemy uzyskać wykorzystując pustaki ogrodzeniowe Neo. Mają również gładką fakturę, ale są nieco dłuższe i niższe niż Murro, bo posiadają 60 cm długości i wysokość 10 cm. Co ciekawe, mogą one także posłużyć do budowy oryginalnych i wyjątkowych elementów małej architektury.
Z elementów Neo możemy stworzyć supernowoczesne meble ogrodowe, ba … nawet kompletną strefę relaksu w ogrodzie czyli wygodne siedziska, grilla i fontannę. Spójność ogrodzenia i elementów małej architektury ogrodowej bez wątpienia wpłynie korzystnie na projekt i doda aranżacji elegancji.
Kamienne inspiracje
W bardziej tradycyjnych projektach przestrzeni wokół domu, dużym zainteresowaniem cieszą się z kolei ogrodzenia wykonane z betonowych pustaków doskonale imitujących kamień, ale dużo tańszych niż naturalny surowiec. Budują one przytulny klimat i doskonale pasują do posesji utrzymanych w klasycznym stylu. Oprócz odpowiedniej barwy pustaków ogrodzeniowych, która może nasuwać skojarzenia z naturalnym kamieniem, do dyspozycji mamy też fakturę betonowych elementów przypominającą swoim wyglądem ciosany, nieregularny kamień. Nosi ona nazwę faktury łamanej. Przykładem ogrodzenia doskonale imitującego kamienny mur jest system ogrodzeniowy Antara II. Składają się na niego pustaki o łamanej fakturze i wymiarze 40x18 cm oraz wysokości 20 cm, a także dwa rodzaje daszków wykończeniowych, płaski o wysokości 5,5 cm lub dwuspadowy o wysokości 7 cm. Elementy Antara II są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Pierwsze dwie to szarości, grafitowy i nerino oraz bardzo jasny odcień paloma, a także ciepły latte kojarzący się z klimatem śródziemnomorskim. Co ciekawe pustaki Antara II w szarościach, które zwyczajowo są kojarzone ze stylem nowoczesnym świetnie komponują się również z minimalistycznymi aranżacjami, w których stanowią oryginalny element stylistyczny przełamujący konwencję.
https://polbruk.pl/produkty/p2277~system-ogrodzen-antara-ii
Podstawowe dylematy projektowe
Podstawowym dylematem, oprócz designu ogrodzenia, jest jego wzór. Do wyboru mamy wzór ażurowy i pełny. W ogrodzeniu ażurowym charakteryzującym się otwartą formułą, pomiędzy słupki zbudowane z elementów betonowych montuje się przęsła wykonane z metalu, drewna czy innych materiałów.
Ten rodzaj ogrodzenia zapewnia szeroki dopływ światła do ogrodu, ale zdecydowanie mniejszą ochronę prywatności w porównaniu z ogrodzeniem pełnym. Pełne ogrodzenie to zazwyczaj lity mur, który ogranicza co prawda swobodny dostęp promieni słonecznych, ale tworzy barierę akustyczną dla hałasu dobiegającego z ulicy oraz ochronę przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.
Ogrodzenie zawsze należy dobrać do indywidulanych preferencji. Wybór wariantu ażurowego lub pełnego najczęściej jest podyktowany położeniem nieruchomości - jeśli dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy, to bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie ogrodzenie pełne. Wiele wątpliwości budzi też wysokość ogrodzenia. Prawo budowlane w Polsce zezwala na budowę ogrodzenia do wysokości 220 cm. W przypadku mniejszych działek, na których ogrodzenie budowane jest blisko domu, zalecana jest wysokość 150-155 cm. Do tej wysokości dopasowane są wymiary standardowych elementów ogrodzeniowych takich jak panele ogrodzeniowe czy metalowe siatki. Przy wyborze wariantu ażurowego łatwiej jest zatem dobrać wypełnienia pomiędzy słupki. W przypadku dużych działek rekomenduje się natomiast wyższe ogrodzenie 160-170 cm i bardziej rozbudowane słupki.
Etapy budowy ogrodzenia z pustaków betonowych
Ogrodzenia z pustaków betonowych są łatwe i szybkie w budowie, ale warunkiem jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Pierwszym etapem jest wytyczenie ogrodzenia w terenie z uwzględnieniem rozmieszczenia bramy, furtek i wiaty śmietnikowej. Następnie trzeba wykonać fundament o szerokości minimum 30 cm i na głębokość równą strefie przemarzania gruntu, z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Zadaniem szczelin dylatacyjnych jest ochrona ogrodzenia przed zmienną wilgotnością, temperaturą czy osiadaniem jego elementów. Po 24 godzinach należy wykonać szalunki ławy żelbetowej. Wysokość ławy powinna wynosić minimum 30 cm. Należy w niej umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków w przypadku ogrodzenia ażurowego. Gdy zakładamy budowę ogrodzenia w formie pełnego muru, zbrojenie pionowe nie jest konieczne. Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Kolejnym etapem jest wykonanie izolacji poziomej, która zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od dołu. Na koniec pozostaje już tylko montaż ogrodzenia i połączenie bloczków na mokro z użyciem zaprawy. Podczas budowy trzeba pamiętać o umieszczeniu w murze odpowiednich mocowań umożliwiających osadzenie bramy czy furtki, a w przypadku ogrodzeń ażurowych również elementów, do których zamontujemy przęsła. Na szczycie ogrodzenia należy umieścić daszki, które chronią je przed warunkami atmosferycznymi, a przy tym pełnią również funkcję dekoracyjną.
Kalkulator ogrodzeń czyli bezpłatne narzędzie do samodzielnego projektu
Ogrodzenie możemy samodzielnie zaprojektować przy pomocy "Kalkulatora ogrodzeń". Jest to bezpłatne i intuicyjne narzędzie, która umożliwia narysowanie schematu ogrodzenia w układzie liniowym. Podpowiada także domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie czyli miejsce na furtkę i bramę w standardowych wymiarach. Wymiary furtki, bramy, przęseł czy liczbę warstw muru można łatwo zmienić, a każda zmiana jest widoczna w podglądzie 3D. Na koniec otrzymujemy wykaz użytych produktów z orientacyjnym kosztorysem ogrodzenia. Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.polbruk.pl/pl/kalkulator-ogrodzen.html
Pustaki betonowe to sprawdzony sposób na trwałe i solidne ogrodzenie, które będzie ozdobą i wizytówką domu przez lata. Geometryczne kształty, gładka faktura oraz „betonowy” wygląd to modny trend w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni wokół domu. Ogrodzenie z takich pustaków to gwarancja spektakularnego efektu wizualnego, a zarazem niezwykłej funkcjonalności.
www.polbruk.pl
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
artykuł sponsorowany