Fiołek polny (Viola arvensis) - charakterystyka

Fiołek polny (Viola arvensis) roślina zaliczająca się do rodziny fiołkowatych. Występuje ona niemalże na terenie całej Europy, Azji, a także w północnych regionów Afryki. Roślina dorasta mniej więcej do 35 cm wysokości. Przy niższych partiach łodygi, wyrastają sercowate liście. Natomiast przy wierzchołku, zmieniają one kształt w eliptyczny. Kwiaty są drobne, osiągają do 1,5 cm średnicy. Wyróżniają się niebieskofioletowymi i żółtymi płatkami oraz charakterystycznymi promienistymi kreskami.

Po okresie kwitnienia, który przypada przez cały sezon letni, aż do późnej jesieni, pojawiają się owoce w postaci torebki. Fiołek polny bardzo często mylony jest z fiołkiem trójbarwny. Jednak ten drugi wyróżnia się nieco większymi kwiatami, sięgającymi ok. 2 cm średnicy. Roślinę najczęściej możemy spotkać w polach uprawnych, przez co bratki polne traktowane są jako chwasty. Oprócz tego fiołki polne porastają nieużytki, obszary w pobliżu torów kolejowych oraz różnych przydrożach.

Zastosowanie fiołka polnego (Viola arvensis)

Fiołek dziki ze względu na swoje właściwości lecznicze wykorzystywany jest chętnie w medycynie naturalnej, a także kosmetologii. Fiołek pospolity posiada działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przez co chętnie wykorzystywany jest w bólach reumatycznych. Zaleca się regularne picie naparu z fiołka polnego lub robienie okładów na obolałe miejsca. Roślina zawiera w sobie saponiny, które odpowiedzialne są za wzmaganie odruchu wykrztuśnego. W ten sposób fiołek dziki sprawdza się doskonale przy różnego rodzaju chorobach układu oddechowego. Jest nieocenioną rośliną, pomagającą oczyszczać oskrzela z zalegającego śluzu.

Napar z fiołka polnego zaleca się przy podrażnieniach oczu, a także chcąc pozbyć się cieni pod powiekami. Osoby mające problemy z sercem oraz układem krwionośnym, również powinny skorzystać z leczniczych właściwości, jakie skrywa w sobie fiołek pospolity. Roślina ma działanie rozkurczowe na naczynia krwionośne, przez co obniża ciśnienie krwi, a także łagodzi objawy miażdżycy.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Nie możemy zapominać również o tym, że fiołek dziki posiada cenne właściwości, które wykorzystywane są w różnych preparatach kosmetycznych. Napar z fiołka dzikiego lub regularne picie herbaty z ziela pomoże pozbyć się problemów z trądzikiem. Oprócz tego, właściwości rośliny wykorzystywane są do walki z łuszczycą, liszajem oraz problemem związanym z suchą cerą. Wystarczy przemywać stan zapalny na skórze do 4 razy dziennie, by już po kilku dniach zauważyć znaczną poprawę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Chwasty w zbożach - zwalczanie fiołka polnego

Fiołek pospolity mimo zastosowania w przypadku wielu schorzeń oraz chorób skórnych, przez rolników nie jest mile widzianą rośliną. Chwasty najczęściej osiedlają się w zbożach, uprawach ziemniaka, czy też rzepaku. Zwalczanie fiołka polnego jest niezwykle ważne, ponieważ pojawiają się w momencie wschodzenie zbóż. Czasami stosunek fiołka dzikiego w zbożach wynosi 1:1, przez co roślina jest uznawana za prawdziwą plagę.

Fiołek polny i zbliżenie na kwiat w czasie kwitnienia oraz zwalczanie fiołka polnego
Fiołek polny krok po kroku, czyli zwalczanie fiołka polnego i zastosowanie

Ze względu na wysoką odporność na ujemne temperatury, fiołek dziki najchętniej osiedla się na uprawach ozimych. Chociaż fiołek pospolity bardzo często mylony jest z fiołkiem trójbarwnym, to na szczęście obydwa chwasty są wrażliwe na działanie herbicydów. Do najpopularniejszych preparatów zalicza się Racer 250 EC, który stosuje się bezpośrednio po siewie lub Sharpen 400 SC, w którym działa pendimetalina jako substancja czynna. Warto mieć na uwadze także Boxer Evo EC stosowany od chwili skiełkowania, ale jeszcze przed wschodem upraw. W tym preparacie substancjami czynnymi są prosuifokarb oraz DFF. Skutecznym herbicydem, który należy stosować jesienią, jest BeFle 500 SC, który w swoim składzie zawiera beflubutamid.

Zwalczanie fiołka polnego w zbożu, a także w truskawkach wygląda bardzo podobnie. Jednak pamiętajmy, że jeżeli uprawa truskawek jest niewielka - ogranicza się do przydomowego ogródka, to warto zdecydować się na pielenie. Fiołek polny w truskawkach pojawia się dość szybko. Musimy usunąć roślinę jeszcze zanim dojdzie do jej kwitnienia. Ponieważ po okresie kwitnienia roślina bardzo szybko się rozsiewa. Trzeba jednak uważać, iż w odmianach deserowych stosowanie chemikaliów może źle odbić się na samej uprawie.

Zwalczanie fiołka polnego w truskawkach powinno odbywać się między 1 a 2 miesiącem od posadzenia sadzonek owocowych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie mechaniczne pielenie, ponieważ młode sadzonki są również wrażliwe na herbicydy. Preparaty należy stosować z bardzo dużą ostrożnością w truskawkach. Ponieważ sadzonki wyróżniają się płytko osadzonymi korzeniami, przez co mają bardzo łatwy dostęp do herbicydów. Nieodpowiednie zastosowanie chemikaliów może doprowadzić do zniszczenia plantacji owoców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny