Firany balkonowe

Firany na okno balkonowe - zalety

Firany balkonowe nie pełnią wyłącznie roli dekoracyjnej. Chociaż dobierając je, zwracamy dużą uwagę na to, w jaki sposób będą się prezentować w naszym mieszkaniu. Jednak zdecydowanie się na firany na okna balkonowe, niosą ze sobą znacznie więcej korzyści.

Do nich zalicza się zwiększenie uczucia prywatności. Sąsiedzi z naprzeciwka lub przechodnie (jeżeli nasze mieszkanie znajduje się dość nisko), nie będą widzieli co się dzieje wewnątrz mieszkania. Firany na okno balkonowe ocieplają wnętrze i sprawiają, że staje się ono jeszcze przytulniejsze. Dodatkowo pełnią rolę ochronną przed owadami, a także promieniami słonecznymi. Oczywiście nie jest to taka sama ochrona, jak w przypadku zasłon lub siatek na okna, jednak wpływają na podwyższenie komfortu mieszkania. Sprawdź także inspiracje na firany i zasłony zebrane w tym miejscu.

Firany gotowe na okno balkonowe i na wymiar

W wielu sklepach dostępne są firany gotowe na okno balkonowe. W tym celu musimy dokładnie wymierzyć nasze okno balkonowe, a także ustalić, jakie rozmiary firany nas będą satysfakcjonować. Takie firany gotowe na okno balkonowe wyróżniają się tym, że po zakupieniu, wystarczy je zawiesić na karniszu. Firany balkonowe tego typu są również obszyte, dzięki czemu nie będą się strzępić.

W przypadku nietypowych okien balkonowych bądź oryginalnej wizji dotyczącej zawieszenia firan, możemy zakupić je na wymiar. W wybranych sklepach można zakupić materiał na metry, który następnie samodzielnie przygotujemy pod firanę, lub to zlecimy. Często w sklepach, w których możemy kupić firany balkonowe na metry oferowana jest również usługa obszywania. Firana na metry daje szerokie możliwości aranżacyjne.

Jak dopasować firany balkonowe?

Wybór firany na drzwi balkonowe pod względem estetycznym, nie jest jedynym kryterium do spełnienia, byśmy byli zadowoleni z zakupu. Należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych kwestii. Do nich zalicza się między innymi sposób oraz częstotliwość otwierania balkonu. Jeżeli bardzo często otwieramy drzwi balkonowe, to firana będzie bardziej narażona na wszelkie zabrudzenia i rozdarcia. Powinniśmy w takiej sytuacji skupić się raczej na trwalszych tkaninach, a także odpornych na czyszczenie. Ciekawą propozycją mogą okazać się firany typu spagetti lub też w formie specjalnych paneli. Dzięki temu nawet zostawiając drzwi balkonowe otwarte na oścież, materiał nie będzie narażony na zagniecenia i zabrudzenia. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź ten artykuł z poradami ekspertki na temat firan do salonu.

Nowoczesne firany balkonowe zwykle muszą być dopasowane nie tylko do drzwi balkonowych, ale również pozostałych okien znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stawia się na coraz większą liczbę przeszkleń. Nierzadko zatem mamy do czynienia z niemalże całymi przeszklonymi ścianami. Dlatego dobrze jest w takich przypadkach zakupić firany pod wymiar.

Biorąc pod uwagę, że wśród naszych domowników są małe dzieci, warto dostosować do nich długość firan. Maluchy, które dopiero raczkują i próbują wstawać na własnych nóżkach, nierzadko chwytają się firanek i zasłonek, by móc się dzięki nim podnieść. Dlatego dla dzieci i ich bezpieczeństwa lepiej zawiesić nieco krótsze firany na okna balkonowe.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Firany na okno balkonowe

Firany na drzwi balkonowe - rodzaje pod względem stylu i miejsca

Określenie tego, w jakim pomieszczeniu dokładnie mają znaleźć się firany balkonowe, a także jaki styl podoba nam się najbardziej, jest pomocną wskazówką przy wyborze najlepszych modeli. Obecnie najpopularniejsze są nowoczesne firany balkonowe, które wyróżniają się minimalnym lub brakiem jakiegokolwiek wzoru. Są one zwykle delikatne i dają możliwość samodzielnego wiązania, układania i różnych sposobów zawieszania. Do nich zaliczają się nowoczesne firany balkonowe w panelach, typu spaghetti, czy też w formie luźnego tiulu.

Firany balkonowe to świetny sposób na osłonięcie okna balkonowego. Należy do dobrać do stylu pomieszczenia i rodzaju karniszu.
Firany balkonowe - najlepsze projekty i porady, jakie firany na okno balkonowe wybrać?

Dopasowując firany na okno balkonowe, powinniśmy określić, gdzie dokładnie będą one wisieć. Zwykle tym miejscem jest salon z jadalnią. Dlatego stawiamy na delikatne, białe firany lub bardziej tradycyjne żakardowe z pięknymi wzorami. Jeżeli jednak balkon znajduje się w pokoju dziecięcym, to warto poszukać firan dedykowanych właśnie dla dzieci. Mogą one występować w różnych kolorach lub wyróżniać się bajkowymi wzorkami. Sprawdź także artykuł o firankach do kuchni.

Firany balkonowe - rodzaje pod względem materiału

Firany na okna balkonowe możemy podzielić również pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. W ten sposób rzeczywiście możemy określić, czy będą to nowoczesne firany balkonowe, czy jednak bardziej dopasowane do tradycyjnych wnętrz.

Do firan balkonowych ze względu na materiał, zalicza się:

  • Firana z woalu - wykonana z bardzo delikatnego i lejącego materiału, którą można dowolnie upinać, a także drapować. Są to niewątpliwie nowoczesne firany balkonowe nadające wnętrzom zwiewności i lekkości. Firana z woalu to często wybierane rozwiązanie.
  • Firanka żakardowa - w zależności od wzoru, jaki posiada na swojej powierzchni firanka żakardowa na metry, można zastosować ją zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i również nowoczesnych. Zwykle są to firany wykonane z poliestru i bawełny. Firanka żakardowa wyróżnia się tym, że nie przepuszcza wiele światła słonecznego.
  • Firanka z tiulu - tiul w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Najczęściej możemy otrzymać komplet balkonowy wykonany z tiulu bawełnianego lub jedwabnego. Również są one traktowane jako nowoczesne firany balkonowe.
  • Firanka koronkowa - raczej zaliczają się do dość drogich produktów, ze względu na żmudne wykonanie. Tańsze wersje nazywane są gipuriami, które produkuje się już maszynowo. Raczej stosuje się w bardziej tradycyjnych wnętrzach, takich jak skandynawskie, czy też rustykalne mieszkania.
  • Firanka typu spagetti - często jest uznawana za znacznie wygodniejszą niż firanka żakardowa. Są to firany na okno balkonowe wyśmienicie dopasowane do nowoczesnych wnętrz.

Warto pamiętać, że wybierają konkretne firany, jednocześnie mamy spory wpływ na modelowanie pomieszczenia. Pod tym względem należy wymienić możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia lub jego zmniejszenia. Jeżeli wykorzystamy komplet balkonowy wykonany z ciężkiej koronki, która jeszcze będzie dodatkowo odpowiednio drapowana, to przyczynimy się do optycznego pomniejszenia salonu lub innego wnętrza. Takie rozwiązanie pasuje do dużych przestrzeni, które potrzebują bardziej przytulnych dekoracji.

Jeżeli boimy się o zbytnie przytłumienie pokoju dziennego, wtedy lepiej jest zdecydować się na spagetti lub firany wieszane w formie paneli. Wtedy również lepiej postawić na biały lub inny jasny kolor, a także unikać zbyt dużych i ciężkich wzorów.

Firany na okna balkonowe - podsumowanie

Mając na uwadze powyższe wskazówki, znalezienie idealnych firan, nie powinno stanowić już większego problemu. Warto w pierwszej kolejności dokładnie wymierzyć okno balkonowe, by podjąć decyzję, o zakupie gotowych firan lub szyciu na wymiar. Następnie zastanówmy się, jaki rodzaj materiału nas interesuje, a także, czy mogą na nim znajdować się wybrane wzorki. Jeżeli poszukujemy firan do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, to należy kierować się wystrojem tego miejsca. Na pewno firanki wtedy mogą być kolorowe lub w zabawne wzorki.

W momencie, gdy nie będziemy mieli żadnego pomysłu na to, w jaki sposób upiąć firany lub jak dopasować je do zasłon, zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Są specjalne punkty krawieckie, które nie tylko oferują szycie zasłon na wymiar, ale również możliwość efektywnego zawieszenia na karniszach. Takie osoby zajmują się profesjonalnie komponowaniem aranżacji okiennych. Wystarczy wspomnieć o swoich oczekiwaniach, a następnie zdać się na doświadczenie aranżatorów.

Mając do dyspozycji tak szeroki wybór firan balkonowych, będziemy mogli co jakiś czas zmieniać wystrój. Dzięki temu dopasujemy firany na okno balkonowe do aktualnego wystroju wnętrz lub nawet panującej pory roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny