Fiołek - czym charakteryzuje się fiołek ogrodowy

Fiołki - pochodzenie

Fiołek - Viola, jest to rodzaj roślin, który zalicza się do rodziny fiołkowatych - Violaceae. Do tej rodziny zalicza się aż 28 rodzajów roślin, w których wyróżnia się około 900-985 gatunków. Wśród tych roślin możemy znaleźć zarówno pnącza, jak i rośliny zielne i drzewiaste z terenów nizinnych w strefie subtropikalnej i w tropikach. Warto wiedzieć, że najbardziej złożonym gatunkiem jest właśnie gatunek fiołek - Viola.

Do rodzaju fiołek - Viola, zaliczanych jest aż 525-600 gatunków roślin, z których aż 95 gatunków naturalnie występuje na terenie Europy, z czego aż 25 gatunków pojawia się w samej Polsce. Co więcej, rośliny z tej rodziny naturalnie występują na terenach Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz w Australii.

Zdecydowana większość gatunków pojawia się na terenach górskich i w strefie klimatu umiarkowanego. Mogą znajdować się on w różnych siedliskach, ale szczególnie na murawach wysokogórskich, miejscach skalistych w terenach górzystych, ale czasem możemy je spotkać także w lasach, czy na łąkach i mokradłach.

Warto wspomnieć, że fiołki, których uprawa prowadzona jest w naszym kraju, znane są jako fiołek ogrodowy. Fiołek do domu i do ogrodu to roślina jednoroczna, która znana jest również jako bratek ogrodowy. Powinniśmy wiedzieć, że te fiołki zostały stworzone poprzez zmieszanie rośliny, jaką jest fiołek trójbarwny z innymi gatunkami. Połączony fiołek trójbarwny razem z innym gatunkiem, jakim jest fiołek rogaty, stworzył trwałe rośliny uprawne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie fiołka afrykańskiego?

Fiołek doniczkowy - charakterystyka rośliny

Jeśli chcemy, by fiołek doniczkowy pojawił się w naszym domu lub ogrodzie, musimy wiedzieć, jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja. Zanim jednak do tego dojdzie, powinniśmy również dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta piękna i dość delikatna roślina. Musimy też wiedzieć, że znane są różne gatunki fiołków, np. fiołek alpejski - Viola alpina, fiołek afrykański - Saintpaulia ionantha, fiołek trójbarwny - Viola tricolor, fiołek polny - Viola arvensis, fiołek wonny - Viola odorata, fiołek bagienny - Viola uliginosa, czy też fiołek rogaty - Viola cornuta.

Fiołki są z reguły bylinami. Zdarza się jednak, że mogą być roślinami jednorocznymi lub niskimi krzewami i półkrzewami, dorastającymi do około 10 cm wysokości. Ich liście są pojedyncze i mogą być ząbkowane lub całobrzegie. Na pędzie ułożone są one skrętolegle, a dodatkowo występują przy nich liczne niepozorne i okazałe przylistki, często liściokształtne i głęboko podzielone.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że wybierając fiołki do domu i do ogrodu, najważniejsze jest to, jak wyglądają ich kwiaty. Warto jednak wspomnieć o tym, że kwiat fiołka może przebarwiać się na różne barwy. Oczywiście konkretny kolor zależy od tego, jaki gatunek wybierzemy, czy będzie to np. fiołek alpejski, fiołek wonny, fiołek polny, fiołek afrykański, czy też fiołek bagienny.

Fiołek - Viola, cechuje się pojedynczymi, wolnopłatkowymi kwiatami grzbiecistymi. Czasami zdarza się także, że poza standardowymi kwiatami, mogą pojawiać się drobne kwiatki, których okwiat jest zredukowany i w nim właśnie dochodzi do samozapylenia. Z reguły występuje również pewna specyfika wśród płatków, a mianowicie, 2 górne płatki są wzniesione do góry, dolny płatek jest największy, a 2 boczne płatki są zazwyczaj mniejsze.

Fiołek domowy - uprawa i pielęgnacja rośliny

Fiołek - jakie wymagania ma roślina

Zanim przejdziemy do tego, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja tych pięknych kwiatów, warto wspomnieć o tym, że dzielą się one na dwie grupy, a mianowicie na fiołki wczesnokwitnące, a także średniowczesne i późne. Do fiołków wczesnych zaliczane są fiołki hiemalis, które charakteryzują się drobnymi kwiatami, obfitym kwitnieniem i mrozoodpornością. Dodatkowo zalicza się do nich fiołki pirnańskie o kwiatkach z oczkiem, holenderskie wielokwiatowe o dużych kwiatach i intensywnych barwach oraz vorbote o bardzo dużych kwiatach.

Do fiołków średniowczesnych i późnych zalicza się fiołki szwajcarskie o silnym wzroście i obfitym kwitnieniu, fiołki roggli o wyjątkowo dużych kwiatach, a także fiołki trimardeau, których kwitnienie jest obfite, a na ich dolnych płatkach są oczka. Co więcej, do tej grupy należy fiołek Engelmana, który ma bardzo duże kwiaty oraz fiołek orchideiflora o równie dużych kwiatach, które są w pastelowych kolorach, ale ich brzegi są fryzowane.

Uprawa i pielęgnacja fiołków, bez względu na to, czy przeznaczone są one do domu, czy do ogrodu, nie jest trudna, ale musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że fiołki ogrodowe wymagają słonecznego stanowiska. Dodatkowo gleba pod uprawę powinna być próchnicza i żyzna. Ważne jest to, żeby miała ona lekko kwaśny lub obojętny odczyn, a także, by była stale wilgotna, ponieważ te rośliny źle znoszą suszę.

Fiołki do domu i do ogrodu - jak powinna wyglądać ich uprawa i pielęgnacja

Jeśli już wiemy, jakie wymagania mają fiołki, możemy przystąpić już do ich sadzenia. Zacznijmy jednak od tego, że mogą być one rozmnażane z nasion, które wysiewa się na przełomie VI i VII. Już po ich wzejściu, powinno się je pikować co około 5 cm, a na koniec lata możemy je wysadzić na zagonkach. Na wiosnę rozsadza się je w odstępach co około 25 cm.

Fiołek w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także fiołki do domu i do ogrodu oraz ich pielęgnacja
Jakie fiołki do domu, a jakie fiołki do ogrodu wybrać, a także uprawa i pielęgnacja

Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma potrzeby samodzielnego rozmnażania fiołków z nasion. Oczywiście, jeśli jesteśmy miłośnikami ogrodnictwa, wtedy możemy pobawić się również w ten sposób. Natomiast w sklepach ogrodniczych dostępne są już gotowe do posadzenia sadzonki, które z reguły są już w stanie kwitnienia. Takie sadzonki fiołków możemy posadzić zarówno w doniczce, jak i w naszym ogrodzie do gruntu.

Fiołki to rośliny, które cieszą się wielkim powodzeniem dlatego, że ich uprawa i pielęgnacja nie są trudne. Dlatego też poradzą sobie one nawet w rękach amatorów. Musimy jednak pamiętać, że fiołek to kwiat, który jest podatny na choroby grzybowe, ale nie tylko, dlatego przy podlewaniu musimy pamiętać o tym, by nie zamoczyć kwiatów oraz liści. Dodatkowo podlewanie powinno się przeprowadzać wieczorem lub rano.

Poza podlewaniem nie ma właściwie innych niezbędnych elementów pielęgnacji. Oczywiście w razie potrzeby, możemy przeprowadzić nawożenie, natomiast fiołek, który przeznaczony jest do ogrodu, prawdopodobnie w ogóle nie będzie tego potrzebował, ponieważ wszystkie niezbędne składniki pokarmowe pobiera z gleby, w której jest posadzony. Natomiast fiołki do domu, prowadzone w złej glebie, mogą mieć delikatną potrzebę nawożenia.Fiołek domowy - gdzie wykorzystywana jest jego uprawa

Wiedząc, jakie fiołki mają wymagania, a także, jak wygląda ich pielęgnacja, możemy z powodzeniem zająć się ich uprawą. Powinniśmy wiedzieć, że fiołek - Viola, to roślina, która nadaje się zarówno do domu, jak i do ogrodu. Pamiętajmy jednak o tym, że konkretne zastosowanie zależy od tego, na jaki gatunek i odmianę fiołka się zdecydujemy.

Ze względu na to, że fiołki są roślinami, które wybarwiają się na różne barwy, możemy z nich uzyskać bardzo ciekawe kompozycje kolorystyczne i to przy wykorzystaniu jedynie różnych odmian i gatunków fiołków. Takie kompozycje doskonale sprawdzają się w doniczkach i na rabatach.

Co więcej, możemy wykorzystać nasze fiołki do sadzenia na obwódkach. Doskonale do skrzynek i doniczek balkonowych sprawdzą się odmiany zwisające, których pędy będą ciekawie przewisały poza doniczkami. Dodatkowym atutem tych kwiatów jest to, że nadają się one na kwiaty cięte.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny