Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) - charakterystyka

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) nazywany również bratkiem polnym lub sierotką polną, zalicza się do rodziny fiołkowatych. W warunkach naturalnych możemy go spotkać praktycznie w całej Europie, a także zachodniej części Azji. Roślina dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Od łodyg wyrastają ciemnozielone liście o eliptycznym lub sercowatym kształcie. Wszystkie z nich posiadają karbowane obrzeża.

Oczywiście najbardziej charakterystyczną częścią rośliny są kwiaty, których górne płatki są w kolorze fioletowym, natomiast dolne - żółtym. Oczywiście bratek polny może wyróżniać się również kwiatami w kolorze białym lub niebieskim. Po przekwitnięciu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci trójklapowej torebki. W środku znajdują się liczne nasiona, które rozsiewane przez wiatr, łatwo przyjmują się na podłożu tworząc nowe sadzonki. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w czerwcu i często trwa aż do listopada.

Sierotka polna - uprawa i pielęgnacja fiołka trójbarwnego

Fiołek trójbarwny nie jest uciążliwy w uprawie. Jak wiemy, doskonale radzi sobie sam w panujących warunkach naturalnych. Wiosną możemy nasiona wysiewać do pojemników lub bezpośrednio do gruntu. Warto zachować rozstawę ok. 25-40 cm pomiędzy kolejnymi rzędami. Niestety bratek niezbyt dobrze radzi sobie w obecności chwastów, dlatego zaleca się ich regularne usuwanie, tak aby pozwolić młodym siewkom spokojnie wzrastać. Roślina najlepiej czuje się na żyznej, przepuszczalnej oraz spulchnionej glebie. Istotne jest regularne podlewanie, wtedy możemy liczyć na bardzo szybki przyrost młodych siewek.

Jeżeli chodzi o nawożenie, to należy być pod tym względem dość ostrożnym. Bratki źle znoszą naturalne nawozy w postaci obornika. Natomiast najlepiej sprawdzą się mieszanki wysokopotasowe, które zastosujemy jeszcze przed wysiewem nasion. Natomiast po wschodach, warto zastosować nawozy azotowe. Niestety roślina jest dość mocno podatna na szkodniki, szczególnie przędziorki. Jeżeli wystąpią choroby grzybowe, należy pozbyć się patogenów przy pomocy specjalnie dedykowanych preparatów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Bratek polny - właściwości lecznicze i zastosowanie

Bratek może być uprawiany nie tylko dla ozdobnych kwiatów, ale również ze względu na swoje cenne właściwości i działanie lecznicze. Niejedna apteka posiada preparaty, w których głównym składnikiem jest właśnie fiołek trójbarwny. Do celów zdrowotnych, jak i również kosmetycznych wykorzystywane są przede wszystkim kwiaty i liście. Roślina bogata jest w witaminę C, bioflawonoidy czy też sole mineralne. Oprócz tego w kwiatach możemy znaleźć kwas salicylowy oraz karotenoidy.

Jednym z najpopularniejszych preparatów jest herbata z fiołka trójbarwnego. Posiada ona działanie lecznicze na obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowo herbata znajduje zastosowanie w bólach reumatycznych. Roślina jest bogata we flawonoidy oraz salicylany, przez co działanie lecznicze polega na niwelowaniu bólu oraz stanów zapalnych. Herbata z bratków polnych jest zalecana także w przypadku zapalenia pęcherza oraz kamicy nerkowej. Cenne właściwości rośliny pozwalają na szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Bratki posiadają zastosowanie w dietach odchudzających. Oprócz tego, że roślina przyspiesza przemianę materii, to również regularnie wypijana herbata powoduje uczucie sytości.

Fiołek trójbarwny w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także zastosowanie i właściwoście dla cery
Jakie właściwości lecznicze i zastosowanie ma fiołek trójbarwny, czyli bratek

Apteka jest bogata w preparaty bogate w fiołki trójbarwne. Roślina posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale także korzystnie wpływające na cerę. Fiołek bardzo często znajduje zastosowanie przy usuwaniu cieni pod powiekami. Jednak najczęściej jego cenne właściwości wykorzystywane są na trądzik. W tym przypadku naturalna apteka ma do zaproponowania nie tylko napar z fiołka trójbarwnego, ale również różnego rodzaju kremy i toniki. Świetnie sprawdzają się także parówki z suszu na trądzik. Substancje unoszące się z parą wodą działają odkażająco oraz przeciwzapalnie. Wybierając odpowiedni preparat na trądzik na bazie fiołka trójbarwnego, należy spodziewać się nasilenia zmian skórnych. Jednak po upływie ok. 1-2 tygodni problem powinien ustąpić.Fiołek - ceny fiołka trójbarwnego i innych

Fiołek trójbarwny jest rośliną cenioną nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również zastosowanie w kosmetologii i medycynie naturalnej. Możemy samodzielnie uprawiać roślinę, by przygotować preparaty na trądzik. Oczywiście niejedna apteka posiada gotowe herbaty, kremy i inne produkty lecznicze. Warto zatem dowiedzieć się, ile kosztują nasiona bratków polnych, a także innych roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Przykładowe ceny fiołków trójbarwnych oraz innych ozdobnych roślin

Nazwa produktu

Cena

Fiołek trójbarwny nasiona

Ceny od 5,49 zł - bardzo dobre opinie

Fiołek wonny, sadzonki

Ceny od 4,99 zł - bardzo dobre opinie

Fiołek wonny, nasiona Legutko 0,3 g

Ceny od 2,65 zł - bardzo dobre opinie

Fiołek wonny Alba, sadzonka

5,90 zł

Fiołek wonny Sweet Violet, Vilmorin

2,50 zł

Fiołek alpejski

9,99 zł - bardzo dobre opinie

Fiołek alpejski biały, nasiona

1,90 zł

Fiołek alpejski mix, nasiona

2,70 zł

Fiołek alpejski, nasiona

4,78 zł

Difenbachia, 40 cm

11,90 zł

Difenbachia, 65 cm

59,00 zł

Difenbachia, nasiona 3 szt.

6,90 zł

Difenbachia, 115 cm

130,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny