Fiołki - gatunki, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, ciekawostki

Uprawa kwiatów to popularne i odprężające zajęcie. Same rośliny dzielą się na dwie główne kategorie. Do wyboru są odmiany doniczkowe i ogrodowe. Trzeb jednak wiedzieć, że istnieją okazy, które można hodować w obu formach. Najlepszym potwierdzeniem tych słów są fiołki. Dostępne rodzaje dobrze sobie radzą w gruncie, ale też w pojemnikach. Warto, więc dowiedzieć się więcej o tych kwiatach ozdobnych. Opowiadamy o nich na naszej stronie.

Fiołek w doniczce

Fiołki to byliny i rośliny jednoroczne zaliczane do rodziny fiołkowatych. Licznej grupy, do które należy około 900 gatunków sklasyfikowanych w 28 rodzajach. Te niewysokie kwiaty naturalnie rosną w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Spotyka się je na terenie Australii. Rośliny najlepiej czują się w strefach klimatu umiarkowanego. Preferują obszary górskie, ale rozwijają się też na łąkach, w lasach i na mokradłach. W Polsce dziko występuje 25 gatunków fiołków. Odmiany z innych części świata są uprawiane w doniczkach i ogrodach. Należy teraz sprawdzić, które kwiaty z tej rodziny cieszą się powodzeniem.

Popularne rośliny doniczkowe reprezentuje fiołek alpejski. Warto wiedzieć, że:

  • Jest znany, jako cyklamen perski. Jego kwiat ma motylkowaty kształt i przybiera kolor różowy, biały, fioletowy, niebieski albo czerwony. Kwitnie od listopada do lutego.
  • Fiołek alpejski lubi temperaturę 10-15° i półcieniste stanowisko w wietrzonym pomieszczeniu. Zadowoli go standardowa ziemia ogrodowa.
  • Pielęgnacja to głównie podlewanie. Raz w tygodniu leje się wodę na podstawkę doniczki. Nawożenie tylko w czasie kwitnienia. Zalecany jest nawóz uniwersalny dodawany do wody.

Przed nami jeszcze jeden kwiat domowy.

Równie wielu miłośników, co alpejski ma fiołek afrykański. Ta roślina zwana też saintpaulia dorasta do 10 cm wysokości. Kwitnie przez cały rok, jej kwiaty mogą być ciemnoniebieskie, czerwone, białe, różowe. Spotykane są odmiany dwukolorowe. Saintpaulia najlepiej rośnie w temperaturze 20-22° na jasnym stanowisku. Nie powinna stać w pełnym słońcu. W doniczce musi znajdywać się żyzna i przepuszczalna gleba. Roślina nie może mieć bardzo mokrego podłoża. Pielęgnacja to głównie regularne podlewanie i nawożenie od marca do września. O tym jak uprawiać fiołki afrykański i alpejski szerzej opowiadamy na naszej stronie.

Jak pielęgnować fiołki ogrodowe?

Wspominaliśmy już, że fiołki można hodować w ogrodzie. Są to przeważnie byliny lub okazy dwuletnie. W zależności od odmiany dorastają do 10-25 cm wysokości. Rozwijają się w zwartych kępach z charakterystycznymi sercowatymi liśćmi. Podobnie jak każdy fiołek domowy, opisywane kwiaty przybierają różne barwy. Płatki mogą być różowe, niebieskie, białe. Pięknie prezentują się także odmiany wielokolorowe. Ogromną zaletą fiołków ogrodowych jest to, że wydzielają przyjemny zapach. Skora znamy już podstawowy opis, warto wskazać jak wygląda uprawa tych roślin. Nie jest szczególnie skomplikowana.

Fiołki rosnące poza domem są zwane bratkami ogrodowymi. Sadzi się je na półcienistych, wilgotnych stanowiskach. Ponadto ziemia musi być żyzna i próchniczna. Dlatego, że te fiołki kwitną dwa razy do roku i potrzebują sporo składników odżywczych. Jak należy je pielęgnować? Przede wszystkim regularnie, umiarkowanie podlewać. Tak by kwiat miał stale wilgotne podłoże. Do tego konieczne jest nawożenie. Najlepiej przy pomocy mieszanek dla roślin ozdobnych. Fiołki ogrodowe można wiosną przesadzać na nowe miejsce. Na koniec sprawdzimy, które odmiany warto samodzielnie hodować.

Popularne bratki ogrodowe to między innymi:

  • Białe i fioletowe, niewysokie fiołki wonne. Jak już sugeruje nazwa wydzielają piękny zapach,
  • Fiołki wyniosłe dorastające nawet do 50 cm wysokości. Mają ładne, jasnoniebieskie kwiaty,
  • Fiołki leśne osiągające 25 cm wysokości. Płatki ich kwiatów są fioletowe, jasne albo ciemne,
  • Fiołki motylkowate tworzące zielone kępy z ładnymi, białymi kwiatami.
  • Fiołki rogate wykształcające duże kwity. Płatki mają kolor fioletowy lub żółty.

Temat wymagań i pielęgnacji wymienionych i innych fiołków ogrodowych rozwijamy na naszej stronie.